Det kan vara lite knepigt att hålla isär pickar och morötter i Arduino världen.
Det finns ett opensource språk som heter processing (se
här).
Arduino har "tillämpat" det språket för programmering mot Arduino korten.
Då den kompilerade koden från processing används mot "vanliga datorer", så finns inte alla kommandon med i den tillämpade varianten mot Arduino korten.
För att göra det hela om än mer komplicerat så är det processings IDE som nyttjas för Arduino och du kan göra även göra processing program mot helt vanliga datorer i samma gränssnittet.
I de bortkommenterade stycken du talar om Sodjan så är det just ett processing program som koden utgör, och det kompilerar alltså till det program man skall köra på sin PC som "motpart" till sitt Arduino kort och den koden.
Det är rätt vanligt i Arduino sammanhang att om man behöver ett programm i "PC ändan" så gör man det i processing, då språket i mångt och mycket är lika, samma IDE osv.
För övrigt hade detta framgått om du scrollat liiiite till på sidan
