Dator startar inte i kyla

Elektronikrelaterade (på komponentnivå) frågor och funderingar.
olof102
Inlägg: 54
Blev medlem: 8 december 2010, 10:55:14

Dator startar inte i kyla

Inlägg av olof102 »

Hejsan,
håller som kanske känt på med att montera en stationär dator i bilen.

Problemet är att datorn inte vill starta när det är kallt i kupén. Först när den fått upp temperaturen kan man starta datorn.
Försöker man dra igång den när det är kallt tänder den till 2 sekunder för att sedan stanna igen.

För att transformera upp spänningen använder jag en växelriktare. Min första tanke var att denna inte orkade leverera tillräckligt med ström i startögonblicket. Men efter att jag provat att köra den i vägguttaget kvarstår problemet, så växelriktaren går att utesluta.

Någon som har några tankar och idéer om detta?
Användarvisningsbild
Walle
Moderator
Inlägg: 7701
Blev medlem: 14 december 2004, 10:32:18
Ort: Stockholm

Re: Dator startar inte i kyla

Inlägg av Walle »

Frusna lytingar i datorns nätagg?

Är det inte lite bakvänt att ta omvägen via 230 V för att få 12 och 5 V?
olof102
Inlägg: 54
Blev medlem: 8 december 2010, 10:55:14

Re: Dator startar inte i kyla

Inlägg av olof102 »

Jovisst är det :) Hur gör jag annars?

Kollar man på en ATX kontakt använder den 12V, 5V och 3,3V. 12V är väll bara koppla direkt från batteriet.

5V, kan jag omvandla det med en LM7805? eller blir det för höga strömmar?

3,3V linan hur gör jag med den?
Användarvisningsbild
Walle
Moderator
Inlägg: 7701
Blev medlem: 14 december 2004, 10:32:18
Ort: Stockholm

Re: Dator startar inte i kyla

Inlägg av Walle »

Jag hade nog kikat på någon switchad lösning. På bilbatteriets poler kan du ha allting mellan 11 V och 13.7 V (mer om laddregulatorn har brunnit), så man ska nog inte plocka 12 Volten direkt därifrån. Linjära regulatorer som LM7805 ger höga förluster, så switchat är nog bäst.
Det finns färdiga nätagg att köpa som klarar elmiljön i en bil, t.ex. denna: http://www.mini-box.com/M2-ATX-160w-Int ... wer-Supply

Vill man bygga själv kan man kika på denna: http://dren.dk/carpower.html
Nerre
Inlägg: 27409
Blev medlem: 19 maj 2008, 07:51:04
Ort: Upplands väsby

Re: Dator startar inte i kyla

Inlägg av Nerre »

Det finns ju PicoPSU och liknande.

http://www.mini-itx.se/picopsu150xt150watt-p-400.html

Fast den kräver väl kanske stabil 12 V in...
olof102
Inlägg: 54
Blev medlem: 8 december 2010, 10:55:14

Re: Dator startar inte i kyla

Inlägg av olof102 »

DC-DC nätaggregatet anpassat för fordon verkar ju vara lite dyrare än dessa som INTE är anpassade till fordon.

Skillnaden är alltså att inspänningen måste vara stabila 12V på dom billigare? Hur löser man detta?

Köper jag en sådan som Nerre länkar till kommer jag ju billigare undan. Men som sagt, går det att stabilisera spänningen?
Nerre
Inlägg: 27409
Blev medlem: 19 maj 2008, 07:51:04
Ort: Upplands väsby

Re: Dator startar inte i kyla

Inlägg av Nerre »

Finns väl switchade stabilisatorer som ger 12 V ut, men en sån plus en picoPSU blir kanske lika dyr som den där andra.
Användarvisningsbild
arvidb
Inlägg: 4537
Blev medlem: 8 maj 2004, 12:56:24
Ort: Stockholm

Re: Dator startar inte i kyla

Inlägg av arvidb »

PicoPSU anpassad för fordon:

http://www.mini-box.com/M3-ATX-DC-DC-AT ... tegory=981

Fortfarande ganska dyr dock.
mjv
Inlägg: 310
Blev medlem: 22 mars 2011, 17:25:56

Re: Dator startar inte i kyla

Inlägg av mjv »

Men bygget som Walle länkade, http://dren.dk/carpower.html, verkar ju intressant och billigt?
Saknar 3.3V dock. Men det kanske går att lösa?
danwi
Inlägg: 388
Blev medlem: 16 oktober 2008, 17:00:59
Ort: Linköping

Re: Dator startar inte i kyla

Inlägg av danwi »

olof102 skrev:DC-DC nätaggregatet anpassat för fordon verkar ju vara lite dyrare än dessa som INTE är anpassade till fordon.
Det beror nog mestadels på att elanslutningen i ett fordon är ganska elak. Spänningsspikar, dippar, osv kan vara rätt jobbiga och vanliga nätagg som är byggda för en hyfsat schysst inspänning kan bli ordentligt ledsna av en sån matning...
Användarvisningsbild
Biker
Inlägg: 6397
Blev medlem: 23 november 2005, 04:51:36

Re: Dator startar inte i kyla

Inlägg av Biker »

Kolla minnesbatteriet på moderkortet.

Konsumentelektronik brukar också vara specad till användning inom 0-35 grader , förvarning -40 till +60 - t.ex
Är det mycket kallare kan temperaturdriften göra så att aldeles för många komponenter hamnar utanför toleransen.

Tänk på att hårdiskar kan krasha ihop när dom dras igång i kyla :(
WhiteWolf
Inlägg: 50
Blev medlem: 19 januari 2010, 21:06:52
Ort: Gävle
Kontakt:

Re: Dator startar inte i kyla

Inlägg av WhiteWolf »

Biker skrev:Tänk på att hårdiskar kan krasha ihop när dom dras igång i kyla :(
Jo tackar, det har man lärt sig den hårda vägen... >.>

Det jag har råkat ut för flertalet gånger är att vissa typer av batterier inte vill fungera någon vidare under 0°C än värre blir det när temperaturen når under 8°C har jag märkt. Då fungerar inte många batteri typer alls. :( Som NiCd batterier exempel vis, har för mig att dessa typer av batterier har en kraftigt negativ temperatur koefficient. :/ Fast klockbatterier(CR2032) som finns i en dator är oftast en Litium variant.

Men datorn startar ändå oftast, fast batteriet till BIOSet är dött. Men jag är nog inne på samma spår som de andra att skaffa dig ett stabilt nätagg.
Fast undra om inte det kan vara nå komponenter på moderkortet som inte riktigt vill när det blir kallt, som elektrolytkondensatorer? Tänker då på spänningsförsörjnings delen till CPUn :s
Skriv svar