Laga bakmaskin, OBH Nordica 6572

Elektronikrelaterade (på komponentnivå) frågor och funderingar.
discomike
Inlägg: 445
Blev medlem: 22 juli 2007, 11:34:13
Ort: Göteborg

Laga bakmaskin, OBH Nordica 6572

Inlägg av discomike »

Hittade en fräsch bakmaskin i soporna och tänkte att den kunde va bra å ha, var komplett med manual och tillbehör så man hoppades ju den skulle fungera, men när jag starta den märkte jag att motorn inte gick runt... får väl skruva isär det då:

Bild

3-fas motor med konding.. varför har man det så? blir det inte sämre effektivitet, och i en sån här massproducerad sak hade de väl kunnat få tag på passande 1-fas.. ?

Bild

Motor och värme-reläkortet. Börjar med att mäta lite komponenter, motorkondingen, relät, som styrs av npn trissa, ser att det inte är någon spänning på basen för den till motorn. provar att dra den hög genom motstånd och då går motorn igång.

Bild

Styrkortet med display, knappar, och nån uC, på baksidan av det sitter en sån här:

Bild

Är det en termo-switch eller va säger man? den är monterad ca 15cm ovanför motorn och reläkort, antar att det är för å bryta om man kör för tung deg, eller kör den back to back direkt igen efter att ha bakat ett bröd, den leder iaf inte, är litet glapp även om det ser ut som de ligger ihop på bilden. Enligt manualen så ska den blinka H:HH på displayen när den är i överhettnings-läget, och styrkortet har en extra kontroller-pinne anslutet till pinnen som styr motorn, antagligen för att då känna av när denna brutit, men ser inte ut som de implementerat funktionen i sin kod för den gav inget felmeddelande.


Nu bakar jag... längsta kontinuerliga knåd-tiden var 15 minuter med runt 90% duty cycle, då var chassit på maskinen runt 50-60 grader, så motorn blir nog ganska varm. sen kör den 20 minuter jäsning + knådar lite till, men då har den hunnit bli sval igen.
Senast redigerad av discomike 25 januari 2009, 02:21:47, redigerad totalt 2 gånger.
peter555
Inlägg: 6047
Blev medlem: 12 februari 2006, 10:02:22

Re: Laga bakmaskin, OBH Nordica 6572

Inlägg av peter555 »

Det där ser ut som ett tungelement, antagligen för att kolla att luckan är stängd.
discomike
Inlägg: 445
Blev medlem: 22 juli 2007, 11:34:13
Ort: Göteborg

Re: Laga bakmaskin, OBH Nordica 6572

Inlägg av discomike »

Tror du? jag hade isär luckan med för å göra rent å såg ingen magnet eller så i den, EDIT: eller nu märkte ja det var en ingjuten..

Timer och programmen går igång mm. även när den inte var bruten, känns som den inte borde starta värme-element mm. om den tror att luckan är öppen om den nu har avkänning för det.

Kan ju ha varit så lätt att inget var fel å jag bara provat med öppen lucka.. fast det vill jag i så fall förtränga nu =) Tack peter =)
Senast redigerad av discomike 25 januari 2009, 02:22:40, redigerad totalt 3 gånger.
Användarvisningsbild
Jeppsson
EF Sponsor
Inlägg: 810
Blev medlem: 3 oktober 2005, 18:00:43
Ort: Karlskrona

Re: Laga bakmaskin, OBH Nordica 6572

Inlägg av Jeppsson »

discomike skrev:3-fas motor med konding.. varför har man det så? blir det inte sämre effektivitet, och i en sån här massproducerad sak hade de väl kunnat få tag på passande 1-fas.. ?
Kondingen är till för att "skapa" en fasförskjutning så att motorn alltid skall gå åt rätt håll.
discomike
Inlägg: 445
Blev medlem: 22 juli 2007, 11:34:13
Ort: Göteborg

Re: Laga bakmaskin, OBH Nordica 6572

Inlägg av discomike »

Ah är kanske nåt tungelement då, prova lite med en neodymiummagnet, fast måste ha den extremt nära för att det ska bli kontakt.. kanske magneten i luckan som inte orka med det, nu kan jag iaf kör med luckan öppen =)

Läst på lite om kondensator-start för enfasmotor nu =) Så man lär sig lite iaf =) Tack Jeppson
Senast redigerad av discomike 25 januari 2009, 02:23:18, redigerad totalt 5 gånger.
MammaMumin
Inlägg: 194
Blev medlem: 6 februari 2008, 16:41:18
Ort: Gävle

Re: Laga bakmaskin, OBH Nordica 6572

Inlägg av MammaMumin »

På min maskin går det bra att öppna luckan även när den knådar.
discomike
Inlägg: 445
Blev medlem: 22 juli 2007, 11:34:13
Ort: Göteborg

Re: Laga bakmaskin, OBH Nordica 6572

Inlägg av discomike »

Får man bju på lite nattamat?

Bild
Användarvisningsbild
Meduza
EF Sponsor
Inlägg: 10718
Blev medlem: 30 april 2005, 22:48:05
Ort: Ekerö, Stockholm
Kontakt:

Re: Laga bakmaskin, OBH Nordica 6572

Inlägg av Meduza »

Mmmm... nybakat bröd :)
Skriv svar