Hjälp med en ljud aktiverad krets
Re: Hjälp med en ljud aktiverad krets
Transistorer är inte helt lätt om man ska ha koll på konstruktionen. Först får man sätta arbetspunkt för sedan sätta upp en enkel modell som gäller för småsignaler. Det krävs några fler timmars förstudier än om man läser på lite om operationsförstärkare helt enkelt.
Re: Hjälp med en ljud aktiverad krets
Håller med Icecap i det mesta, men att det skulle finnas någon mikrofontyp som stavas "elected" är jag ytterst tveksam tillIcecap skrev:Sedan kommer du ytterligare med ett självmål: "...tveksam till hur bra en electretmik fungerar bakvägen..."
Helt tydligen är du inte bekant med en elected-mikrofons (inte "electret") funktionssätt heller för det har INGET med "bakvägen" att göra!
Kan förstås ha missat nåt, men electret är nog den vanligaste typen idag så jag skulle gissa att det är en sådan
http://en.wikipedia.org/wiki/Electret_microphone
Re: Hjälp med en ljud aktiverad krets
OK, den får jag ta! Minnet är inte så bra tydligen men resten är jag säker på.
Ska försöka beta in "electret" istället.
Ska försöka beta in "electret" istället.
-
Mindmapper
- Inlägg: 7231
- Blev medlem: 31 augusti 2006, 16:42:43
- Ort: Jamtland
Re: Hjälp med en ljud aktiverad krets
I stället för att vänta på ett oscilloscop. Kan du koppla upp micken med batteri, motstånd och kondensator på samma sätt som beskrivet i electrokit. Koppla signalen till en vanlig audioförstärkare och kolla om du får något ljud ifrån den.
