Sänka varvtalet på tvättmaskinsmotor

Elektronikrelaterade (på komponentnivå) frågor och funderingar.
Elektroniktjej
Inlägg: 2
Blev medlem: 3 juni 2012, 13:46:51

Sänka varvtalet på tvättmaskinsmotor

Inlägg av Elektroniktjej »

Hjälp!
Sitter med två stycken tvättmaskinsmotorer (ACC type 20584.087) som jag vill använda i ett projekt. Problemet är att jag måste ha ett mycket lägre varvtal.
Någon som sitter på ett svar på hur man kan sänka det? :humm:
labmaster
Inlägg: 2919
Blev medlem: 5 april 2011, 01:10:25

Re: Sänka varvtalet på tvättmaskinsmotor

Inlägg av labmaster »

Minska spänningsmatingen till motorerna eller minska frekvensen på sinuskurvan om det är AC-motorer. Men det går inte hur långt som helst ty blir det för låg spänning eller frekvens tappar motorerna stycka.
Mindmapper
Inlägg: 7233
Blev medlem: 31 augusti 2006, 16:42:43
Ort: Jamtland

Re: Sänka varvtalet på tvättmaskinsmotor

Inlägg av Mindmapper »

Du måste även ta hänsyn till den sämre kylningen vid lägre varvtal.
Användarvisningsbild
SeniorLemuren
Inlägg: 8767
Blev medlem: 26 maj 2009, 12:20:37
Ort: Kristinehamn

Re: Sänka varvtalet på tvättmaskinsmotor

Inlägg av SeniorLemuren »

Det verkar vara kollektormotorer det är frågan om. Det enklaste är nog att tyristorstyra dem om du vill ha flera olika varvtal, eller, sänka spänningen med lämplig transformator om du bara vill ha ett fast lägre varvtal.
Användarvisningsbild
Icecap
Inlägg: 26801
Blev medlem: 10 januari 2005, 14:52:15
Ort: Starup (Haderslev), Danmark

Re: Sänka varvtalet på tvättmaskinsmotor

Inlägg av Icecap »

Ett "mycket lägre" varvtal betyder även ett mycket lägre moment vilket ger dålig reglering (kan alltså variera en del).

Ska man ha mycket lägre varvtal brukar lösningen vara att växla ner dom med kugghjul/remmar eller liknande.
Användarvisningsbild
Lennart Aspenryd
Tidigare Lasp
Inlägg: 12607
Blev medlem: 1 juli 2011, 19:09:09
Ort: Helsingborg

Re: Sänka varvtalet på tvättmaskinsmotor

Inlägg av Lennart Aspenryd »

Behöver du ett konstant lägre varvtal, eller vill du kunna reglera dem?
Vad skall de användas till, syftet kan ge flera bra svar!

Och välkommen till ett bra forum säger Lasp
xxargs
Inlägg: 10189
Blev medlem: 23 september 2006, 14:28:27
Ort: Södertälje

Re: Sänka varvtalet på tvättmaskinsmotor

Inlägg av xxargs »

är motorn och fältlindningen serie eller parallellkopplade - viktigt att veta då det kräver olika strategier när det gäller effekt och varvtalskontroll.

förmodligen är det seriekopplat och skall man ha någon som helst varvtalskontroll på en sådan motor så behövs det någon form av extern återkoppling via hallsensor, hålskiva etc. - det kanske redan finns sådan inbyggd då en tvättmaskin vill ha koll på varvtalet när den skall dra runt trumman.

tog du med dig också drivkorterna för motorerna - sådant är viktigt om inte annat så för reverse enginering hur drivning och sensorerna är byggda, vilken princip och hur de är anslutna.
Elektroniktjej
Inlägg: 2
Blev medlem: 3 juni 2012, 13:46:51

Re: Sänka varvtalet på tvättmaskinsmotor

Inlägg av Elektroniktjej »

Här är en bild på en motor.
Tyvärr har jag bara motorerna, inte någon drivelektronik kvar.

Motorn ska bara gå ett antal sekunder för att sedan vila ett antal minuter.

Det handlar om en konstinstallation. Motorerna kommer att vara monterade i en stor fåtölj med en vikt på vardera motor den för att få den att skaka, vill därför inte att det går för snabbt. (Nej, ingen ska sitta i fåtöljen) :wink:


Bild
Bild
Bild
Bild
Användarvisningsbild
Electricguy
Inlägg: 12538
Blev medlem: 15 augusti 2007, 16:52:14
Ort: Kälmä' typ..

Re: Sänka varvtalet på tvättmaskinsmotor

Inlägg av Electricguy »

Inga större vikter då får man hoppas. För dessa motorer har ett jäkligt högt varvtal men inte alls så mycket moment tyvärr :P
xxargs
Inlägg: 10189
Blev medlem: 23 september 2006, 14:28:27
Ort: Södertälje

Re: Sänka varvtalet på tvättmaskinsmotor

Inlägg av xxargs »

av fältlindningens grovlek på tråden så ser det ut att vara seriemotor, och den har tydligen en varvtals/lägessensor också (svarta burken med vita sladdar ut i ena ändan)

en sådan motor kan du mata med likström (du måste se till att fältlindningen och rotorn är inkopplad i serie och inte bara en i taget, då rotoranslutningarna och fältlindningarna antagligen ligger separat för att kunna med omkoppling vända rotoationsriktning) och den motorkaraktären är att dessa kan varva väldigt högt men är då ganska svag i momentet medans de snabbt blir snabbt starkare ju långsammare de snurrar av inbromsning när du matar med en viss spänning.

prova att köra med lägre spänning som 12, 24, 36 och 48 Volt och se vad som händer - de kanske är stark nog för din uppgift redan vid dessa spänningar när motorn starta stillastående

momentet bestäms av strömmen genom motorn och har du labbaggregat med strömreglering så får du prova med detta och känna hur mycket moment axeln vill vrida runt med och hur mycket den varvar upp när du släpper den - dock stäng av dessa innan den varvar för högt .
blueint
Inlägg: 23238
Blev medlem: 4 juli 2006, 19:26:11
Kontakt:

Re: Sänka varvtalet på tvättmaskinsmotor

Inlägg av blueint »

Jag ser 6 st anslutningspinnar. Kan det vara så enkelt som 2 pinnar för varvtalssensor, 2 pinnar för stator, 2 pinnar för stator ?

Halleffekt, optokopplare, eller annan typ av varvtalssensor?

Rekommenderar strömbegränsat test med spänning under 50 V. Mät upp lindningarna.
Skriv svar