Bygga skiljerelä till båt.

Elektronikrelaterade (på komponentnivå) frågor och funderingar.
EinarEnfas
Inlägg: 166
Blev medlem: 14 september 2012, 21:19:15

Bygga skiljerelä till båt.

Inlägg av EinarEnfas »

Hej.

Funderar på att leta reda på en kontaktor i skrotlådan på jobbet och bygga ett skiljerelä.
Det ska separera startbatteriet från förbrukarbatterierna när båtens motor står still, alternativt när startbatteriets spänning är under tex 13 volt.
Tex som detta:
http://www.watski.se/Skiljerelasatser-111DA

Har ni någon ide om hur man löser detta på ett enkelt och förhållandevis billigt sätt?
danei
EF Sponsor
Inlägg: 27909
Blev medlem: 2 juni 2003, 14:21:34
Ort: Östergötland
Kontakt:

Re: Bygga skiljerelä till båt.

Inlägg av danei »

Det enklaste är nog att trigga relät via oljetryckskontakten, eller laddlampan.
Användarvisningsbild
MiaM
Inlägg: 13728
Blev medlem: 6 maj 2009, 22:19:19

Re: Bygga skiljerelä till båt.

Inlägg av MiaM »

Nu hann danei svara medan jag skrev, men tar det iaf:

En variant kan vara att låta reläets spole matas av en transistor som förstärker signalen till laddningsvarningslampan, d.v.s. när tändning är påslagen och laddningsvarningslampan är släckt så slår reläet till.

Danei's idé att styra på oljevarningslampan har mindre risk att störa funktionen på något annat. Enda tricket är att oljevarningslampan måste vara klart starkare än reläets manöverström, eftersom reläets spole kommer drivas i serie med lampan.

Nackdelen med att använda oljevarningslampan är ifall man har riktigt bra laddning i startbatteriet och en motor som inte vill starta så kan man på vissa motorer få upp såpass mycket oljetryck att varningslampan slocknar trots att motorn inte startat.

En annan variant är att styra på spänning, då kan det vara läge att låta kretsen brytas av tändningsbrytaren (nyckel som på en bil?).

Sidospår:

Ytterligare en helt annan variant är att komplettera generatorn med tre extra dioder som gör att varje batteri laddas separat.

En ännu mer komplicerad men också "lyxigare" variant är att ha en generator per batterikrets, och aldrig koppla ihop dem.

Budgetalternativ:
En vanlig brytare som är tillräckligt stark, som har en "hjälpbrytare" (d.v.s. en extra brytare som manövreras parallellt, där hjälpbrytaren är klart klenare) som får en summer att ljuda om tändningen är avslagen och batterikretsarna ihopkopplade.


Nån slags förbikopplingsknapp är nog en bra idé, kombinerat med voltmätare, så att man kan starta från båda kretsarna ifall startbatteriet har sämre laddning än den andra batterikretsen.
EinarEnfas
Inlägg: 166
Blev medlem: 14 september 2012, 21:19:15

Re: Bygga skiljerelä till båt.

Inlägg av EinarEnfas »

Danei:
Jepp. Har funderat på laddlampan. Oljetryckskontakten var en ny infallsvinkel för mig. :)
Laddlampan/magnetiseringen går ju till noll när motorn startat, så det blir ju lite lustigt att dra ett relä då. (Vill ju inte ha hålla ett NC dragit hela tiden motorn står still).
Ungefär där tar det stopp i min skalle.

MiaM:
Det där med transistorförstärkning av laddlampan förstod jag inte. :oops:
Styra på spänning känns ju rätt så lockande faktiskt. En krets som kopplar ur startbatteriet vid en viss spänning och sedan kopplar in det när det laddats upp.
Bra ide där med omkopplingsmöjlighet.

Edit: Skrivfel
danei
EF Sponsor
Inlägg: 27909
Blev medlem: 2 juni 2003, 14:21:34
Ort: Östergötland
Kontakt:

Re: Bygga skiljerelä till båt.

Inlägg av danei »

Jag gissar att du har ett tändnignslås eller liknande. Ditt NC relä är då draget om tändningen är på men oljetryck saknas.

Mias förslag tolkade jag inte på samma vis som du. Motorbatteriet ska vara separerat hela tiden när motorn är avstängd. Men man kopplar inte in förbrukningsbatteriet fören spänning på motorbatteriet är över 14V eller vad man nu finner lämpligt. Stor hysteres är eller självhållning är nödvändig.
Användarvisningsbild
MiaM
Inlägg: 13728
Blev medlem: 6 maj 2009, 22:19:19

Re: Bygga skiljerelä till båt.

