Motor + lägessensor

Robot, CNC, Pneumatik, Hydraulik, mm
Knoen
Inlägg: 103
Blev medlem: 11 oktober 2006, 08:50:57
Ort: Örebro

Motor + lägessensor

Inlägg av Knoen »

Om jag har en motor som driver något linjärt, vad som helst. Och när den har nått ett visst läge så vill jag att den återgår till utgångsläget.

Jag har tittat på att ha något som detektera kanske en reflektor, typ den som sitter i kassan på alla matvarubutiker. Men de verkar rätt dyra. Då fick jag en idé om attanvända interupt så att när den kommer till sitt yttersta läge så sluter den en krets och uC vet då att den ska vända tillbaka. Och så gör man lika i andra ändan.

Vad tror ni? Kommer det fungera bra? Eller är det en allmänt "crapig" idé.

Jag skulle dessutom vilja göra det det med vanliga dc-motorer. Alltså inte steppers. Jag inbillar mig att vanliga dc blir lite biliigare att köpa o enklare att driva.
Användarvisningsbild
POS
Inlägg: 2847
Blev medlem: 4 februari 2007, 20:16:03
Ort: Arboga
Kontakt:

Re: Motor + lägessensor

Inlägg av POS »

Jag har inget svar bara fler frågor...

Igår monterade jag en garageportsöppnare och den är ju vad du beskriver, en dc-motor som driven en linjär rörelse mellan två lägen.
Den har inga yttre lägesgivare utan man programerar in ändlägena genom att köra porten till rätt ställe och bekräfta det med en knapptryckning, är det nån som har koll på hur dom funkar?

Den har en vanlig cykelkedja som drar en vagn innuti en plåtprofil.

Sån här: http://www.investliving.se/default.asp? ... sp?id=9694

Det skulle kanske gå att göra nått liknande själv?
Skriv svar