Blyfri lödning

Elektronikrelaterade (på komponentnivå) frågor och funderingar.
Digger
Inlägg: 89
Blev medlem: 26 oktober 2003, 10:27:56
Ort: Norrköping

Blyfri lödning

Inlägg av Digger »

Någon som löder med blyfritt lod? Finns det några stora fallhåll med just sådana?
Såg de här på ELFA och med tanke på vad som skrivs låter det som att de kan ersättas rakt av mot vanligt lödtenn. Är det verkligen så enkelt?

http://www.elfa.se/elfa-bin/dyndok.pl?v ... 016188.htm
Användarvisningsbild
Icecap
Inlägg: 26622
Blev medlem: 10 januari 2005, 14:52:15
Ort: Starup (Haderslev), Danmark

Inlägg av Icecap »

Jag har kört blyfritt handlöd i drygt det senaste året och har bra erfarenheter.

Enda problemet jag har märkt är att det ha lite dåligare vätning men det klaras med lite extra fluss vid behov.

Lödningarna blir inte lika blanka heller, de minner om utseende på lödninger med teutestisk lödtenn men håller gör de.

Vi har inte haft några tillfällen av problem och vi har elektroniken i nära nog öppna lådor utomhus så det är mer eller mindre "worst case".
Lundsten
Inlägg: 205
Blev medlem: 7 juli 2004, 23:37:31

Inlägg av Lundsten »

varför ska det vara blyfritt??
Användarvisningsbild
Icecap
Inlägg: 26622
Blev medlem: 10 januari 2005, 14:52:15
Ort: Starup (Haderslev), Danmark

Inlägg av Icecap »

Bly är en miljögift. Inom EU är det direktiv om att bly ska försvinna från elektroniken och det är en del av att stoppa blyförgiftningen av världen.
Användarvisningsbild
Fagge
Inlägg: 3930
Blev medlem: 27 maj 2003, 13:59:51
Ort: Blekinge

Inlägg av Fagge »

Hmm, vad är några 10tal meter lödten man gör av om året emot tusentals ton olja som fartygen släpper ut i haven. Nä att betala 30kr metern gör jag inte!.
Jag fattar inte att allt som är miljövänligt ska vara så in i balljans dyrt vilket gör att folk istället använder det gamlavanliga. Istället för att uppmuntra med lägre priser så att alla kan dra sitt strå...
Användarvisningsbild
babbage
Inlägg: 654
Blev medlem: 10 november 2004, 11:33:17
Ort: N-tälje

Inlägg av babbage »

Det som "alla" är rädda för med blyfri lödning är whiskers, vilket kan ge tillförlitlighetsproblem som uppkommer efter rätt lång tid. Kanske inget att bry sig om för hobbybruk utan mer för sjukhusutrustning, satteliter mm där man inte kan tolerera några fel. Se t.ex. Whiskers
Användarvisningsbild
Icecap
Inlägg: 26622
Blev medlem: 10 januari 2005, 14:52:15
Ort: Starup (Haderslev), Danmark

Inlägg av Icecap »

Jovisst är whiskers ett problem också och inget struntproblem heller.

Ett tiotal meter blyhaltigt lödtenn i varje amatörs hand är nog inte det största problem men alla radioer, TV, datorer, bilelektronik och annat elektronik som dagligen kastas är ett problem med tanka på bly!

Och sen är det ju så att det blir inte mindre förorening av att kasta bort vad som redan är producerat. Att kasta sitt välfungerande kylskåp med freon till förmån för ett freonfritt är ju inte smart heller men att byta sitt utslitna till ett freonfritt är smart.

Så förbruk tennet du har och köp gärna sedan blyfritt, priserna kommer att sjunka.

Sen är det såklart enkelt för mig att säga, jag fick det jag använder gratis på en mässa men det lönade nog sig för dom som gav mig det: jag snackade med en annan säljare som letade efter det rätta blyfria tenn och kopplade ihop de två. Resultatet blev tydligen bra, båda företag verkar mycket nöjda.
Michel
Inlägg: 436
Blev medlem: 3 februari 2004, 18:08:04
Ort: Stockholm

Inlägg av Michel »

Ingen verkar tydligen vara säker på hur whiskers uppkommer och växer eller varför.

:lol:
...och vi som letar liv på andra planeter.

'The truth is out there'
Skriv svar