Enkel FM-sändare ska byggas

Berätta om dina pågående projekt.
Användarvisningsbild
Andy
Inlägg: 5893
Blev medlem: 26 september 2004, 18:24:52
Ort: Södern

Re: Enkel FM-sändare ska byggas

Inlägg av Andy »

Jo det stämmer att flyget ligger strax ovan "rundradio" bandet i frekvens räknat men sändningssättet är ganska olikt. (AM-FM)
Användarvisningsbild
jesse
Inlägg: 9240
Blev medlem: 10 september 2007, 12:03:55
Ort: Alingsås

Re: Enkel FM-sändare ska byggas

Inlägg av jesse »

4kTRB: Problemet är väl att den ger ut en massa övertoner (fyrkantsvåg). Men den bör vara lättare att få frekvensstabil än den förra.

Är det så att U1A används som analog förstärkare här? Ett nytt kul användningsområde för inverterare? :P
Som påverkar frekvensen hos kristalloscillatorn U1B så att den blir FM-modulerad.... och sedan rejäl förstärkning i slutet... (U1 D,E och F). Jag måste nog testa att koppla upp LF-delen :)
Användarvisningsbild
Andy
Inlägg: 5893
Blev medlem: 26 september 2004, 18:24:52
Ort: Södern

Re: Enkel FM-sändare ska byggas

Inlägg av Andy »

" Bara LF delen" Yeah sure! :vissla:
Användarvisningsbild
jesse
Inlägg: 9240
Blev medlem: 10 september 2007, 12:03:55
Ort: Alingsås

Re: Enkel FM-sändare ska byggas

Inlägg av jesse »

Jag är inte så intresserad av HF-delen, faktiskt, annat än som oscillator till en CPU möjligtvis. Men att göra en sexkanalig förförstärkare med en 40106 låter ju kul.

EDIT: fast när jag tänker efter... trådlöst ljud i hela huset ... jaaa! :drool:
EDIT2: FM-modulerad CPU... hahaha.... :D
GrymmeMannen
Inlägg: 215
Blev medlem: 29 december 2011, 16:47:37
Ort: Norra delen av skåneland

Re: Enkel FM-sändare ska byggas

Inlägg av GrymmeMannen »

idag finns det radio via mobiler iphone smarphones i princip har alla mobiler har radio i dag
så om du ska ut med hunden eller göra nått annat i ditt när område så är det bara plocka upp mobilen och råka du ha en sten ålders telefon så finns det hörlura med radio satsa på det i stället och lyssna på dom här på forumet är det olagligt med egen fm sändare
så är det ingen snack om saken

att hjälpa dig att begå ett brott är relativt olagligt i sverige och med dom internet regler som kommer typ fra lagen o.s.v
är det inte så kul och dom som hjälper dig här på forumet inte så stor sannolikhet att dom åker dit men om du åker dit
till exempel råka nämna om forumet vem som har hjälp dig med ritninga och tips vad du har köpt delarna o.s.v
väldigt kul att få en myndighet efter sig som logga ipnummer och har säkert sten hård koll på den personen sen

Nu kanske jag tog i lite i överkant men man ska faktist tänka sig för innan man ger ut ritningar eller tipsar om förmål som kan relatera till en olaglig aktivitet
köp dig ett par hörlura med inbyggd radio och var nöjd med dom i stället :tumupp:
Anonym2
Inlägg: 456
Blev medlem: 17 november 2007, 21:20:16

Re: Enkel FM-sändare ska byggas

Inlägg av Anonym2 »

Jag läste på nätet att man hade ändrat lagen så att man inte behöver ha Amatörradio certifikat för att inneha en sändare längre, så det är säkert fritt fram att både köpa och bygga en sådan.

Hittade lite information om PTS pejlings verksamhet, förvisso 14år gammal men ändå. http://www.e.kth.se/lnk/emission/1998/1/pejling.html

Är det någon som åkt fast för pirat sändning efter 60/70-talet när det var inne? Svårt att uppskatta straffvärdet på en sådan handling...

