Reparera trasig frys!

Elektronikrelaterade (på komponentnivå) frågor och funderingar.
vannar
Inlägg: 67
Blev medlem: 25 september 2005, 10:42:24

Reparera trasig frys!

Inlägg av vannar »

Jag behöver hjälp med att reparera en frys som jag med stor klantighet lyckades haverera!

Den saken som jag lyckats ödelägga verkar vara styrningen till kompressorn. (Se bild1)


Övriga delar verkar inte ha tagit skada vad jag kan avgöra. Detta gör att jag tror och hoppas att det ska gå att laga!

Jag hade tillfällitg kopplat bort belysningen till locket på frysen och när jag sedan kollpade tillbaka den (slarv) så kopplade jag den helt fel.

Lyset skulle kopplas in brevid den blå och den bruna kabeln på (Se bild2) men jag kopplade istället in den mellan det vänstra stiftet och den brevid det bruna.

Resultatet blev att den delen som ligger mellan N och L brann upp.
(Se bild 3)
Jag är inte säker vad det är och vad den gör men det ser ut som någon slags massiv sak?!

Med ledning av det utmärkta kopplingschemat kanke det kan gå att ersätta den skadade delen och få kompressorn att fungera igen N,L C går in till kompressorn.
(Se bild4)

råd? tips?

http://www.vannar.net/frys/bild1.jpg
http://www.vannar.net/frys/bild2.jpg
http://www.vannar.net/frys/bild3.jpg
http://www.vannar.net/frys/bild4.jpg

/Jonas
Senast redigerad av vannar 14 december 2008, 21:19:41, redigerad totalt 1 gång.
Användarvisningsbild
MadModder
Co Admin
Inlägg: 31834
Blev medlem: 6 september 2003, 13:32:07
Ort: MadLand (Enköping)
Kontakt:

Inlägg av MadModder »

Jag tror du glömde bilderna ;)
vannar
Inlägg: 67
Blev medlem: 25 september 2005, 10:42:24

Inlägg av vannar »

Arrgh, märkte det, hade hoppats att ingen han se inlägget före jag rättat till det! Nu finns det länkar till bilderna!
vannar
Inlägg: 67
Blev medlem: 25 september 2005, 10:42:24

Inlägg av vannar »

Intressant! delen verkar kallas för PTC startutrustning:

http://www.danfoss.com/Sweden/Products/ ... _lang%3dSV

Ser ju nästan likadan ut som min trasiga del.
xxargs
Inlägg: 10189
Blev medlem: 23 september 2006, 14:28:27
Ort: Södertälje

Inlägg av xxargs »

Köp en ny sådan startapparat (kallades startrelä förut) hos någon vitvarurreparationsställe - skriv av alla beteckningar, framförallt dom stora bokstavs och sifferbeteckningen i vänster överkant på etiketten på (danfoss)kompressorn så att det blir rätt. Dessa startapparater brukar inte kosta så mycket.


Kompressorn är med största sannolikhet oskadad om du inte har brutit för ovarsamt på kompressorn stift och dess glasförsegling. de flesta modernare kompressorer har intern överlastskydd om dessa inte skulle starta för att startapparaten har gått sönder.
Skriv svar