
Problemet med en massa olika format är att alla ska kodas vilket kan ta upp en hel del kraft. Nu är ju iofs S/PDIF och AES/EBU samma med några små skillnader som inte brukar spela någon roll förutom med grinig utrustning

Jag funderade på om man skulle göra så att DSP:n skickar ut signalen i något format, och sen använda en CPLD/FPGA för at konvertera till de olika formaten. CPLD kan nog bli svårt då de är ganska begränsade, och FPGA är ju rätt dyrt så då kan man ju nästan lika gärna köra en DSP eller liknande.
En fundering jag har är att man kör någon processor (typ en snabb µc eller dsp) och skapar 8 bitar i taget. Sen latchar man ut de 8 bitarna och kör in de i ett skiftregister. Skiftregistret klockas sen och skickar ut datan seriellt. På så sätt får man ju en halft hårdvaru/mjukvaru UART. Eller man kanske skulle köra en CPLD för att göra en UART och sen koda allting i mjukvara!?
Aja, jag är öppen för förslag så brainstorma på ni som kan.

EDIT:
Glömde att säga att det finns dedicerade kretsar för att koda typ allt utom ADAT

EDIT2:
Satt och skissade lite och kom fram till detta. Vet dock inte hur pass tungt det kommer bli för "dsp" eller "cpld". Tänkte som så att dsp tar emot signaler från dsp 1-4 och konverterar till rätt format. Sen skickar den I2S till/från AD/DA-omvandlarna och antagligen I2S till de två cpld som sedan konverterar till AES/EBU, S/PDIF & Toslink, vilket är nästan exakt samma. Hur det är med ADAT vet jag inte men jag tror det är ett väldigt simpelt protokoll som pckså är ganska likt S/PDIF.