//Alexander
Användarvisningsbild
Klas-Kenny
Inlägg: 11832
Blev medlem: 17 maj 2010, 19:06:14
Ort: Växjö/Alvesta

Re: Enkel FM-sändare ska byggas

Inlägg av Klas-Kenny »

Letade en bra stund i lagen, lyckas faktiskt inte finna något förbud mot att inneha "olagliga" (alltså, de som är olagliga att använda utav personen i fråga) radiosändare.
Bara störsändare som är olagliga att inneha, men vad fasen, sitter där en mikrofon på enheten torde den knappast kunna räknas som att vara avsedd som störsändare.

Men jag har i alla fall väldigt svårt att tro att TS tänker bygga en sändare för att den är fin att ha på hyllan, varför i alla fall jag inte tänker vara till någon hjälp, snarare försöka hjälpa TS på bättre banor.
Användarvisningsbild
anders_bzn
Inlägg: 5773
Blev medlem: 17 december 2008, 19:22:18
Ort: Kävlinge
Kontakt:

Re: Enkel FM-sändare ska byggas

Inlägg av anders_bzn »

Bli radioamatör, med cert får man bygga sändare helt lagligt. Detta kan man göra på lämpliga frekvensband.
Användarvisningsbild
jesse
Inlägg: 9240
Blev medlem: 10 september 2007, 12:03:55
Ort: Alingsås

Re: Enkel FM-sändare ska byggas

Inlägg av jesse »

Lite piratradionostalgi:

FM-PIRATER I STCKHOLM 88 (70-tal)
Med ritning på Radio-98's sändare, lyssnarprov på några av deras program mm...
Med bland annat Kjell Höglund står och skriker i mikrofonen.. :D

Bild
(Radio 98, originalsändaren)

och här bl.a. med bild på den gamla kända Josty-Kit's HF65: FM-PIRATER I STCKHOLM

Bild

Bild
Användarvisningsbild
Jonyverse
Inlägg: 1065
Blev medlem: 2 augusti 2005, 22:17:51
Ort: Hässelby, Stockholm

Re: Enkel FM-sändare ska byggas

Inlägg av Jonyverse »

Bara för att reda ut; det är INTE förbjudet att bygga sändare.
Lagen har ändrats för ett tiotal år sedan. När jag själv sände piratradio var det förbjudet att inneha sändare samt delar till en sändare.

Man får naturligtvis inte använda sändaren.
GrymmeMannen
Inlägg: 215
Blev medlem: 29 december 2011, 16:47:37
Ort: Norra delen av skåneland

Re: Enkel FM-sändare ska byggas

Inlägg av GrymmeMannen »

jonyverse
har du någon konkret information om den lagen har ändrats typ någon nyhets artikel eller någon länk till någon sida man kan läsa om detta??
spufuz
Inlägg: 704
Blev medlem: 15 september 2006, 00:00:39
Ort: Tanum

Re: Enkel FM-sändare ska byggas

Inlägg av spufuz »

Saxat från från PTS.se, Lag om elektronisk kommunikation

Lag (2003:389) om elektronisk kommunikation

Definitioner

7 § I lagen avses med
radioanläggning: anordning som möjliggör radiokommunikation eller bestämning av position, hastighet eller andra kännetecken hos ett föremål genom sändning av radiovågor (radiosändare) eller mottagning av radiovågor (radiomottagare),
radiokommunikation: överföring, utsändning eller mottagning av tecken, signaler, skrift, bilder, ljud eller meddelanden av varje slag med hjälp av radiovågor,
radiovågor: elektromagnetiska vågor med frekvenser från 9 kilohertz till 3 000 gigahertz som breder ut sig utan särskilt anordnad ledare,

3 kap. Rätt att använda radiofrekvenser och nummer

Radiosändare

Tillstånd att använda radiosändare


1 § För att här i landet eller på ett svenskt fartyg eller luftfartyg utomlands få använda radiosändare krävs tillstånd enligt detta kapitel. Ett tillstånd att använda radiosändare ska avse rätt att använda en viss radiosändare eller att använda radiosändare inom ett visst frekvensutrymme. Lag (2010:497).

