Temperatur-probe av TO-92

Elektronikrelaterade (på komponentnivå) frågor och funderingar.
Användarvisningsbild
Limen
EF Sponsor
Inlägg: 1195
Blev medlem: 23 november 2006, 18:34:28
Ort: En bit utanför Karlstad

Temperatur-probe av TO-92

Inlägg av Limen »

Hej,

Jag håller på och forskar lite inför ett kommande projekt.
Jag planerar att använda mig av temperatur-givare i TO-92-kapsel (DS18S20 för att vara exakt) för att mäta bland annat temperatur på pannan, framledning och returledning.
Jag har väldigt liten erfarenhet av temp-givare men jag tycker spontant att det ser svårt ut att få bra värden om man ska mäta mot en anliggande yta (rör i detta fall).

Har ni några bra tips på hur man kan modifiera/komplettera kapseln för att passa mitt ändamål?

Tack på förhand!
Anonym2
Inlägg: 456
Blev medlem: 17 november 2007, 21:20:16

Re: Temperatur-probe av TO-92

Inlägg av Anonym2 »

Hej

Jag tror att det enklaste är att montera temp-givaren i ett dykrör(om rördimensionen tillåter), tillsammans med en massa värmeledningspasta. Några gånger har jag haft liknande mätinstrument utanpå mindre kylmaskiner, då med självhäftande isoleringstejp(neoprenaktig sådan) och värmeledningspasta. Kanske skulle fungera bra om man "plattade till" en del av röret så att den platta sidan på kapselen får en fin anläggningsyta.


//Alexander
Användarvisningsbild
grym
EF Sponsor
Inlägg: 17783
Blev medlem: 16 november 2003, 12:22:57
Ort: i det mörka småland

Re: Temperatur-probe av TO-92

Inlägg av grym »

på rör har jag bara haft en klick kiselfett och buntband, buntbanden ger sig efter ca 10 år om det är varmt

sedan buntar man kablen två gånger så det inte rör sig och man isolerar allt ordentligt

funkar hyggligt bra om man har minst 30 sm isolering, sidledes
limpan4all
Inlägg: 8499
Blev medlem: 15 april 2006, 18:57:29
Ort: Typ Nyköping

Re: Temperatur-probe av TO-92

Inlägg av limpan4all »

Blanda inte ihop mätnoggrannhet med felmätning eller svarstider.
Det är tre helt olika fenomen som beror på olika saker.
Mätnogranheten beror främst på hur bra 18S20 du har köpt.
Felmätningen beror på hur mycket som 18S20 kretsen kyls av omgivningen.
Svarstiden beror på hur väl den den är termiskt kopplad mot det du vill mäta temperaturen på.

Om svarstiden är ointressant (typ spelar ingen roll inom 60s för du mäter ändå inte oftare 1440 mätningar per dygn) då är det bara att se till att den ligger någorlunda emot och sen isolera mycket ordentligt. Eller så kan du mäta oftare och medelvärdesbilda, eventuellt brus höjer upplösningen på dina mätvärden men ökar inte noggrannheten. Men mäter du för ofta så kan effekten som avsätts i 18S20 ge en termisk felkälla om du inte har en bra kontakt mot ditt mätobjekt. Så det är lite av en kompromiss.
Användarvisningsbild
Limen
EF Sponsor
Inlägg: 1195
Blev medlem: 23 november 2006, 18:34:28
Ort: En bit utanför Karlstad

Re: Temperatur-probe av TO-92

Inlägg av Limen »

Tack för alla svar hittills!

Ranstam: I mina öron låter det ganska avancerat att fabricera dykrör och sedan göra anslutningar för dessa i rör + panna.

grym: 30 cm med isolering? Hoppas du inte menar i diameter? :)

limpan4all: Eftersom ett värmesystem i sig är ganska trögt så spelar inte svarstiden någon större roll (i alla fall inte i mitt fall då det endast rör sig om loggning av värden). Det jag är orolig för är felmätning - dvs. att jag får ett lägre värde än ytans egentliga temperatur.
limpan4all
Inlägg: 8499
Blev medlem: 15 april 2006, 18:57:29
Ort: Typ Nyköping

Re: Temperatur-probe av TO-92

Inlägg av limpan4all »

Misstänkte det.
Sätt bara på duktigt med isolering, vanlig isolering för varmvattenrör blir fint (ca 20mm tjock) eller minst fyra varv med bubbelplast.
Ca 15cm lång med 18S20 i mitten mot röret, din felmätning torde ligga inom 1 grad C maximalt.
Dvs isolera så lite som möjligt mot röret och så mycket som möjligt mot omgivningen.
Användarvisningsbild
grym
EF Sponsor
Inlägg: 17783
Blev medlem: 16 november 2003, 12:22:57
Ort: i det mörka småland

Re: Temperatur-probe av TO-92

Inlägg av grym »

sidledes

i och för sig så brukar man ju alltid ha vanlig isolering på rören, men om inte så får man lägga på en minst 30 centimeters, längd
Skriv svar