Hur sätta skyddsdiod mot back emk?

Elektronikrelaterade (på komponentnivå) frågor och funderingar.
Användarvisningsbild
Henry
Inlägg: 24613
Blev medlem: 20 april 2005, 02:52:47
Ort: Lund

Hur sätta skyddsdiod mot back emk?

Inlägg av Henry »

Jag driver en motor med PWM och använder en effektmosfet till detta. Vilket är det bästa stället att sätta dioden på som skydd mot motorns backströmmar? Över motorn så som man sätter över ett relä och/eller mellan drain source på mosfeten som vissa har inbyggda i sig? Eller det går kanske bra med ett snubber filter över mosfeten? Det är 10-talet amp det handlar om och ca 26v.
Användarvisningsbild
Greensilver
Inlägg: 1305
Blev medlem: 21 januari 2005, 21:24:57
Ort: Sverige
Kontakt:

Inlägg av Greensilver »

Jag brukar sätta en signaldiod mellan "plus och minus" på motorn, vänd så att den normalt inte leder.
Användarvisningsbild
Andy
Inlägg: 5893
Blev medlem: 26 september 2004, 18:24:52
Ort: Södern

Inlägg av Andy »

Sätt en på varje!
Användarvisningsbild
Henry
Inlägg: 24613
Blev medlem: 20 april 2005, 02:52:47
Ort: Lund

Inlägg av Henry »

Greensilver: jojo detta vet jag men jag undrar vilket som är optimalast av dessa 2 varianter.

Andy: normalt brukar jag göra detta men jag blev nyfiken på om det gör någon skillnad mellan dessa sätt. En av anledningarna är att jag använder en ordentlig TO-220 diod som kan hantera 40Amp och jag har inte så många av dom.
Användarvisningsbild
Tony
Inlägg: 1038
Blev medlem: 9 november 2003, 16:08:47

Inlägg av Tony »

Vet inte vad som är bäst men om du redan har en diod och vill använda den så får du ju utgå ifrån dess egenskaper.

I strömkretsteorin betraktar man spänningskällor som avbrott alltså kan vi snabbt dra slutsatsen att det ska vara en diod med zener eller avalanche -karakteristik om man sätter den i antiparallell med transistorn.

Om vi däremot sätter dioden i antiparallel med motorn så leds ju back-EMK´n bort i diodens framriktning så då räcker det med en vanlig switch eller likriktar -diod.

För att dioden skall överleva måste den tåla den ström motorn drar; I backriktningen om vi pratar zener resp; I framriktningen om vi talar switch/likriktar -diod.
Användarvisningsbild
Henry
Inlägg: 24613
Blev medlem: 20 april 2005, 02:52:47
Ort: Lund

Inlägg av Henry »

Det är en 25nS "vanlig" diod som klarar 40 amp. Så det blir där jag har satt från början över motorn, där passar den bra.

Ja just ja det är som du säger vanlig diod vid motorn eftersom strömmen ju går i dess framriktning och dom med avalance/zener egenskaper som i stället passar vid transistorn. Min tankeverksamhet sträckte sig visst aldrig så långt.


Tackar. :)
Skriv svar