stegmotor och drivare, vad passar

Robot, CNC, Pneumatik, Hydraulik, mm
Cyrussvall
Inlägg: 57
Blev medlem: 11 november 2009, 06:53:11
Ort: Sundsvall

stegmotor och drivare, vad passar

Inlägg av Cyrussvall »

Hej. Jag ska skaffa en större stegmotor till mitt lilla project och jag har lite svårt att få ihop vilka delar som jag kan använda till denna. Skulle behöva lite hjälp med att få veta om jag är ute och cyklar el inte. :)

Just nu kör jag med en Basic Stamp 2 IC som "minidator" och ett motorstyrningskort som heter Bistep A06. Det som jag är ute efter är att kunna köra helt utan PC efter att kretsen är programmerad. Har fått allt att snurra som det ska med denna setup. Problemet är bara att jag behöver köra en större motor är vad motorstyrningskortet pallar med.

Har surfat runt efter dessa men inte hittat om de fungerar tillsammans med ex Basic Stamp.

Tänkte köra med denna motor: NEMA 34 HIGH TORQUE STEPPER MOTOR 906 oz-in, ½” shaft with a flat, 95 mm, , Water, Dust proof
KL34H295-61-4A (Single Shaft) Rated Current: 6.1A, Rated Voltage: 2.1V

Vad ska man ha för Motorstyrning/drivning till denna för att den ska kunna fungera tillsammans med BS2 el liknande? Är tex de från Keling likvärdiga med den jag har tidigare? http://www.kelinginc.net/KLDriver.html

länk till Bistep: http://www.robotshop.se/catalog/product ... ucts_id=57



Suck, är lite förvirrad
Senast redigerad av Cyrussvall 11 november 2009, 15:52:12, redigerad totalt 1 gång.
Användarvisningsbild
jojje
Gått bort
Inlägg: 6380
Blev medlem: 20 januari 2006, 01:53:33
Ort: Stockholms utkant
Kontakt:

Re: motor och drivare, vad passar

Inlägg av jojje »

Kanske du ska ändra rubriken till: Stegmotor och drivare, vad passar?

Sen är det alltid bra att fylla i vart man bor. :D
Fräsen
Inlägg: 1372
Blev medlem: 18 juli 2007, 17:15:26
Ort: Svedala

Re: stegmotor och drivare, vad passar

Inlägg av Fräsen »

Ifall du använder seriell kommunikation med kontrollern så fungerar inte det större drivsteget som du länkar till. Men använder du "Direct TTL Step Control" så går den att använda efter lite modifikation av koden eller med en omvandlare från tex. -x och +x till step och direction.

Det var vad jag uppfattade av http://www.parallax.com/dl/docs/prod/motors/bistep.pdf
Cyrussvall
Inlägg: 57
Blev medlem: 11 november 2009, 06:53:11
Ort: Sundsvall

Re: stegmotor och drivare, vad passar

Inlägg av Cyrussvall »

Jo, jag kör med seriell kommunikation mellan Stampen och det kortet som jag använder nu. Måste man köpa ett helt kit, Stand alone Enchips dator och drivare, som klarar större motorer. Känns lite jobbigt eftersom att jag har ett fullt fungerande system fast bara med för klena grejjer :(
Användarvisningsbild
LaRdA
EF Sponsor
Inlägg: 3766
Blev medlem: 9 september 2003, 14:10:46
Ort: Jämtland

Re: stegmotor och drivare, vad passar

Inlägg av LaRdA »

Eller om du kan skriva om koden så att den använder två pinnar för att styra stegmotordrivarens step och dir ingångar.
Skriv svar