VÄLDIGT mycket spån som fastnar, varför? (CNC router)

Robot, CNC, Pneumatik, Hydraulik, mm
Användarvisningsbild
Fagge
Inlägg: 3930
Blev medlem: 27 maj 2003, 13:59:51
Ort: Blekinge

Re: VÄLDIGT mycket spån som fastnar, varför? (CNC router)

Inlägg av Fagge »

Först å främst kör man inte 4mm skärdjup i ett svep med en 4mm pinne, då blir det just såhär + !.
Och som tidigare sagt, så kör ni med alldeles förhögt varvtal till nuvarande matningshastighet.
Så med andra ord:
Sänk varvtalet till ca 12-15k rpm & fräs i 2 pass med 2mm skärdjup åt gången.
Om allt klaffar så ska ni inte behöva lägga en enda sek på efterarbete.
Användarvisningsbild
Walle
Moderator
Inlägg: 7701
Blev medlem: 14 december 2004, 10:32:18
Ort: Stockholm

Re: VÄLDIGT mycket spån som fastnar, varför? (CNC router)

Inlägg av Walle »

Fagge: Det har alltså fungerat alldeles klockrent fram till i förrgår. Hundratals plåtar har skurits med perfekt resultat. Tidigare har det varit noll problem med spån som fastnar. Att köra 2 pass är inte en "option", då ryker ekonomin i det hela. Och eftersom det har fungerat perfekt fram tills i förrgår så ska det ju uppenbarligen funka.

hubben: Ja, det känns nog som att man kan misstänka materialet. Det kan vara så att problemet uppstod när materialet från en leverans var slut och vi började köra med plåtar från nästa leverans. Omöjligt att veta i efterhand dock, eftersom alla plåtar låg staplade på varandra. Har inte hunnit ta någon bild på den ännu, men ska ta med mig kameran på måndag för lite annan fotografering, ska passa på då :)

Cano: Japp, HM it is. Får testa att dra ner varvtalet och behålla feed rate på måndag.

bearing: Det kan jag inte påstå att vi har, i.a.f. inte med mig närvarande. Jag får ta tag i det på måndag.

Denna maskin är alltså byggd i princip uteslutande just för detta ändamål, att lämna bort för laserskärning är inte en option. Och som sagt, fram till i förrgår har det funkat klockrent, den har skurit hundratals plåtar, med samma typ av spindel (eftersom de billiga julaspindlarna inte håller så länge så byts de ut efter 1-2 veckor. Nästa vecka ska en "riktig" spindel monteras) och samma feed rate utan liknande problem. Det är heller inte överallt som det fastnar, vissa partier kan vara helt rena, medan andra är fulla med spån. Kanske 10-15% "som det ska vara" och resten fullt av spån.
Användarvisningsbild
tecno
Inlägg: 27248
Blev medlem: 6 september 2004, 17:34:45
Skype: tecnobs
Ort: Sparreholm, Södermanland N 59° 4.134', E 16° 49.743'
Kontakt:

Re: VÄLDIGT mycket spån som fastnar, varför? (CNC router)

Inlägg av tecno »

Byt aluminium till nåt hårt fräsbart om det nu inte måste vara tuggummi till hasplåtarna.

Kör 2 pass som Fagge säger, är nog övertygad om att ni slipper gradningsjobbet för det är väl ändå meningen att bitarna skall komma ut klara och färdiga.
Men hursom, att laser/vattenskära blir nog billigast ändå!
Användarvisningsbild
NeoTech
Inlägg: 1072
Blev medlem: 15 maj 2008, 11:14:44
Ort: Örebro/Frövi

Re: VÄLDIGT mycket spån som fastnar, varför? (CNC router)

Inlägg av NeoTech »

Med tanke på att du säger det har funkat fram till i förrgår så kan vi slita fram felsöknings logiken.

Om ngt börjar trassla efter en längre period av funktion så har en faktor förändrats. Har ni kunnat köra denna hastighet och liknande tidigare
en längre period så misstänkligen har ni slitit hårt på verktygen med.

1: Kontrollera skären, testa med nya skär - helt nya.
2: Kontrollera för glapp orsakade av vibrationer i spindel då man kan dra slutsatsen att det orsakar onödig friktion och uppvärmning.
3: Kontrollera kylningen bättre, tillför ngn form av temperatur givare, har det förändrats ngt i säg rumstemperaturen så kylningen inte är lika effektiv längre?

