val av bilbatteriladdare

Elektronikrelaterade (på komponentnivå) frågor och funderingar.
Användarvisningsbild
Volny
Inlägg: 963
Blev medlem: 10 september 2004, 23:26:05
Ort: Lund

val av bilbatteriladdare

Inlägg av Volny »

Behöver hjälp att välja laddare.

Jag har tänkt att använda laddaren för att ladda ett gel 12v 10ah batteri.

Som alltid spelar pengarna stor roll, blir det 300kr billigare kan man lägga 300kr på något annat roligt :)

en laddare som är 10-50ah, kan den inte ladda 5ah batterier? eller 100ah batterier?



val av laddare står mellan dessa 4:

Ctek 1-90ah
http://www.jula.se/e-Sales/esa/ItemDeta ... @EQ=608016

Ctek nästan samma:
http://www.clasohlson.se/Product/Produc ... d=13553678

Einhell, billig, laddar 6,12,24v:
http://www.harald-nyborg.se/merinfo.asp ... 67&n=60100

1.2-120ah( säljs 100kr billigare på harald nyborg):
http://www.biltema.se/products/product. ... mId=133521
Användarvisningsbild
Marta
EF Sponsor
Inlägg: 7499
Blev medlem: 30 mars 2005, 01:19:59
Ort: Landskrona
Kontakt:

Inlägg av Marta »

Allt beror på vad Du har för några krav.

För att underhållsladda skall Du ha en spänning strax över 13V, vid cyklisk laddning en volt högre. Dessa spänningar gäller oavsett kapacitet.

Spänningen skall helst kopplas om till den lägre spänningen när batteriet är fulladdat. Detta märker man på strömmen med en timer som backup. Strömvärdet för omkoppling är beroende av batterikapaciteten.

Ett alternativ är att koppla bort helt i perioder vid underhållsladdnig. Det ser ut som att en del av de Du har hittat gör så. Det är det bästa och skonar plattorna mest.

Laddarens strömgräns samt drivförmåga är beroende av batterikapaciteten. Det går att ladda stora batterier med lite ström, men då tar det ju onödigt lång tid. För mycket ström är skadligt för batteriet. Vad ett batteri har för kapacitet och vilken ström som är rätt kan inte laddaren känna av automatiskt.

Bara Du själv kan välja. Tyvärr framgår det ofta dåligt av kataloguppgifterna vad det är för typ av laddare, men ju dyrare ju bättre brukar oftast gälla. De riktigt billiga kan i värsta fall bara bestå av trafo, likriktare och ett motstånd.
Användarvisningsbild
Volny
Inlägg: 963
Blev medlem: 10 september 2004, 23:26:05
Ort: Lund

Inlägg av Volny »

Det är tänkt att använda batteriet som portabel energikälla, så det är väl vanlig laddning som är aktuell.

Men om laddaren också klarar underhållsladdning är det ju ingen nackdel...
Laddarens strömgräns samt drivförmåga är beroende av batterikapaciteten. Det går att ladda stora batterier med lite ström, men då tar det ju onödigt lång tid. För mycket ström är skadligt för batteriet. Vad ett batteri har för kapacitet och vilken ström som är rätt kan inte laddaren känna av automatiskt.
Du menar alltså att laddare som är för 30-200ah laddar ett 1ah med för mycket ström vilket försämrar livslängden?

Och en 1-20ah laddare laddar ett 200ah batteri långsamt?

Tiden är nämligen inte speciellt kritisk för mig, men en laddare med omkopplare även där låter ju smart...

Känns ju dumt att köpa 2st laddare, då är det kanske värt att lägga pengar på en ordentlig...
Senast redigerad av Volny 14 februari 2008, 13:05:58, redigerad totalt 1 gång.
Användarvisningsbild
PHermansson
EF Sponsor
Inlägg: 4340
Blev medlem: 22 december 2004, 00:46:38
Ort: Särestad Grästorp
Kontakt:

Inlägg av PHermansson »

Einhell-laddaren ser nästan ut som den 10A jag har, säkerligen bara en ointelligent laddare som bara kör på. Ctek har gott rykte och används ofta för husvagnsbatterier, laddning och underhållsladdning.
xxargs
Inlägg: 10189
Blev medlem: 23 september 2006, 14:28:27
Ort: Södertälje

Inlägg av xxargs »

Alla laddare utom einhell-laddaren verkar haladdningsautomatik - dvs går över till underhållsladdning efter att ha fyllt upp batteriet till 14.4 Volt och strömmen gått ned inder en viss gräns.

