Minkfälla

Elektronikrelaterade (på komponentnivå) frågor och funderingar.
ralleville
Inlägg: 146
Blev medlem: 27 april 2007, 14:06:01
Ort: Pargas

Re: Minkfälla

Inlägg av ralleville »

Tack netrunner för ritningen :tumupp:

Kanske skulle vara lättast med en mekanisk platta eller liknande som djuret måste trampa på.
Och sedan via denna och en hävarm påverka en krets som gör att ett relä drar.Reläet skulle ligga i viloläge när dörrarna är uppe och bara behöva dra så länge att plåtarna faller ner

De där köpta fällorna är alldeles för tröga när fjäderspänningen ligger på gillerstickan. Då behövs det för mycket tyngd att lösgöra mekanismen.
Därför slår de inte heller trots trimning.
Några faktorer att tänka på är rost, skräp och annat som kan komma in i systemet.För att inte tala om högt sjövattnet som senast gjorde att fällan var halvt under vattenytan.
Har inga minkfarmer mera i trakten men köpte i en jaktbod nån sorts brun smet ( helt värdelös ) som påstås locka dem.
sorry
Inlägg: 549
Blev medlem: 10 mars 2011, 07:59:53

Re: Minkfälla

Inlägg av sorry »

När ni eller någon annan i närheten fångar en mink så innan den skjuts flytta den runt i fällorna ett tag .


Den "bruna smeten" funkar inte .
Användarvisningsbild
Mizzarrogh
Inlägg: 22731
Blev medlem: 10 september 2006, 12:32:49
Ort: Somewhere over the rainbow... (Hälsingeskogen)

Re: Minkfälla

Inlägg av Mizzarrogh »

OFFTopic

Nja, jag tror man bör bygga fångstarmar som följer naturen utan att verka underliga, tex gamla trädstammar, ris och annat som följer vattendrag och liknande, sedan några stenar så att man får ett slags ryssja, sedan kan det ta en tid innan lukten försvinner så de vågar sig fram. Det är viktigt att det är fri sikt rakt genom fällan så den blir en tunnel.

Uttrar är mycket större så det tror jag inte är några problem. (roliga djur för övrigt, Uttrar är intelligenta och läraktiga djur som går att få mycket tama, nästan som hundar, med litet jobb :)
Till skillnad från uttern, minken tillhör inte den naturliga faunan i norden utan har tillkommit senare, den orsakar mycket skada och har skapat enormt mycket lidande av nästan ofattbara dimensioner. Den har i princip utrotat ett flertal inhemska arter, frånsett råttor, långt mer än någon annan införd art, inkluderat kinesisk fiskeskarv och liknande, ingen av dessa arter är ens i närheten vad gäller lidande och skadeverkningar.)
sugarman64
Inlägg: 349
Blev medlem: 24 oktober 2008, 19:40:50
Ort: Lomma

Re: Minkfälla

Inlägg av sugarman64 »

Off topic

Ha ha :bravo: . Ja, då blir det ju bra när "djurvännerna" bryter sig in på minkfarmarna och släpper ut alla minkarna.

Jag gillar inte heller minkfarmning, men att försöka stoppa det genom att släppa ut dem är inte så smart.
sorry
Inlägg: 549
Blev medlem: 10 mars 2011, 07:59:53

Re: Minkfälla

Inlägg av sorry »

Mer OT

Fiskodlingen som fanns här hade minkfällor ute och unga uttrar gick in i fällorna då och då .
.
Användarvisningsbild
Mizzarrogh
Inlägg: 22731
Blev medlem: 10 september 2006, 12:32:49
Ort: Somewhere over the rainbow... (Hälsingeskogen)

Re: Minkfälla

Inlägg av Mizzarrogh »

OT, nje, dedär är ju mer som tamkatter, de flesta blir överkörda eller stryker med av andra orsaker om man skickar ut dem i naturen, resten vill hem till mat och sin invanda sovplats.
Toppnotering tycker jag dock var när någon släppte ut alla sädgäss (från en viltstation)... (meningen var ju att de skulle ut i naturen för att bättra på stammen men de behöver ju skolas in först för att undvika att resultatet blir som det blev den gången...). :D

Åter till topic... :)

Edit: Sorry han emellan. :)
Skriv svar