Fritzell skrev:Ta en glasslåda bara. Funkar utmärkt kan jag lova
Hur menar du??
Vad jag fattat av etstankar så bygger man själva lådan av tex plexiglas.
Sen tar man någon lampa och fäster i plexiglaslådan. Och tillsist så leder man in en slang från en luftpump så det bubblar under etsningen.
"Sen tar man någon lampa och fäster i plexiglaslådan"
Nja. Det du behöver är först någon slags belysningsbox, där du belyser laminatet med UV-ljus i en (helst) tät box. Sen något att framkalla i, glasslåda funkar för mig. Sist men inte minst en etstank. Tex limmat plexiglas med silikon i fogarna. För att få upp värmen behöver du någon typ av doppvärmare, typ en sån man har till akvarium och någon typ av pump för att fixa cirkulation.
Fritzell skrev:Ta en glasslåda bara. Funkar utmärkt kan jag lova
Hur menar du??
Vad jag fattat av etstankar så bygger man själva lådan av tex plexiglas.
Sen tar man någon lampa och fäster i plexiglaslådan. Och tillsist så leder man in en slang från en luftpump så det bubblar under etsningen.
Precis som jack säger.
Jag har provat att etsa med professionell utrustning, dvs plexiglastank med bubbelpump och doppvärmare osv men jag får minst lika bra resultat hemma i vanliga glasslådor.
Mina första etsningar gjorde jag i en skål av den sort som brukar användas när man framkallar kort. (Köptes på Clas Ohlson)
Madmodders guide var faktiskt den första "hemmagjorda" som jag stötte på, någon månad innan jag upptäckte detta forum faktiskt...
Den innehåller många bra tips, bl.a att det fungerar att belysa med ansikts-solarium! Tack för det tipset! Det fungerar varje gång, och solariet jag använder (för exponeringen) är ändå +10 år..
Zelz: Läs först t.ex Madmodders guide och fundera lite på hur stora kretskort du behöver göra. Då har du lite bakgrundsfakta som gör det lättare att bygga en etstank och övrig utrustning som behövs.
Kan förresten passa på att förtydliga att man inte etsar samtidigt som man belyser, utan:
1. Gör själva kretskortslayouten. (Mönstret som ska hamna på kortet.)
2. Skriv ut det på OH-film (eller flera som läggs på varandra.)
3. Belys kretskortet med OH-filmen på. OBS åt rätt håll......
4. Framkalla kortet i framkallningsvätska
5. Etsa kortet i etsvätska
6. Klart...
Det är lite fler procedurer som att mörklägga och tvätta kortet, men i stora drag är det så här det brukar gå till.
jack skrev:Fritzell: Kan du förklara lite mer hur du gör med glasslådorna?
Först äter man upp glassen
Sen häller man i det varmaste vatten som går att få ur kranen och häller i pulver efter rätt proportioner (brukar köra ½ liter vatten och 0.7dl etspulver) sen är det bara röra om och lägga ner den belysta mönsterkortet. Tar lite längre tid iomed att vattnet kallnar, kanske 10-14min eller så men det funkar =)
Ta mormors gamla ungsfasta pajform, ställ den på plattan och införskaffa lämpligtvis en digital termometer. Vid 50 grader är det optimalt att etsa. Men först måste du givet vis farmkalla i en redan nämnd glass låda/kaffekopp. Lycka till.
Man skriver ut tex ett overheadpapper och sätter på metallkortet.
Sen lägger man på någonting ex en plexiglasskiva och lägger den
under en uv lampa.
Efter det så tar man bort overheadpappret och lägger ner metallkortet i det varma vattet,som man blandat med etspulvet (och låter det ligga där i ca 15 min)