Strömbrytare

Elektronikrelaterade (på komponentnivå) frågor och funderingar.
Nerre
Inlägg: 27416
Blev medlem: 19 maj 2008, 07:51:04
Ort: Upplands väsby

Re: Enkel fråga om strömbrytare

Inlägg av Nerre »

Det handlar alltså om att det är skillnad på strömbrytare och strömbrytare.

Vissa är till för att slå av/på saker (tända/släcka lampa, slå av/på TV etc), andra är till för att bryta spänningen.

Det är för de senare som det är kinkigt med vad man bryter. Där ställs det dessutom krav på brytavstånd (det ska vara minst 3 mm mellan kontakterna i brutet läge för 230 V). En strömbrytare för att slå på/av finns det inga krav på brytavstånd på. En sån får inte användas där det kan vara farligt att den inte bryter som den ska.

Ska man släcka en lampa är det inte farligt om brytaren inte bryter, det värsta som kan hända är att lampan fortsätter lysa.
GFEF
Inlägg: 2383
Blev medlem: 4 december 2004, 18:44:04

Re: Enkel fråga om strömbrytare

Inlägg av GFEF »

Tekno

>Jag antar att det är det som är polariserad installation. Hur ser sådana ut?

http://sv.wikipedia.org/wiki/Elektriska ... _i_världen

Ger exempel både på polariserad och icke polariserad uttag.

Se K för Danmark som exempel.....

Finns en variant av Schuko uttag där skyddsjord är en stift i uttaget (France, Belgium, the Czech Republic, Slovakia and Poland ) .

http://en.wikipedia.org/wiki/Schuko
Användarvisningsbild
MadModder
Co Admin
Inlägg: 31900
Blev medlem: 6 september 2003, 13:32:07
Ort: MadLand (Enköping)
Kontakt:

Re: Enkel fråga om strömbrytare

Inlägg av MadModder »

Tekno skrev:Hur ser en polariserad strömbrytare ut?
En brytare i sig är inte polariserad. Du kan ju koppla in den hur du vill. Ett system är inte polariserat förrän du sett till att inget kan vändas åt andra hållet. Typ.
Och i 230V-nätet vi har finns inget + och -. Neutralledaren är noll, och fasen är både plus och minus. Den växlar från +230V till -230V och tillbaks till +230V 50 gånger per sekund.
Användarvisningsbild
Tekno
Inlägg: 28
Blev medlem: 27 juni 2013, 12:35:40

Re: Enkel fråga om strömbrytare

Inlägg av Tekno »

Lite annan fråga men handlar om samma strömbrytare (glömt bort den) så tänkte det var onödigt att skapa en ny tråd. Detta var typ en väldigt billig strömbrytare från Kjell och Co. och kvaliteten tycks vara därefter. Trots att jag har kopplat in kretsen rätt så är det glapp i kontakten, typ lyser endast när man "vickar" på sladdarna, sedan slockar det efter ett tag. Så jag tänkte sätta fast dem ordentligt med hjälp av lödning.

Vill bara kolla för säkerhets skull, är det lugnt att löda fast koppartrådarna mot metallen inne i strömbrytaren och är det att rekommendera för att få bra kontakt?
gkar
Inlägg: 1617
Blev medlem: 31 oktober 2011, 15:28:29
Ort: Linköping

Re: Strömbrytare

Inlägg av gkar »

Har du glappkontakt är det risk för elbrand.
Elbrändar slocknar inte alltid av sig själv pga att du tillsätter elenergi till branden, allt kan då brinna.
Använd aldrig något med elkraft som glappar.

Laga inte eller låt vara. Byt ut.
Alltid.
Alltid.
Alltid.
Användarvisningsbild
MadModder
Co Admin
Inlägg: 31900
Blev medlem: 6 september 2003, 13:32:07
Ort: MadLand (Enköping)
Kontakt:

Re: Strömbrytare

Inlägg av MadModder »

Om vi kollar på den typ av lampsladdsbrytare som visas på förstasidan (som ser ovanligt gedigen ut) så är de små fyrkantiga skruvplintarna bara fastnitade i metallblecken under och det är inte alls ovanligt att de glappar. Enda sättet att fixa är att löda fast kabel och allt i metallblecket. Med hela kontakten isärplockad förstås så inte plasten smälter.
Om man bara löder fast skruvblocket i blecket, monterar ihop brytaren och sen skruvar fast sladden så spräcker man troligtvis lödningarna.

Men det bästa är att inte använda sådana alls.
Skriv svar