Hur bra fungerar egentligen ett sådant "överspänningsskydd"?
Har en ikopplad före allt i mitt rum (dator, förstärkare, tv, labbagg, osv osv.) Nu när det åskar lite här började jag fundera hur mycket "säkrare" det blir när jag har den ikopplad?
Är det bästa att dra ut pluggen, eller ska jag känna mig säker som jag har nu?
Finns skydd man installerar i elcentralen för några tusen. dock så är de väl ett skydd som inte är så fint utan sånt du har har jag nog med till en dator här och brukar kallas finskydd av folk i branschen. som sagt slår det ner utanförså kvittar det exakt vad du har för prylar och även så om man dragit ut kontakter och lagt de 30cm ifrån. blixten hoppar ändå
Hjälper förvissa att dra ut kablar men ingen 100% garanti.
Beror på vad slags bostad du har, hur den är belägen, samt hur bostaden är ansluten till elnätet.
Om du bor relativt nära din transformatorkub. Samt att kabeln därifrån går under mark. Så kan ditt överspänningsskydd vara vettigt.
Om 10 kV sidan av transformatorkuben går en längre sträcka under jord så är det ingen nackdel heller..
Men 2 kV skydden bör som sagt kompletteras med grovskydd i källaren på inkommande elledning.