Jag har inget emot att betala 38:50 kr för en trimpot av den här typen 64-634-75 eftersom den är perfekt i mått och med bra ratt till mitt behov. Men jag behöver en som är så lik som möjligt med ratt osv där livslängden är betydligt mer än ynkliga 200 vridningar!
Har någon ett förslag på passande pot?
Ska du ha en bra pot som tåler att vridas på ska du inte titta bland trimpotar. Hur noggrann är du när du säger perfekt storlek? Tillkapad mekanik till millimetern eller bara obekvämt att sätta dit en stor klump?
Ta 64-208-55 som ett exempel, dyr och större. 25k cykler. Men titta i de kategorierna så ska du nog hitta något som passar.
Eller också köper du en 25-varvs trimmis. Då orkar du knappt vrida 200 ggr.
Det finns naturligtvis kvalitétstrimpotentiometrar. Men ska du trimma så ofta
och så mycket? Bör du kanske se över konstruktionen?
De får inte vara mycket större; i övrigt gäller, ska passa en 0,1” grid, axel vertikalt (uppåt) från pcb, liten smidig ratt för fingertopp manövrering, 5 k och 10 k måste finnas, 0,25W, ska tåla att vridas på tusentals ggr.
De ingår i konstruktionen av en mobil testrig som ”åker med” i ett mycket begränsat utrymme så det får inte bli för stort/högt/tungt.
Det ingår redan ett antal flervarviga till andra funktioner men det tar för lång tid vid kalibrering till vissa med multiturns.
Omter Tyxn har vanliga potentiometrar i miniutförande, inte större diameter än en liten trimpot.
Inga data på just den här modellen men vanliga potentiometrar brukar väl vara gjorda för fler vridningar.
Elfa har oxå "vanliga" pottar som kunde fungera t ex 64-095-28 (9,5x9,5 mm) men tyvärr blir de för höga för att korten ska gå in i de avsedda utrymmena.
Jo, vinklad men det går att böja "benen" så att den kan stå up (den måste vara uppåtriktad).
Såga av axeln hjälper men bara om man sågar av hela och då uppstår ett annat problem.
Om jag inte hittar annan pot/lösning så får jag borra hål och montera med mutter från andra sidan så tjänar jag 7mm och då behöver jag inte såga av hela axeln.
Undersidan är ändå populerad med några konverters och lite annat som bygger ca 10mm så där finns plats för den delen av potten.