Dimensionering av kondensator och resistor

Elektronikrelaterade (på komponentnivå) frågor och funderingar.
john_heden100
Inlägg: 6
Blev medlem: 16 juni 2008, 20:39:20
Ort: Uppsala

Dimensionering av kondensator och resistor

Inlägg av john_heden100 »

Hej,

Jag har följande problem med min RC-bil (en Traxxas Summit för den som undrar):

När jag gasar på för fullt drar elmotorn så mycket ström att framlamporna nästan slocknar pga spänningsfallet, just under accelerationen. Jag är på intet sätt kunnig vad gäller elektronik, men min tanke är att koppla en kondensator så som bilden visar:
Rc diod.JPG
Först undrar jag om jag överhuvudtaget tänkt rätt.
Sedan undrar jag hur jag ska välja kondensator/resistor. De ska gärna ta så lite plats som möjligt. Samtidigt bör de klara av spänningsbortfall under ca. 3 sekunder pga accelerationstiden. Ledningarna klarar nog inte mer än ett par 100mA (AWG 26), blir det ett problem med avseende på kondensatorn?
Sist av allt undrar jag om min uträkning för diod/resistor är korrekt.

En iakttagelse jag gjort angående dioderna (enligt candlepowerforums de effektivaste man kan köpa - 97,6 lumen/watt): de är specade 3,18V/20mA, men när jag mätt upp hemma får jag 3,18V/32mA (mätutrustningen är OK). Är detta så hög ström att dioderna tar skada? Bör jag köra på en lägre spänning trots att jag vill få ut så mycket ljus som möjligt?

Tack på förhand!

/John
Du har inte behörighet att öppna de filer som bifogats till detta inlägg.
john_heden100
Inlägg: 6
Blev medlem: 16 juni 2008, 20:39:20
Ort: Uppsala

Re: Dimensionering av kondensator och resistor

Inlägg av john_heden100 »

Är det någon kritisk information jag missat att nämna, eller varför verkar ingen kunna besvara mina frågor? Jag förväntar mig inte att någon ska skriva en uppsats som svar på alla mina frågor, men jag borde kunna få svar på huruvida jag tänkt helt fel åtminstone.

Jag tackar återigen på förhand!
victor_passe
Inlägg: 2436
Blev medlem: 28 januari 2007, 18:45:40
Ort: Kungsbacka

Re: Dimensionering av kondensator och resistor

Inlägg av victor_passe »

Jag hade satt en diod i serie med matningen och en stor kondensator efter dioden och kopplat in led + motstånd parallellt med kondensatorn.
Som det är på din bild kommer det nog inte hjäpla mycket
Användarvisningsbild
grym
EF Sponsor
Inlägg: 17785
Blev medlem: 16 november 2003, 12:22:57
Ort: i det mörka småland

Re: Dimensionering av kondensator och resistor

Inlägg av grym »

nästan rätt tänkt, men fel kopplat

du ska ha en diod från batteriet till en kondensator
från den kondensatorn driver du lysdioden, med motstånd som på bilden

orkar inte räkna ut kapacitansen, men gissar att du behöver ha minst 4700µf
Skriv svar