2 § Om användningen av frekvensutrymme samt villkoren och förfarandet för beviljande av tillstånd att använda radiosändare har harmoniserats i enlighet med internationella avtal som Sverige har anslutit sig till eller bestämmelser antagna med stöd av fördraget om Europeiska unionens funktionssätt, ska den som har beviljats sådant tillstånd anses ha tillstånd enligt 1 §. Lag (2010:497).

3 § Krav på tillstånd enligt 1 § gäller inte för Polisen, Försvarsmakten, Försvarets radioanstalt och Försvarets materielverk, vid verksamhet som verket bedriver på uppdrag av Försvarsmakten eller Försvarets radioanstalt.

Efter hörande av Försvarsmakten beslutar den myndighet som regeringen bestämmer om tilldelning av radiofrekvenser för Försvarsmakten, Försvarets radioanstalt och Försvarets materielverk samt om de ytterligare villkor som behövs. När det gäller Polisen beslutar den myndighet som regeringen bestämmer i sådana frågor efter hörande av Rikspolisstyrelsen.

4 § Regeringen eller den myndighet som regeringen bestämmer får meddela föreskrifter om undantag från tillståndsplikt enligt 1 §. Därvid får det föreskrivas villkor om att den radioanläggning där sändaren ingår ska uppfylla bestämda tekniska krav samt i övrigt sådana villkor som anges i 11 § första stycket 1–7 och 9 samt 11 a § 1, 2 och 4. Villkor som innebär en begränsning av vilka elektroniska kommunikationstjänster eller vilka tekniker som får användas får meddelas endast i de fall som anges i 11 § andra och tredje styckena.

Undantag enligt första stycket får tidsbegränsas, varvid 12 § andra stycket har motsvarande tillämpning. Lag (2011:590).

5 § Den som enligt 3 § eller enligt föreskrifter som meddelats med stöd av 4 § är undantagen från tillståndsplikt skall vid tillämpning av denna lag anses ha tillstånd enligt 1 §.

Användning av amatörradiosändare

12 c § Regeringen eller den myndighet som regeringen bestämmer får överlämna till fysiska eller juridiska personer att anordna prov och utfärda bevis om att föreskrivna kompetenskrav för användning av amatörradiosändare är uppfyllda samt att tilldela anropssignaler för sådan användning.

Ett beslut om överlämnande enligt första stycket får återkallas, om anordnaren eller utfärdaren anordnar prov, utfärdar bevis eller tilldelar anropssignaler i strid med gällande föreskrifter eller på annat sätt visar sig olämplig att fullgöra uppgiften. Lag (2011:590).

Och sist men inte minst:
Straff m.m.

14 § Till böter eller fängelse i högst sex månader döms den som med uppsåt eller av oaktsamhet
1. använder radiosändare utan tillstånd där sådant tillstånd krävs enligt denna lag eller använder radiosändare i strid med ett tillståndsvillkor, eller
2. bryter mot en föreskrift som har meddelats med stöd av 3 kap. 14 § andra stycket.
Användarvisningsbild
Jonyverse
Inlägg: 1065
Blev medlem: 2 augusti 2005, 22:17:51
Ort: Hässelby, Stockholm

Re: Enkel FM-sändare ska byggas

Inlägg av Jonyverse »

GrymmeMannen skrev:jonyverse
har du någon konkret information om den lagen har ändrats typ någon nyhets artikel eller någon länk till någon sida man kan läsa om detta??
Nu blir det paragrafer...

