Diffus fråga om saknad färg på TV-out

Elektronikrelaterade (på komponentnivå) frågor och funderingar.
Radiohead
Inlägg: 450
Blev medlem: 18 mars 2006, 17:11:02

Diffus fråga om saknad färg på TV-out

Inlägg av Radiohead »

Tja

Jag har en TV-utgång på mitt grafikkort, ett sånt där med några pinnar i en cirkel (jag sa ju att det var en diffus fråga!). Denna kör jag in i en adapter som gör att jag kan koppla in på scart-uttaget på TV:n. Förut gick allt fint, bilden var ok. Den var svartvit när man slog över till någon allmän ingång (heter inget särskilt, bara en symbol symboliserande ingång visas i ena hörnet) på TV:n men i färg när man bytte till S-VHS-ingången. Ibland kom färgen inte med då heller, man kunde få byta fram och tillbaka lite innan TV:n låste in färgen. Om jag inte missminner mig så kunde det hjälpa att visa något väldigt färgrikt för att den skulle fatta att signalen hade färgkodning.

Färgen kunde krångla ibland men var oftast ok.Sedan accelererade symptomen och nu kan jag inte få in färgen, bara en svartvit bild.


Någon som vet vad som kan vara fel?

Är lite bakis, därav de kanske lite knepiga formuleringarna ibland.
Radiohead
Inlägg: 450
Blev medlem: 18 mars 2006, 17:11:02

Inlägg av Radiohead »

Oj vad många postningar det blev. Kan nån ta bort de överflödiga?
Användarvisningsbild
lgrfbs
Inlägg: 7318
Blev medlem: 28 januari 2005, 15:48:53
Ort: X-län
Kontakt:

Inlägg av lgrfbs »

Fixat, har varit och letat kabel till min laptop för att visa skärmen på tv:en
och då lärt mig att det inte finns något som heter S-VHS kabe/jack för att
det är ett inspelnings format och inget med kabel att göra utan kabeln
/ jack heter S-Video.

Läs lite här:
Likande problem

S-Video to Scart

Quick Tip - The Difference Between S-VHS and S-Video
v-g
EF Sponsor
Inlägg: 7875
Blev medlem: 25 november 2005, 23:47:53
Ort: Kramforce

Inlägg av v-g »

Kollat att utgången inte är satt till NTSC? PAL ska det vara haft såna problem jag med och då var det detta.
Radiohead
Inlägg: 450
Blev medlem: 18 mars 2006, 17:11:02

Inlägg av Radiohead »

Det är vad det står på TV:n, men det är ju fel enligt din källa. MEn det kan ju inte vara felet eftersom det funkat innan, eller?
Skriv svar