Inlägg av MiaM »

Såhär, när tändningen är påslagen och laddningsvarningslampan slocknat så slår reläet till. Så fort varningslampan tänds igen (=motorn stannat) så slås reläet av.
skiljerelä.PNG
Reläet får nån volt lägre spänning än batterispänningen, men reläerna ska ju orka slå till vid 12V och när generatorn laddar så har man över 13V så det ska inte vara nåt problem.

Eftersom det antagligen är ett ganska fett relä du vill styra så kan det nog vara läge att låta "min" krets driva ett litet vanligt bilrelä och sen låta det reläet i sin tur styra ett "bautarelä".

Dioden behövs i teorin inte, och kretsen kommer fungera bra ett tag utan dioden, men den dagen laddvarningslampan går sönder så kommer transistorn att paja om dioden inte är med.

"Piggarna" som sticker ut nedtill på generatorn är "diverse andra anslutningar"...
Du har inte behörighet att öppna de filer som bifogats till detta inlägg.
EinarEnfas
Inlägg: 166
Blev medlem: 14 september 2012, 21:19:15

Re: Bygga skiljerelä till båt.

Inlägg av EinarEnfas »

Ah, nu är jag med. DU är en klippa MiaM! Tack för skissen.
Verkar vara en bra lösning. Men det kanske vore bra att låta startbatteriet ladda upp ordentligt innan man kopplar in förbrukarbatterierna? Alltså laddning igång & spänning över tex 14V för att koppla ihop batterierna.
DanG
Inlägg: 151
Blev medlem: 30 januari 2013, 10:22:32

Re: Bygga skiljerelä till båt.

Inlägg av DanG »

Hej!
Men det kanske vore bra att låta startbatteriet ladda upp ordentligt innan man kopplar in förbrukarbatterierna?
Två saker : Tror inte att fördröjd inkoppling är bra för accumulatorernas hållbarhet. Är fritidsaccen urladdad kommer den inte att ha rätt laddningsspänning.

Antar med bif. som grund att det är mycket viktigt att välja "matchande" acc.typer ...

Bättre att Du läser igenom bif. än att jag försöker med en "förklarande kortversion"!

M.v.h DanG
Du har inte behörighet att öppna de filer som bifogats till detta inlägg.
danei
EF Sponsor
Inlägg: 27909
Blev medlem: 2 juni 2003, 14:21:34
Ort: Östergötland
Kontakt:

Re: Bygga skiljerelä till båt.

Inlägg av danei »

Nu hänger jag inte riktigt med på vad du menar. När man laddar med generator är det en rean konstantspänningsladdning så länge generatorn orkar det. Då kvittar det fullständigt om du har olika motor och förbrukningsbatteri, de kommer ju inte att vara sammankopplade när motorn inte är igång. Om förbrukningsbatteriet är så urladdat att generatorn inte orkar upp till nominell spänning får ju motorbatteriet sämre laddning. Men en generell tidsfördröjning tror jag orsakar mer problem än den löser.
Användarvisningsbild
frownlayer
Inlägg: 1912
Blev medlem: 17 maj 2012, 19:40:32
Ort: Reftele

Re: Bygga skiljerelä till båt.

Inlägg av frownlayer »

det finns laddare som är avsedda för 12 till 12 volt. som man kopplar in direkt på generatorn. då kan man ladda det andra batteriet när man man kör med motorn, och fortfarande slippa att det andra blir urladdat. Ctek D250S DUAL heter den jag tänker på. då kan man även koppla in lite solceller.
Användarvisningsbild
Variosboy
Inlägg: 834
Blev medlem: 5 september 2005, 17:10:03
Ort: kristinehamn

Re: Bygga skiljerelä till båt.

Inlägg av Variosboy »

Om man vill lösa detta billigt och enkelt så är väl biltema rätt väg att gå?

Kolla artikelnumret 25230. Kostar 149:-
Användarvisningsbild
AndersG
EF Sponsor
Inlägg: 9291
Blev medlem: 25 februari 2008, 17:10:58
Ort: Mariehamn
Kontakt:

Re: Bygga skiljerelä till båt.

Inlägg av AndersG »

Jo, det är ett spänningsstyrt relä. När spänningen stiger till 13,3V så antar det att vi har full-laddat och kopplar då in det andra batteriet. Har funderat på att bygga något liknande, men med mosfettar i stället för relä och med litet intelligens, dvs att spänningen måste vara > något visst värde under en viss tid före de slår över.

Det kompliceras även av att jag har olika batterityper för start och förbrukning, med olika polspänning.
Skriv svar