Se spufuz inklippta. Källan är helt enkelt Svea Rikes lag (Lagboken alltså).
Lag 2003:389, sid B1848 i 2010 års upplaga.
Detta är vad som gäller nu.

Det finns även en hoper undantag som gör det möjligt att även använda sändare utan tillstånd. Tex undantaget för sk mp3-sändare.

Så här var det tidigare, ändrades 1993.
Kungörelse (1967:446) om radiosändare;
Författningen är upphävd, se Fakta & Historik.

1 § Tillstånd för annan än statlig myndighet att inneha eller använda radiosändare, ofullständig radiosändare eller byggsats för tillverkning av radiosändare meddelas av Telestyrelsen.
Telestyrelsen kan meddela generellt tillstånd att inneha eller använda radiosändare, ofullständig radiosändare eller byggsats för tillverkning av radiosändare av visst angivet slag. Telestyrelsen skall kungöra sådant tillstånd.
Anropssignal för radiostation på fartyg eller på skeppsbygge fastställs av telestyrelsen. Telestyrelsen skall samråda med sjöfartsregistret beträffande anropssignal för registrerat skepp, registrerat skeppsbygge eller båt registrerad i båtregistret. Telestyrelsen skall underrätta en länsstyrelse om fastställd anropssignal för båt registrerad i fritidsbåtsregistret. Förordning (1992:899).

2 § Statlig myndighet får inneha och använda radiosändare eller inneha ofullständig radiosändare eller byggsats för tillverkning av radiosändare med iakttagande av följande bestämmelser.
Om sändaren är avsedd för försvarsmaktens behov och är av sådant slag att uppgift om den skall införas i de internationella frekvenslistorna, skall anmälan göras till televerket innan sändaren tages i bruk.
När sändare som icke är avsedd för försvarsmaktens behov planeras, skall myndigheten anmäla det till Telestyrelsen, som i den omfattning det behövs meddelar frekvenser för sändaren, tekniska bestämmelser, anropssignaler och övriga föreskrifter i fråga om innehav och användning av sändaren.
Telestyrelsen och överbefälhavaren samråder om frekvenser som skall meddelas för statlig myndighets sändare. Förordning (1992:899).

3 § Tillstånd enligt 1 § meddelar Telestyrelsen efter samråd med överbefälhavaren samt, i den mån det behövs, med andra berörda myndigheter.
Innan radiosändare som avses i 2 § tredje stycket tages i bruk, skall myndigheten anmäla det till televerket, som lämnar uppgift om sändaren till överbefälhavaren.
Om upphörande av tillstånd enligt 1 § vid krig m.m. föreskrivs i förordningen (1980:140) om användning av radiosändare under krig m.m. Förordning (1980:139).
4 § Om avgift för innehav av radiosändare som avses i 1 § första stycket eller 2 § tredje stycket förordnar Telestyrelsen.
Avgift utgår ej för sändare som innehas av utländsk beskickning eller lönat konsulat, om utrikesdepartementet bestämmer det. Förordning (1992:899).

5 § har upphävts genom förordning (1980:808).

6 § Avskrift av dom i mål om brott mot 2 § radiolagen eller mot villkor som föreskrivits vid meddelande av tillstånd enligt 1 § skall sändas till Telestyrelsen. Vad nu sagts gäller även avskrift av dom i mål om brytande av telehemlighet enligt 4 kap. 8 § brottsbalken, olovlig avlyssning enligt 4 kap. 9 a § brottsbalken eller förberedelse till sådant brott enligt 4 kap. 9 b § brottsbalken, om radiosändare har använts vid brottet. Förordning (1992:899).
7 § Radiosändare, ofullständig radiosändare eller byggsats för tillverkning av radiosändare får inte tas om hand på sätt som avses i 8 § första stycket 2 tullagen (1987:1065) av annan än den som enligt 2 § andra stycket radiolagen (1966:755) får införa sådana varor. I övrigt gäller lagen (1973:980) om transport, förvaring och förstöring av införselreglerade varor, m. m. Förordning (1991:1309).
8 § Den som får tillstånd att använda en radiosändare enligt 1 § skall upplysas om innehållet i förordningen (1980:140) om användning av radiosändare under krig m.m. Förordning (1980:139).

