pwm-styra 8 fläktar med en PIC?

PIC, AVR, Arduino, Raspberry Pi, Basic Stamp, PLC mm.
Rocky_AL
Inlägg: 617
Blev medlem: 7 december 2006, 15:14:50
Ort: Stockholm

pwm-styra 8 fläktar med en PIC?

Inlägg av Rocky_AL »

Som rubriken lyder, är det på något billigt sätt möjligt att pwm-styra 8 fläktar med endast en PIC-processor. PICen ska självklart köras i 20MHz och jag vill ha en pwm på minst 20kHz så att den inte hörs och kunna ha en 6-8 bitars upplösning. PICen ska helst hinna med annat också. Finns det andra komponenter för sådant här?

edit: om det finns andra sätt att styra fläkthastigheterna med en PIC utan pwm så är det ännu bättre.
H.O
Inlägg: 5919
Blev medlem: 19 mars 2007, 10:11:27
Ort: Ronneby

Inlägg av H.O »

Att göra det enbart i mjukvara blir nog svårt om du måste ha så hög frekvens. Någon som är betydligt vassare på ASM än mig kan kanske göra det (fast jag är tveksam) eller förklara varför det inte går.

Men titta på 18F4431 till exempel, den har en inbyggd Power Control Module där kan du få 4 separata PWM, sen har du dom vanliga CCP modulerna, två till antalet som också kan generera PWM åt dig, då är vi uppe i totalt 6 - helt med hårdvara, sen är det två kvar....

Jag testade att Googla på 8 channel PWM och fick upp en del träffar, det mesta verkar för LED-dimming men det kanske kan finnas nått som passar.

Men vad är det för fläktar? Vanliga "PC-fläktar"?
Rocky_AL
Inlägg: 617
Blev medlem: 7 december 2006, 15:14:50
Ort: Stockholm

Inlägg av Rocky_AL »

japp, det är helt vanliga pc-fläktar och anledningen till att jag vill ha så många är för att jag helt enkelt vill ha maximalt antal fläktar för ett så litet pris som möjligt. Utmaningen ligger i att jag prioriterar lågt pris väldigt högt.
H.O
Inlägg: 5919
Blev medlem: 19 mars 2007, 10:11:27
Ort: Ronneby

Inlägg av H.O »

OK, men varför så hög PWM frekvens? Jag skulle tro att det går alldeles utmärkt att köra dom med en PWM frekvens på 100Hz eller ännu lägre, har du testat? Funkar dom inte, tjuter dom?
Mindmapper
Inlägg: 7122
Blev medlem: 31 augusti 2006, 16:42:43
Ort: Jamtland

Inlägg av Mindmapper »

Du tror inte att det är smartare att ha färre stora fläktar än många billiga små? En större fläkt skyfflar iväg mycket mera luft än ett gäng små. Dessutom går det att minska ljudnivån effektivare med större fläktar.
Användarvisningsbild
Illuwatar
Inlägg: 2256
Blev medlem: 10 november 2003, 14:44:27
Skype: illuwatar70
Ort: Haninge
Kontakt:

Inlägg av Illuwatar »

Vi vet ju inte hur chassit ser ut, så det är svårt att avgöra om åtta fläktar är bra eller inte. Fläktarnas storlek har inte heller nämnts. Gällandes styrningen så är faktiskt linjärstyrning ett alternativ då vanliga PC-fläktar inte är så strömhungriga (speciellt när man sänker spänningen). Det borde inte vara helt omöjligt att låta PIC'en generera analoga utspänningar för att styra dessa (då kan man även få till garanterad fläktstart). Med linjärstyrning slipper man helt problemet med pipljud...
Rocky_AL
Inlägg: 617
Blev medlem: 7 december 2006, 15:14:50
Ort: Stockholm

Inlägg av Rocky_AL »

Nu har jag iofs inte testat att ha en pwm på en hörbar frekvens men det är väl en bra idé att ha en icke hörbar frekvens ifall det blir ljud i fläktarna.

Fläktarnas storlek har inget med detta bygge att göra, det jag är ute efter är en fläktstyrning som kan hantera så många fläktar som möjligt oavsätt storlek, bara de inte drar mer än kanske max 12V/1A (kanske inte behövs så höga strömmar men större område är ju en fördel). Detta pga att den eventuellt ska säljas vidare.

