5.1 Ljud ifrån Datorn?

Elektronikrelaterade (på komponentnivå) frågor och funderingar.
elex
Inlägg: 21
Blev medlem: 31 augusti 2004, 15:16:05

5.1 Ljud ifrån Datorn?

Inlägg av elex »

Hej igen :D

Nu har gått ifrån mitt trådlösa. Och det får bli kablar för ljud o bild.

Bilden fixar jag med denna lösning http://www.nada.kth.se/~feldt/vgascart/
Men så är det ljudet, jag vill kunna utnyttja mitt hemmabio system med 5.1 ljud. Så jag hade tänkt mig coax mellan dator o stereo detta bör väl räcka?

Kabeln ska var ca 7m så jag tänkte göra den själv (dyr att köpa) men jag har läst att man ska ha Digital Coax Cable dubbel skärmad och en RCA hane i var ända.
(Se http://www.monstercable.com/europe/thx/ ... p?pin=1997)

Men är inte detta vanlig inte vanlig tv coax och två "coax" hanar eller? Och var kan man införskaffa detta?
Användarvisningsbild
MadModder
Co Admin
Inlägg: 31441
Blev medlem: 6 september 2003, 13:32:07
Ort: MadLand (Enköping)
Kontakt:

Inlägg av MadModder »

Jag har en vanlig RG59 antennkabel 75 Ohm. (75 ska det vara). Det funkar alldeles utmärkt. Förut hade jag en RG58 datakabel 50 Ohm. Det gick lika bra. Du kan dra en pissig ljudkabel och det funkar det med. Det där med digital coax är lite överreklamerat. I väldigt störande miljöer kan man nog få in ett och annat i kabeln, men hemma tvivlar jag starkt på det.
Skriv svar