Jag gör så att jag sparar kretskortslayouten som en bild (från Eagle 4) med en upplösning på 300 dpi, i Photoshop så är måtten kort (ca 10 x 8 cm). Men det blir problem när jag flyttar över bildfilerna till en annan dator och skriver ut dom, bilderna blir alltid på ungefär 4 A4 sidor
Skumt, men skrivare och datorer är alltid en sorglig historia... läste någon som räknat ut att skrivarproblem har sysselsatt människor i tiotusentals manlivstider....
Det brukar alltid gå lösa utskriftproblemen, testa olika utskriftsalternativ, olika datorer, klura...
Den informationen sparas kanske inte ordentligt i filen eller så läses det inte in rätt av programmet. Är det photoshop du använder på båda datorerna?
Nånstans i programmet du använder, vad det nu är, finns säkert funktionen för att ändra upplösning (dpi) på bilden utan att skala om den. Använd den och skriv in 300dpi manuellt.
Seven11 skrev:i Photoshop så är måtten kort (ca 10 x 8 cm).
Menar du måtten som bilden har på skärmen?? i så fall ska du bara gå in i "Bild storlek" (i PhotoShop) och ändra dokumentstorleken till önskat värde, står det 300dpi och 10x8cm där så ska det fungera!
Annars är det fel på utskrifts inställningarna på den andra datorn.
Jo föresten en grej till som kan bli fel...
Det bildformat som du har valt kanske inte bryr sig om utskriftstorlek, så prova att spara bilden som en .tiff, det är ett format som fungerar bra.
Gör man om det till PDF så måste man tänka på att ställa in att skrivaren inte ska skala om PDFen vid utskriften, vilket de normalt gör för att få in hela dokumentet på ett papper.
I program jag inte kan exportera från i något användbart format och jag vill ha det som en bild, skriver jag ut det som en fil.
Har installerat en drivis för en färglaser med postscript, och aktiverat enhanced postcript i skrivarinställningarna. Sen tar jag in EPS-filen i photoshop och rastrerar i lagom dpi. 600 eller så
Då kommer jag med en följdfråga; hur får du den att spara i eps? Jag får alltid förslaget .prn, är det en .eps ändå, fast windoze vill döpa den till .prn?
fick det att fungera!.
Det verkar som om det var M$ paint som pajjade allt, programmet skrev ut bilderna i 600 dpi vilket blev ganska stort
Men jag installerade eagle på den datorn som är kopplad till skrivaren och då funkade allt hur bra som helst.