Jag har kollat en del på D/A-omvandlare men de är ju inte jättebilliga precis.
Mindmapper
Inlägg: 7122
Blev medlem: 31 augusti 2006, 16:42:43
Ort: Jamtland

Inlägg av Mindmapper »

Dessutom finns andra alternativ för styrning. T.ex att köra på 7V och om tempen ökar koppla över till 12V. Detta kan man göra i olika konstillationer.
Ofta har fläktar pwm inbyggt redan, då är analogstyrning inte så bra.
Rocky_AL
Inlägg: 617
Blev medlem: 7 december 2006, 15:14:50
Ort: Stockholm

Inlägg av Rocky_AL »

Kanske ska förklara lite mer här. Projektet går ut på att bygga en fläktstyrning som är billig och som kan hantera så många fläkar som möjligt och så många fläkttyper som möjligt. Men jag vill ändå ha känslan av en "steglös" styrning.
Användarvisningsbild
MadModder
Co Admin
Inlägg: 31535
Blev medlem: 6 september 2003, 13:32:07
Ort: MadLand (Enköping)
Kontakt:

Inlägg av MadModder »

Sen börjar spolarnas induktans i fläktar spela en ganska stor roll när man PWM:ar med hög frekvens. Det hinner inte byggas upp någon ström genom dem innan spänningen försvinner igen, och fläktarna blir helt orkselösa. Men prova går ju alltid.
Rocky_AL
Inlägg: 617
Blev medlem: 7 december 2006, 15:14:50
Ort: Stockholm

Inlägg av Rocky_AL »

Jag kanske borde utföra ett experiment med lågfrekvens pwm på en fläkt och se om det bildas otrevliga ljud eller inte, men det kanske finns någon billig analog lösning?

edit: en annan off topic fråga, hur får man reda på varvtalet genom den gula sladden på pc-fläktar?
probe
Inlägg: 282
Blev medlem: 2 februari 2008, 21:04:26
Ort: Stockholm

Inlägg av probe »

H.O Nej, det går INTE pwmá datorfläktar med 100 Hz då det får dem att låta...

En PIC 12HV615 byggde jag nyligen en 60kHz step-down med som styrs av en tempsensor . Enkelt och billigt, lätt att programmera tack vara en underbar CCP-modul i 12x615 serien.

EDIT: Blev väl bara 7-bitars upplösning på PWMń har jag för mig, men å andra sidan så spelar det inte så stor roll då man med PI-reglering ändå får en känsla av steglös reglering när du gör en riktig step-down så att fläkten matas med ren DC-
Användarvisningsbild
MadModder
Co Admin
Inlägg: 31535
Blev medlem: 6 september 2003, 13:32:07
Ort: MadLand (Enköping)
Kontakt:

Inlägg av MadModder »

"RPM-kabeln" på datorfläktar är en open collector-utgång, och jordas 2 gånger per varv. Det är lite olika faktiskt, men 2 jordningar per varv har det varit på de jag testat med. En svag pullup på det så har man en fin logiksignal. :)
Denna signal förlorar man dock vid PWM-drivning.
Användarvisningsbild
Swech
EF Sponsor
Inlägg: 4750
Blev medlem: 6 november 2006, 21:43:35
Ort: Munkedal, Sverige (Sweden)
Kontakt:

Mjukvaru pwm

Inlägg av Swech »

Alla 8 fläktar skall gå på olika hastigheter?
Vad har du för krav på PWM upplösning?, 4-8 bitar ?
20MHz - 20kHz pwm frekvens, ger trots allt utrymme för en hel del instruktioner.

Mjukvaru PWM för 8 kanaler är lösbart..
Sätt en timer och använd capture compare tabell
Vid varje compare träff, ladda om comparevärdet med nästa i tabellen och
vänta in detta värde.

Swech
sodjan
EF Sponsor
Inlägg: 43251
Blev medlem: 10 maj 2005, 16:29:20
Ort: Söderköping

Inlägg av sodjan »

> 6-8 bitars upplösning...

Alltså 64-256 olika hastigheter. Varför i jösse namn då?
Rent praktiskt räcker det sannolikt med 8 olika hastigheter, eller något sådant.
Fläkten i bilen har kanske 4-6 hastigheter och det räcker bra.

> och som kan hantera så många fläkar som möjligt och så många fläkttyper som möjligt.

Notera att om du envisas med att ha "så många som möjligt" som ett
designkrav i din spec, så kommer du aldrig att få något klart. Det är
komplett värdelöst att ha som mål, och det enda som det visar är att
du inte har tänkt klart än. Du måste bestämma det antal hastigheter som
du vill ha, och du måste bestämma vilka fläkttyper som det ska stödja.
Sen är det dags att titta på tekniska lösningar.

> Detta pga att den eventuellt ska säljas vidare.

OK.
Det kanske finns en anledning att det finns färdig "fläkt-controllers" från
t.ex Maxim. Det kanske skulle vara snabbare att bygga en produkt kring
någon av dessa.
Skriv svar