Men hög hastighet orsakar hög friktion, hög friktion orsakar värme och indirekt gör att härdningen i skären blir sämre över tiden och till slut blir de slöa.
De kan säkert kännas vassa mot finger, men om eggen på verktyget är mjukt så måste det logiskt sett påverka slut resultatet.
Nu vet jag inte hur mkt ni har producerat men de låter jue som en liten serie produceras, och då lär man kontrollera alla faktorer mellan körningarna.
Användarvisningsbild
säter
Inlägg: 35257
Blev medlem: 22 februari 2009, 21:16:35
Ort: Säter

Re: VÄLDIGT mycket spån som fastnar, varför? (CNC router)

Inlägg av säter »

Steg nr 1 i felsöknings-logiken måste bli att leta upp en spillbit, tillräckligt gammal för att vara säker på att den är från förra batchen, och provfräsa. Du ser väl på spillbiten om gamla fräsningen har gått korrekt eller inte?
Användarvisningsbild
Walle
Moderator
Inlägg: 7701
Blev medlem: 14 december 2004, 10:32:18
Ort: Stockholm

Re: VÄLDIGT mycket spån som fastnar, varför? (CNC router)

Inlägg av Walle »

Bra idé säter! Det ska jag göra!

NeoTech: Testat med sprillans fräs och sprillans spindel. Mäta temperaturen är en bra idé! Har en IR-termometer på jobbet så det är ju lätt fixat. Inga större förändringar i temperaturen i lokalen, så jag tror inte det är nåt sånt.
Användarvisningsbild
Cano
Inlägg: 1556
Blev medlem: 30 november 2006, 23:18:16
Ort: Katrineholm
Kontakt:

Re: VÄLDIGT mycket spån som fastnar, varför? (CNC router)

Inlägg av Cano »

Har du mätt något på spindeln. Kvaliteten på billiga brukar variera.
Ni kanske har fått en omgång sämre spindlar.
Sätt upp en klocka och ryck o slit lite i maskinen, kan ju ha blivit glapp, speciellt vid spindelfäste om ni byter den ofta.
Användarvisningsbild
frallzor
Inlägg: 1373
Blev medlem: 6 mars 2007, 18:19:47
Ort: Hörby

Re: VÄLDIGT mycket spån som fastnar, varför? (CNC router)

Inlägg av frallzor »

Jag gissar på att leverantören av alu bytat legering.

Vore ju ganska vettigt om det funkat innan.
Användarvisningsbild
Glenn
Inlägg: 36675
Blev medlem: 24 februari 2006, 12:01:56
Ort: Norr om Sthlm
Kontakt:

Re: VÄLDIGT mycket spån som fastnar, varför? (CNC router)

Inlägg av Glenn »

Walle skrev: Mäta temperaturen är en bra idé! Har en IR-termometer på jobbet så det är ju lätt fixat.
Tänk på att IR-termometer mot metallblank yta brukar ge högst otillförlitliga resultat, fast det kanske inte var mot en metallblank yta du skulle mäta ?

Själv gissar jag också på att materialet har ändrats, fast det är ju bara en lös gissning baserat på att det är en osäker parameter, och allt anant verkar vara konstant.
cinc
Inlägg: 447
Blev medlem: 12 mars 2010, 16:13:48
Ort: Bromma

Re: VÄLDIGT mycket spån som fastnar, varför? (CNC router)

Inlägg av cinc »

Har ni några följesedlar kvar från materialleverantören?
Där står vilka legeringar du har fått vid olika leveranser
Att fräsa i legeringar som är mjukare än EN AW-6082 T6(ss4212) är ganska besvärligt.

Legeringarna som användes på tunnplåtsverkstäder för att vika ihop
olika plåtlådor är hopplösa att fräsa i.
Det blir grader på arbetsstycket och fräsverktygen brukar kleta ihop.
Usch....
gripner
Inlägg: 1169
Blev medlem: 4 december 2007, 14:47:39
Ort: Lidingö

Re: VÄLDIGT mycket spån som fastnar, varför? (CNC router)

Inlägg av gripner »

Min käre bror gav mig lite formler för att få ut skärdata som jag har använt i snart ett år och den fungerar mycket bra

http://dl.dropbox.com/u/3950023/Fr%C3%A4sdata.pdf

Kom dock ihåg att detta inte är exakt i alla lägen, datan ändras givetvis beroende på tillverkare av verktyg och andra varibler. Det är dock en utmärkt fingervisning!
Agwan
Inlägg: 1617
Blev medlem: 15 september 2009, 09:05:14

Re: VÄLDIGT mycket spån som fastnar, varför? (CNC router)

Inlägg av Agwan »

Jag tycker att det bara låter som matrialet. Ny aluminium geggar som satan, det kan vara nästan omöjligt att bearbeta. Vi fick på mitt förra jobb lite sipllbitar från aluminiumverket i Sundsvall. Dvs alldeles nygjutna. Fanns inte en chans att jobba i det, var bara som en smet.