Grattis alla som orkade läsa... :)
Användarvisningsbild
MiaM
Inlägg: 12885
Blev medlem: 6 maj 2009, 22:19:19

Re: Enkel FM-sändare ska byggas

Inlägg av MiaM »

Sändaren i trådstarten lider dessutom av att den inte är frekvensstabil, och driver beroende på matningsspänning, temperatur och antennförhållanden. Även om den skulle vara kopplad till en fast monterad antenn och matas av stabiliserat nätagg och sitta i en temperaturkontrollerad ugn så kommer den driva i frekvens ifall det regnar på antennen eller om en fågel sätter sig på / invid antennen.

Bygg inte den där sändaren! :tumner: :tumner: :tumner: :tumner: :tumner: :tumner:


Vad gäller lagändringen som gör att alla får inneha valfri sändare sen rätt många år så verkar det som om "alla" elektroniknördar utom just radioamatörer har koll på detta, eftersom just radioamatörerna redan före ändringen fick inneha i princip de sändare de var intresserade av att inneha.
labmaster
Inlägg: 2919
Blev medlem: 5 april 2011, 01:10:25

Re: Enkel FM-sändare ska byggas

Inlägg av labmaster »

Ett litet förtydligande

Lagar och paragrafer med tillhörande förordningar kan vara komplicerade att läsa, förstå och tolka. Inte allt för sällan måste man även läsa förarbetet till lagen för att förstå lagstiftarens intentioner.

I stort sett alla undantagsföreskrifter avseende användning av tillståndslösa radiosändare kräver typgodkänd och CE märkt utrustning. Sändare avsedd för amatörradio är dock undantagen från detta krav vilket i praktiken innebär att alla som innehar giltigt amatörradiocertifikat får sända med apparater på amatörradiobanden med icke typgodkända apparater. Radioamatörer med certifikat kan alltså bygga sina egna radiosändare men det är bara tillåtet att använda dem på amatörradiobandet.

Som sändaramatör har man inte tillåtelse att bygga radio och sända på andra tillståndslösa frekvensband. Där gäller samma regler som för andra att sändarna skall vara typgodkända.

Importerar man radiosändare från ett företag inom EU är det sannolikt att den är typgodkänd i hemlandet och då är det ok men radiosändare från leverantörer i Kina och andra läder utanför EU är oftast inte typade i Sverige eller andra EU-länder. Undantag kan säkert finnas varför det är viktigt att kolla detta innan man köper utrustningen.

När diskussioner om radiosändare poppar upp i olika sammanhang brukar argumenten vara att det inte är någon som är ute och letar olagliga radiosändare som man gjorde förr i tiden. Det kan ju kanske vara rätt men samtidigt skall man ha i minnet att stör man på någon olämplig frekvens så kan myndigheten dyka upp till slut och då har man så att säga köpt grisen i säcken.

Hembyggen liknande som TS vill bygga brukar ofta inte vara någon större fara ty oftast får den som bygger det inte att fungera och då är ju ingen skada skedd.

Går man i tankar att bygga radiosändare så skall man ha i minnet att det är mycket roligare att bygga mottagare ty det är en större utmaning. Är man sugen på att ta steget över till sändare så är det mycket roligare att kunna använda den med gått samvete. Då söker man sig till en kurs i amatörradiocertifikat. Har man tur hittar man en bra klubb som går lite mera på djupet i den grundläggande elläran som innebär att man då får en mycket bra grundplattform att stå på då man skall börja bygga på sin sändare.
Skriv svar