Jag fungerar på hur jag enklast ska fräsa skyltar med text i laminatplast. Skyltarna jag tänker på är dom som bla användes i försvaret förr i tiden.
Om jag använder en end-fräs på 0,8mm(den minsta jag kan få tag i) så blir texten inte mindre än ca 8-9mm(text höjd) beroende på typsnitt. Om jag använder en V-bit 30/0,1mm så tar hela fräsningen 2 timmar.
När man fräste dessa skyltar förr i tiden, vad använde man för fräsbitar då?
Men när jag såg det göras så använde man en fräs på typ 1,5mm eller nåt, samma bredd som den vanligaste texten var, och skulle det vara grövre bokstäver så fräste den bara flera gånger paralellt.
Försvaret använde dessa för 30 år sedan åtminstone, men om man håller kvar i dom nu vet jag inte. Om man fortfarande gör det skulle jag gissa att dom beställs lasergraverade istället?
Jag vet inte hur många tusen skyltar jag fräst med en sådanhär mackapär i mina unga dar
Vi hade inga fonter som var annat än ett drag med nålen, det blev lite jobbigt när man skulle göra skyltar med mera text och bokstäverna inte räckte till..
Man kan hoppas de flesta körs i någon CNC nuförtiden..
(Fast jag vet att en liknande maskin utan fräs används för att rista plaketter till den lokala ungdomsorienteringsserien...)
Du har inte behörighet att öppna de filer som bifogats till detta inlägg.
Denna typ av skyltar är fortfarande väldigt vanlig. Finns massor av företag som fräser på beställning och man kan köpa material och maskiner allerstädes.
Det börjar även komma tvådelad laserskärbar plast som alternativ men tror den är långt ifrån att ta över.
Nu såg jag bara maskinen på håll, och det var 29 år sedan, men jag tror faktiskt den var datoriserad redan då, visserligen säkert nåt simpelt men ändå..
Ett problem med Easel som jag använder, är att om punkterna i ett "Ä" t.ex. är mindre än fräsbiten, så fräser den inte ut dom. Samma sak med en del delar i orden och siffrorna. Bilden nedan visar hur det ser ut om man gör texten för liten. Med en fräsbit som är 0,8mm så kan jag fräsa i bästa fall versaler som är 7-8mm höga, men då får man inte plats med särskilt mycket på en skylt.
Använd en single line-font och välj gravyr med rätt djup, finns det inte i Easel är det nog dags att se över det valet
Några bra single line-fonter finns i CamBams stickfont-paket (tror det hette så, men sök CamBam single line annars)
Nej Glenn, den fräs som användes till namnbrickor inom det militära var en V-fräs som var avslipad i botten.
Avrundade fräsar har jag också samt "militärmodellen", synd bara att gravylanet blivit så rackarns dyrt.
Det är vanliga truetype-fonter, installera i ditt operativsystem bara. Om Easel är, som jag misstänker, ett online-verktyg där du inte gör grejerna på egen burk, ja då kan jag inte hjälpa dig. Finns många andra som kör diverse ”konstigt” som kommer ur maker-sfären, så då har de mer erfarenhet. Jag har bara kört G-kod och använt Mach3 eller LinuxCNC.