Pyroelektriska infrarött-sensorer kontra IR-fotodioder
Undrar om någon kan föklara skillnaden mellan dessa komponenter och vad de ger ut?
Kan jag tex få ut i volt proppotionelt med den värme instrålning de tar in?
Fick ett svar som personligt medelanda, med sådant ska ju tas i tråden:
Hej
Tack för förklaringen.
Men det är inte bara att mata ena benet med jord andra med drivspänning ock man får en utsignal på 3 benet?
tex artikel nummer: 73-081-12 på elfa?
Jo, visst och som det framgår av sid 8 så är den signalen extremt svag och kräver en ganska stor koppling för att man ska få något nyttigt ut från den.
Visst ser den sensorn ut som en roligt leksak men ... tyvärr så kräver den ganska mycket trixande för att man ska få något som är användbart. Visst går det ... men det är inte jätte lätt som att "bara ansluta den till något".
så inser man snart att pyroelektriska element mäter inte absolutvärde av infallande värmestrålning (pga läckström som utjämnar spänningsskillnaden när den väl uppstår) utan bara förändringar inom viss tidsrymd. - den är högpassfiltrerad även om gränsfrekvensen ligger i området 10-tals sekunder. Dessutom brukar det vara 2 sensorer bredvid varandra och man mäter skillnaden mellan dessa vilket gör i sin tur fresnellinsen framför till en avgörande komponent på hur pass bra den reagerar för rörelse.
Tyvärr så kan du inte använda pyroelektriska element för att mäta absolutmängd värmestrålning, bara om det blir förändring av det inom korttid och med en massa signalbehandlande kretsar som hjälp.
Synd då går kanske min ide att få ut ungefärliga värmestrålningen och dela den med 100 för att få ut antalet människor som vistas i rummet.
om man inte har fler än en och skiftar dem periodvis.... ?
Om du mer exakt förklarar vad som är ditt mål och vad du har tillgång till osv så kanske någon på forumet kan tipsa om ett för dig okänt sätt att lösa problemet.
Målet med detta skulle vara att kunna avgöra med värme strålningen hur många människor det är i rummet inte vem utan hur många.
en person är ju ca 100w.....
även om du hade en sensor som kunde mäta absolutvärdet av värme så kan du inte mäta antalet människor genom den metoden då värmestrålningen från kroppen är högst individuellt och beroende på hur man vrider sig etc. (ungefär som hur man vrider och vänder på en tänd ficklampa) en svettig ansikte kanske strålar lika mycket värme som 10 frysande människoansikten tillsammans...