Hur fungerar en fartkamera?

Elektronikrelaterade (på komponentnivå) frågor och funderingar.
JanErik
Inlägg: 3215
Blev medlem: 11 februari 2008, 17:15:58
Ort: Vasa, Finland

Re: Hur fungerar en fartkamera?

Inlägg av JanErik »

Kan sticka in att modellen som används i Finland har induktionsslingor nerfrästa i asfalten, varken radar eller laser.
Användarvisningsbild
dar303
Inlägg: 5979
Blev medlem: 17 december 2003, 19:54:56
Ort: Sthlm

Re: Hur fungerar en fartkamera?

Inlägg av dar303 »

Såg en pryl på hackaday i förrgår (tror jag) som fungerade som en stor datormus och monterades under bilen för att mäta den absoluta hastigheten på fordonet.
Användarvisningsbild
Icecap
Inlägg: 26806
Blev medlem: 10 januari 2005, 14:52:15
Ort: Starup (Haderslev), Danmark

Re: Hur fungerar en fartkamera?

Inlägg av Icecap »

Och då jag har jobbat med just mätning av hastighet i trafik, just med radar och slinga, kan jag berätta att: Ja, man kan ha en radar till att mäta den egna farten i förhållande till underlaget. Och ja, jag har testat det!

Men följande villkor måste uppfyllas:
* Störningar bör vara minimala (tändning osv). Inte helt enkelt i en bil.
* Radarn ska optimalt sitta och skicka ut sitt signal parallellt med vägen, detta ger dock inget "mål" att träffa och därmed inget signal av värde.
* Radarn bör ha en ganska smal strålvinkel för att begränsa felsignaler.

Lösningen är att placera radarn i t.ex. 45° mot vägbanan, detta ger halva hastigheten i Dopplerfrekvens men det kompenserar man ju med mätningen.

En "vanlig" 2,4GHz radar ger 4,2Hz per km/t i Dopplerfrekvens.

Om det är för att mäta fordonets hastighet noga är GPS en mycket enklare lösning, att mäta exakt med radar är ....intressant... när man analyserar det ordenligt. T.ex. ger ljusrör (inkl. Natriumlampor osv.) en konstant störning på ung. 23,8 km/t på Dopplersignalen, denna kan inte bara filtreras bort med ett notch-filter, man kan ju köra den hastighet.

Är det fler ljusrör på olika faser blir det såklart även multiple av den hastighet och rör fordonet sig under tiden blir Dopplereffekten en faktor också.

Så man kan göra det - men det är inte lätt alls att få bra.

Kan man få tag i en gammal dörrsensorer som kan sitta vid t.ex. lastbilsportar kan de mycket väl vara radarbaserat, jag har en sådan och där finns Dopplersignalen att få tag på inuti. Den jag har är en alu. rektangulärt rör med plasti ena ändan som är lite snett avskuret (keps-skugga typ), färgen är svart-brun elxocering.

Vissa dörrsensorer vid varuhus är en lite svart plastblock, har en rund "spets", de är ofta radarbaserat - men har en mycket bred stråle och är olämpliga att mäta annat än "ja, något rör på sig".
Skriv svar