Knasigt fel på JVC-förstärkare

Elektronikrelaterade (på komponentnivå) frågor och funderingar.
Användarvisningsbild
MadModder
Co Admin
Inlägg: 31859
Blev medlem: 6 september 2003, 13:32:07
Ort: MadLand (Enköping)
Kontakt:

Knasigt fel på JVC-förstärkare

Inlägg av MadModder »

Har en kompis förstärkare som han haft i garaget, en "JVC S-R33 Stereo Receiver".
Från början uppenbarade sig felet som så att efter ca 10 minuter försvann all bas och man hörde bara diskant och lite mellanregister.
Så var det en liten stund, och sen kom basen tillbaks. Sen försvann den igen...
Nu försvinner inte bara basen lite då och då, utan allt ljud.
Kan inte se eller mäta upp något uppenbart fel. Har inget schema.
Vad kan det vara för fel?

[edit]
Hehe, nu när jag försöker starta den händer inget alls. Några av lysdioderna flämtade till först. Sen inget.
Belysningen till frekvensskalan tänds inte, och de sladdarna går direkt till strömförsörjningskortet.
Nu ska det väl gå att mäta upp något fel hoppas jag. :D

[edit2] Skiter i det här. Blir billigare att köpa något på blocket...
cosmox
EF Sponsor
Inlägg: 3856
Blev medlem: 6 januari 2004, 02:11:54
Ort: Hjälteby - Tjörn

Re: Knasigt fel på JVC-förstärkare

Inlägg av cosmox »

Var det inget fel på nätagget?
Användarvisningsbild
MadModder
Co Admin
Inlägg: 31859
Blev medlem: 6 september 2003, 13:32:07
Ort: MadLand (Enköping)
Kontakt:

Re: Knasigt fel på JVC-förstärkare

Inlägg av MadModder »

Det är fel överallt. Gammalt junk. Sitter ett par gröna TO220-trissor där. Det går +43V till försteget och tonkontrollen. Verkar lite väl mycket? Reläet för fördröjt tillslag funkar dock... Hälften av kablarna är lödda, hälften virade. Plastsnäppena som korten sitter i är gamla och pulvriseras om jag försöker få loss korten. Usch.
Användarvisningsbild
MadModder
Co Admin
Inlägg: 31859
Blev medlem: 6 september 2003, 13:32:07
Ort: MadLand (Enköping)
Kontakt:

Re: Knasigt fel på JVC-förstärkare

Inlägg av MadModder »

Jahaja. Gick på apparaten igen. :roll:
Att skalbelysningen inte funkar var ju inte så konstigt. Lamporna är paj. haha!
Men jag tog loss trissorna och mätte dem. inget fel.
Bytte en glättningskonding, för säkerhets skull.
Spelar 106,7 rockklassiker nu... :D

Men tonkontrollen är inte så fin. På vänster kanal funkar bara band 1 och 3 av 5.
På höger är det tvärtom. Har man alla på nolläge funkar det ju... :mrgreen:
Sitter två SIL-kapslar på kortet bakom. Läste att en person hade problem med ena kanalen där på den här modellen...
Och en hade problem med någon gegga inuti potarna som gav någon kapacitiv koppling trodde han, men det blev bra efter rengöring.

Har spelat i en kvart nu och det är fortfarande ljud.
Har inga glödlampor... Kanske ska sätta lysdioder istället.

[edit]
En halvtimme nu. Fortfarande ljud.
Snackade med polarn igen, och förstärkaren har fått utstå en del fukt och så. De stänger av värmen i garaget när de inte är där. Kan kanske ha inverkat lite.
Och det har blivit värre så fort de börjat dra i tonreglagen. Den informationen hade ju varit kul att ha från början... :D
Får väl ta en titt där då.

[edit2]
Nu efter nästan en timme på hög volym börjar ljudet försvinna då och då.
Det är reläet som slår av och på. Misstänker nästan likspänningsskydd på högtalarutgångarna som slår till.
Skulle inte grotta allt för mycket med det här sa han. Så då lägger jag ner nu. ;)
Användarvisningsbild
kimmen
Inlägg: 2042
Blev medlem: 25 augusti 2007, 16:53:51
Ort: Stockholm (Kista)

Re: Knasigt fel på JVC-förstärkare

Inlägg av kimmen »

Det är troligen fler småkondensatorer som är dåliga. DC-skyddet ska innehålla en kondensator som högpassfiltrerar utsignalen så att bara DC-nivån känns av. Torkar kondensatorn kommer DC-skyddet att reagera på vanlig utsignal. Om den slår av när du spelar högt är det ganska troligt att det är det som är problemet.

I många apparater finns också en krets som snabbt stänger av reläerna när man stänger av strömmen. I den kretsen finns normalt en kondensator som om den torkar gör att apparaten hinner tro att man stängt av strömmen vid nätspänningens nollgenomgång.

Om jag inte minns fel så har jag reparerat just en sådan där förstärkare som hade problem med equalizern. Det var dåliga lödningar på kortet med själva potentiometrarna på min, trots att de inte såg särskilt dåliga ut. Jag tror att det var på själva potentiometrarna som det var dåliga lödningar. SIL-kretsen är en operationsförstärkare och gemensam för alla banden så den bör inte vara problemet, förutsatt att de inte ändrat på konstruktionen. I min betjänades varje band på equalizern av gyratorer byggda med en transistorer, två för varje band (vänster och höger).
Skriv svar