Man måste åldra aluminiumet innan den går att bearbeta skärande. Antingen väntar man väldigt länge, eller så värmer man det några dygn i en ugn på några hundra grader. Har inte exakt datan på temp och tid. Enklast gör man i att beställa färdigåldrat alu.

Måste dock hålla med om att ta 4mm i z-led i ett skär är rätt mycket för en 4mm fräs.
Användarvisningsbild
SeniorLemuren
Inlägg: 8417
Blev medlem: 26 maj 2009, 12:20:37
Ort: Kristinehamn

Re: VÄLDIGT mycket spån som fastnar, varför? (CNC router)

Inlägg av SeniorLemuren »

Förstår inte alla gissningar angående skärdata. Det kan man ju hålla på med om man köper plåt på skroten av okänd kvalité.

Om man köper från en leverantör så vet man ju alltid vad man får. Sedan använder man sig av "rekomenderad" skärdata för just den kvalitén. funkar inte det så får man börja leta andra felkällor.

Om det är så liten avans på skärningen så tycker jag att det låter fel att använda en "ospårbar fräs" från något billighetsvaruhus.

För ett antal år sedan masstillverkade jag skyddsgrindar. Där fräste jag ut hål i en fyrkantsprofil (visserligen stål) för låslådan. Det gällde naturligtvis högsta möjliga speed. Till att börja med försökte jag själv optimera vilken typ av fräs, vilka fräsparametrar, vilken typ av kylning osv, Många fräsar gick det åt. Det var så bra.

Jag köpte fräsar från en maskintillbehörsfirma på orten som sålde kvalitetsfräsar sökte och fick all den hjälp som man kunde önska sig av tillverkaren via maskinfirman, trots att jag i deras ögon var en småförbrukare. Jag kan lova att det lönade sig. Jag var aldrig ens i närheten av de skärhastigheterna när jag själv försökte optimera.

Jag antar att all tid som lagts på att rensa plåt och söka felorsaker också kostar pengar och tär på lönsamheten så ibland lönar det sig inte att köpa billigt. :)
Användarvisningsbild
gunne
Inlägg: 2088
Blev medlem: 17 juni 2004, 15:00:31
Ort: sthlm
Kontakt:

Re: VÄLDIGT mycket spån som fastnar, varför? (CNC router)

Inlägg av gunne »

gripner skrev:Min käre bror gav mig lite formler för att få ut skärdata som jag har använt i snart ett år och den fungerar mycket bra

http://dl.dropbox.com/u/3950023/Fr%C3%A4sdata.pdf
...
Är det för fräsning i aluminium? Vilken legering?
Användarvisningsbild
Walle
Moderator
Inlägg: 7701
Blev medlem: 14 december 2004, 10:32:18
Ort: Stockholm

Re: VÄLDIGT mycket spån som fastnar, varför? (CNC router)

Inlägg av Walle »

Tackar för alla svar!

Idag löstes problemet, vi drog ner spindelvarvtalet med ungefär 25% (uppskattat) och allt gick galant! Med tanke på att det tidigare har gått alldeles utmärkt att köra med fullt varvtal på spindeln så är väl den enda logiska slutsatsen att det nya materialet är mjukare? Då är frågan, F450 och 75% varv, borde det inte funka minst lika bra med typ F560 och 100% varv? Inte för att det spelar någon större roll egentligen, en hel plåt tar typ 75 minuter att fräsa, och den jobbar som sagt självständigt från att man har lagt i plåten och startat. Det finns mycket annat att göra under tiden.

SeniorLemuren: Jag ska verkligen kolla upp skärdatat, som det är nu så tror jag att "chefen" har syftat och funnit en matning som har fungerat bra, men någon slags optimering är inte gjord. Helt klart så är "rensningen" högst oönskad, i princip tog det lika lång tid att rensa och grada av plåtarna från en körning, som själva körningen tog. Och det är ju inte normalt på något sätt..

Apropå optimering, vad tror ni tidsvinsten kan vara i att köra g-opt innan fräsning? Kan det vara så mycket som 20%? Som det är nu så körs det helt ooptimerat, vilket känns som ett misstag. Samtidigt fungerar arbetsflödet bra, så finns det inte mycket vinst finns det ingen poäng i att ändra det.
Skriv svar