Med andra ord kan ansluta och sedan glömma bort batteriet tills nästa gång den skall användas.

Einhell måste man däremot vara noga att koppla bort från batteriet inom några timmar efter batteriet har börjat bubbla/fräsa - absolut senast efter typ 24 timmar då den ger överspänning 14.4 - 15 volt hela tiden när det är fulladdat och påskyndar korrisionen av batteriplattorna.
Användarvisningsbild
Electricguy
Inlägg: 12489
Blev medlem: 15 augusti 2007, 16:52:14
Ort: Kälmä' typ..

Inlägg av Electricguy »

vi har en c tec laddare här hemma och den gör sitt jobb och är riktigt bra. den största är fläktkyld och laddar ett lastbilsbattrei på en natt ungefär :wink:
Användarvisningsbild
Volny
Inlägg: 963
Blev medlem: 10 september 2004, 23:26:05
Ort: Lund

Inlägg av Volny »

Det står ju att einhell är överladdningssäker. Vad menar de med det om den inte är det?
limpan4all
Inlägg: 8461
Blev medlem: 15 april 2006, 18:57:29
Ort: Typ Nyköping

Inlägg av limpan4all »

Köp valfri CTEK laddare, dom funkar perfekt Zafir 90 eller XS3600 är valfritt skillnaden är hårfin. Jag har en av varje samt en XS25000.
Jag kommer aldrig att använda någon annan, eller göra mig en egen, det blir inte bättre....
Användarvisningsbild
Beast
Inlägg: 164
Blev medlem: 24 augusti 2007, 01:53:29
Ort: Umeå

Inlägg av Beast »

Instämmer med föregående talare
MattiasJ
Inlägg: 42
Blev medlem: 1 januari 2006, 12:23:26

Inlägg av MattiasJ »

Amen - CTEK alla gånger! Har en Zafir 90 och kan inte tänka mig något annat.

Just att kunna koppla in och sedan överhuvudtaget inte behöva bry sig, det är värt varenda krona.

XS3600 (marginellt kraftigare än Zafir 90) säljs mycket på Tradera. En kompis hittade en där för 280:-.
Användarvisningsbild
Volny
Inlägg: 963
Blev medlem: 10 september 2004, 23:26:05
Ort: Lund

Inlägg av Volny »

Får väl bli en ctek då!

Tack för tipset om tradera, dock så kommer jag nog ändå köpa den på jula då jag inte vill vänta :P

Då över till batteri:

Tänkte köpa 12v 8ah gel batteri från biltema 80-816 :
http://www.biltema.se/products/product. ... mId=105080

Något att säga om detta val?
Mindmapper
Inlägg: 7125
Blev medlem: 31 augusti 2006, 16:42:43
Ort: Jamtland

Inlägg av Mindmapper »

Det beror mera på vad du ska ha det till?
Användarvisningsbild
Volny
Inlägg: 963
Blev medlem: 10 september 2004, 23:26:05
Ort: Lund

Inlägg av Volny »

du har en poäng :)

Inte helt bestämt ännu. Men det ska vara för att driva en T-amp så man kan ha portabel musik.

Sen ska det kanske byggas ut med en liten inverter för att få 230v. Och de 230volten har inget speciellt användnignsområde mest bra att ha :)

kanske ladda kamera batteri eller något i den stilen, dyker säkert upp en massa användningsområden :D
Mindmapper
Inlägg: 7125
Blev medlem: 31 augusti 2006, 16:42:43
Ort: Jamtland

Inlägg av Mindmapper »

Tror att för relativt små strömuttag är detta bättre och billigare, men större.
Biltema 20Ah 80-2201 249,00 kr
xxargs
Inlägg: 10189
Blev medlem: 23 september 2006, 14:28:27
Ort: Södertälje

Inlägg av xxargs »

det går trög att få ut stora strömmar ur blybatterier på kort tid, vid 1 h urladdningstid så får man i praktiken bara ur halva amperetalet.

Biltema har dock till skillnad från många andra batterileverantörer faktiskt riktigt bra datablad på sina telecombatterier med urladdningskurvor för olika laster, titta på dessa och välj batteristorlek som stämmer bra med den tänkta drifttiden och genomsnitströmmen som utrustningen drar.
Skriv svar