Använda power-supply för att testa gitarrpedaler?

Elektronikrelaterade (på komponentnivå) frågor och funderingar.
labmaster
Inlägg: 2919
Blev medlem: 5 april 2011, 01:10:25

Re: Använda power-supply för att testa gitarrpedaler?

Inlägg av labmaster »

Två frågor som i sammanhanget kan vara intressant för TS att få belysta:
  • Finns det fördelar eller nackdelar med att veta exakt vilken matsningsspänning en apparat som gitarrpedal skall ha? Exempelvis om den matas med 9V, +-9V eller 18V.
  • Om gitarrpedalen skall matas med 9V men låter annorlunda när man matar in 18V. Är det ett lämpligt sätt att få den att låta på ett annat sätt?
titex
Inlägg: 50
Blev medlem: 2 september 2008, 23:09:43
Ort: Malmö

Re: Använda power-supply för att testa gitarrpedaler?

Inlägg av titex »

Har inte hunnit testa än, fick bara för mig när jag pratade runt med folk som påstår de kan saker att det skulle förekomma brus m.m om man använder en power-supply, kan vara att det var en helt onödig fråga jag ställde egentligen. Det är förövrigt en Powerbox 3100 det handlar om.

Anledningen till att jag vill testa olika spänning är för att vissa hävdar att endel pedaler låter olika med olika batterier(och alltså olika spänning). Att man inte ska använda för hög spänning har jag lärt mig sen innan den hårda vägen genom att jag fått en pedal att brinna men eftersom det är framför allt runt 9volt jag kommer hålla mig (typ 7.5-10) så bör det vara lugnt, har än så länge ingen pedal som bör köras på 18volt.

Dock har du ju en ganska viktig poäng Walle, får försöka att undvika att grilla pedalerna när jag testar...
Användarvisningsbild
hassefikonkasse
EF Sponsor
Inlägg: 1039
Blev medlem: 8 mars 2008, 23:04:40
Ort: Stockholm

Re: Använda power-supply för att testa gitarrpedaler?

Inlägg av hassefikonkasse »

Jag har också hört att de kan låta olika vid annan spänning men vet inte
om det stämmer. Det där med plus-minus matning gäller nog pedaler,
mixers, EQ osv. som är byggda med OP-amp. Jag har just nu en beställning
på ett nytt kretskort för en mixer även den med +9v -9v. Kretskortet är
av på flera ställen.
Användarvisningsbild
SM7CZR
Inlägg: 2217
Blev medlem: 14 februari 2011, 22:45:08
Ort: Lund

Re: Använda power-supply för att testa gitarrpedaler?

Inlägg av SM7CZR »

Resonemanget med germaniumtrissor kan jag förstå. Dessa blev ju omoderna sen, dessutom brusade de mera.
Att de var mera känsliga för felaktiga drivspänningar var ju inte heller konstigt. Övergång till kiseltrissor var nog bara positivt, men en konstruktion som är gjord för en viss drivspänning, t.ex. 9 Volt fungerar ju optimalt vid den spänningen. Ingenting säger att den skulle funka bättre vid 12 Volt bara för att spänningen blir högre. Alla arbetspunkter och strömmar i kretsarna är avstämda till just 9 Volt. Det är åtminstone min åsikt.
Begreppen brus och brum kan vi hålla isär för att inte missförstånd skall uppstå. :)
labmaster
Inlägg: 2919
Blev medlem: 5 april 2011, 01:10:25

Re: Använda power-supply för att testa gitarrpedaler?

Inlägg av labmaster »

Mycket bra inlägg SM7CZR, det är högst troligt att arbetspunkter med mera är optimerad för en viss matningsspänning, konstigt vore det annars.

Jag kan inte så mycket om elgitarrer och olika tillbehör som fotpedaler och andra apparater. Ibland märker man att gitarristen vill ha mera distorsion och då trampar de på en pedal på golvet. Det kanske är olika grad av distorsion som TS menar att han vill åstadkomma med olika matningsspänning men då finns det ju andra metoder att ta till som är mycket bättre än att åstadkomma ökad distorsion med ändrad matningsspänning.

Nåväl, TS verkar ha fått många bra svar och kan nu avgöra om det är bra eller dåligt att experimentera med olika matningsspänningar till sina fotpedaler eller om han skall följa konstruktörens och tillverkarens rekommendation. Själv skulle jag inte tveka, står det att apparaten skall ha 9 volt stabiliserad likspänning så får det vara så. Om jag vill vara säker på att spänningsaggregatet inte genererar brus eller brum så skulle jag kunna mäta signalen med ett oscilloskop i batteridrift och jämföra med signalen då apparaten spänningsmatas med ett specifikt nätaggregat. Om jag inte har tillgång till oscilloskop samtidigt som jag är extremt känslig för brum eller brus så skulle jag välja att använda ett uppladdningsbart batteri.

Om apparaten är en sändare eller mottagare vars applikation är känslig för fasbrus så skulle jag lägga mycket krut på att åstadkomma en så ren spänningskälla som möjligt. Denna spänningskälla skulle kunna vara ett batteri med det är oftast inte praktiskt möjligt att använda batterier i sådana sammanhang.
Användarvisningsbild
SkunkFunk
Inlägg: 170
Blev medlem: 9 januari 2009, 03:06:19

Re: Använda power-supply för att testa gitarrpedaler?

Inlägg av SkunkFunk »

Finns ju en risk att en överspänning kommer döda någon krets, så var väldigt försiktig om du inte vet vad det är för något som sitter däri. Däremot underspänningar kan ge lite rolig distorsion och det finns pedaler som använder sig av detta (även om det lilla jag hört verkligen lät skit och ledde till en extremt svårmixad inspelning :mrgreen: )
Skriv svar