datablad till grafiska displayer

Lysdioder, Optiska sensorer, Fiberoptik, Displayer, Lasrar, Optiska kopplare
dangraf
Inlägg: 530
Blev medlem: 9 juni 2003, 15:30:56
Ort: göteborg

datablad till grafiska displayer

Inlägg av dangraf »

Hej!
jag är på jakt efter en qVGA display, helst en oled (ca 2.2-3") för ett projekt. jag har hittat en hel del siter som säljer LCD displayer och även oled-displayer för mobiltelefoner. Problemet brukar vara att hitta datablad till displayerna för att veta vilket interface de använder mm.

T.ex har jag tittat på dealextreme
http://www.dealextreme.com/search.dx/search.spare%20LCD
eller skalshoppen
http://www.skalshop.se/

Dessa sidor berätta nästan inget om vilken LCD controller som används eller liknande (eftersom de säljs som reparationsdelar som bara ska bytas ut).

Någon som har förslag på vart man kan hitta sådan information mer information kring dessa displayer så att man får reda på t.ex pin-out, controller, referensdesign, initieringsförfarande mm?


Mvh/
Daniel
thepirateboy
EF Sponsor
Inlägg: 2109
Blev medlem: 27 augusti 2005, 20:57:58
Ort: Borlänge

Re: datablad till grafiska displayer

Inlägg av thepirateboy »

Det är normalt ingen LCD-kontroller på sådana där, utan bara ett RGB-interface.
LCD-kontroller förväntas du ha separat eller inbyggd i din MCU.

Se t ex http://se.farnell.com/densitron/c0283qg ... dp/1589474
dangraf
Inlägg: 530
Blev medlem: 9 juni 2003, 15:30:56
Ort: göteborg

Re: datablad till grafiska displayer

Inlägg av dangraf »

Tack, det var snabbt svarat!
den displayen såg väldigt bra ut, får ta mig ett närmre kik kring detta.
Hur vet du att de flesta mobil-displayer oftast har enbart RGB ingångar ifall man inte kan hitta några datablad? :-) hade hoppats på paralell intercace eller båda.
Användarvisningsbild
cobree
Inlägg: 299
Blev medlem: 19 april 2009, 11:25:49
Ort: Lidköping vid Vänern
Kontakt:

Re: datablad till grafiska displayer

Inlägg av cobree »

Hej kolla med Modern-elteknik vi köpte densitron displayer av dem, till ett projekt med AMOLED display, kan fixa fram ett data blad om du vill, och vi använder en Xmega och klarar att rita grafer och texter m.m, Kommunicerar seriellt pga få I/O pinnar
thepirateboy
EF Sponsor
Inlägg: 2109
Blev medlem: 27 augusti 2005, 20:57:58
Ort: Borlänge

Re: datablad till grafiska displayer

Inlägg av thepirateboy »

dangraf skrev: Hur vet du att de flesta mobil-displayer oftast har enbart RGB ingångar ifall man inte kan hitta några datablad? :-)
Med tanke på att mobiltelefoner är prispressade skulle det förvåna mig om displayerna innehåller nån form av intelligens,
sådana displayer kostar betydligt mer.

Jag gissar att cobree syftar på dessa displyer http://www.densitron.com/Displays/UARTa ... ceTFT.aspx
Dessa verkar gå att interfaca på ett enkelt sätt, men som sagt, priset är nog också betydligt högre.
dangraf
Inlägg: 530
Blev medlem: 9 juni 2003, 15:30:56
Ort: göteborg

Re: datablad till grafiska displayer

Inlägg av dangraf »

Jag har arbetat med t.ex monokrom displayer till Nokia5110 och även 6110(tror jag) med färgdisplay. Det finns intelligens i de displayerna fastän de är gamla. Kollar man prismässigt på oled-displayen från farnell och jämför med en oled-display till en N85(OLED) så är prislappen ung densamma. De flesta grafiska displayer jag jobbat med och titta på (t.ex från www.techtoys.com.hk) så brukar de stöda både RGB och paralell-interface, i vissa enstaka fall även serie-interface. Det var därför jag var lite undrande.

Displayen på farnell är en densitron och kostar runt 700:- så jag tror att jag fått svar på min fråga..
Skriv svar