Behöver hjälp att förstå detta (likriktning till neg)

Elektronikrelaterade (på komponentnivå) frågor och funderingar.
ie
EF Sponsor
Inlägg: 1454
Blev medlem: 23 oktober 2006, 13:12:57
Ort: Tyresö

Re: Behöver hjälp att förstå detta (likriktning till neg)

Inlägg av ie »

Alla transformatorer begränsar maximal ström. Den beror på järnkärnan och trådarean.
YngLi
Inlägg: 385
Blev medlem: 27 november 2010, 20:53:23

Re: Behöver hjälp att förstå detta (likriktning till neg)

Inlägg av YngLi »

Jag tror det var en transformator av typen "leakage transformer" i laddaren (det finns säkert något svenskt namn på dem också).
I alla fall så var det någon egenskap hos transformatorn som gjorde att laddströmmen begränsades, transformatorn tålde också att lämna en maximal/ begränsad ström ut utan att ta skada av det.
Jag kan inte svära på att det var en "leakage transformer" men jag tror det var en sådan i laddaren.

Leakage transformer http://en.wikipedia.org/wiki/Transforme ... ansformers
Användarvisningsbild
Xombie
Inlägg: 166
Blev medlem: 24 oktober 2010, 15:39:53

Re: Behöver hjälp att förstå detta (likriktning till neg)

Inlägg av Xombie »

yngLi:

Är inte det en sugtransformator? sånna som används för t ex tåg för att förhindra att strömmen tar en annan väg än via skenorna?
YngLi
Inlägg: 385
Blev medlem: 27 november 2010, 20:53:23

Re: Behöver hjälp att förstå detta (likriktning till neg)

Inlägg av YngLi »

Jag tror inte att det satt en sugtransformator i batteriladdaren.

Ändring, länkar
http://sv.wikipedia.org/wiki/Sugtransformator
http://sv.wikipedia.org/wiki/Vagabonder ... %C3%B6mmar
Mindmapper
Inlägg: 7231
Blev medlem: 31 augusti 2006, 16:42:43
Ort: Jamtland

Re: Behöver hjälp att förstå detta (likriktning till neg)

Inlägg av Mindmapper »

Xombie skrev:ie:

Förlåt nu förstår jag inte riktigt, i elläran fick vi lära oss att strömmen x spänningen på primärsidan är lika stor som strömmen x spänningen på sekundärsidan, det betyder väl att om vi har säg 5 A, 220 V på primärsidan och omvandlar det till 11 V på sekundärsidan så borde man kunna få ut en ström som är betydligt högre än på primärsidan, eller?

Det du säger att om det inte finns ström till att både ladda kondensatorn och driva en stor last orsakar störningar på spänningen förstår jag.
Effekten på sekundär och primärsidan är aldrig lika stor. Det blir alltid förluster som gör att vi får stoppa in mer än vad vi tar ut. Att bortse från detta blir en grov förekling. Om det vore så att vi hade en förlustfri omvandling vore det många som skulle jubla. Som tur är blir förlusterna procentuellt mindre ju större effekter som trafon är gjord för för att hantera. Även om du inte tar ut någon ström från trafon drar den ström från nätet.
Skriv svar