Stegmotordrivkort

Elektronikrelaterade (på komponentnivå) frågor och funderingar.
Användarvisningsbild
90kar08
Inlägg: 1604
Blev medlem: 3 september 2009, 15:27:45
Ort: Staffanstorp

Stegmotordrivkort

Inlägg av 90kar08 »

Jag fick ett stegmotordrivkort idag men tyvärr vet jag inte vem som tillverkat det (ingen text alls på kortet och han jag fick det av minns bara att han köpte det av en spansk firma) eller hur det ska användas.

Så här ser det ut:
Bild
Stor bild

Finns det nån som kan hjälpa mig att identifiera det eller hjälpa mig att förstå hur det ska användas, har tänkt använda det till min CNC-fräs.

Jag har förstått så mycket som att den blåa skruvplinten är till (från höger till vänster) [spänning till motorerna]-[GND]-[GND]-[5v(?) till PIC:arna].
De fyra översta orangea plintarna är till motorerna. Den femte är till nån slags extrafunktion kanske (vad?).

Vad kan de röda brytarna samt den blå poten vara till? Den tiopoliga kontakten verkar vara till att styra motorerna utan dator, men vad kan den 4-poliga vara till? Och vad kan 4x2stiftlisten vara till?

Mycket tacksam för hjälp!
Användarvisningsbild
tecno
Inlägg: 27282
Blev medlem: 6 september 2004, 17:34:45
Skype: tecnobs
Ort: Sparreholm, Södermanland N 59° 4.134', E 16° 49.743'
Kontakt:

Re: Stegmotordrivkort

Inlägg av tecno »

Du får ta och göra lite 'reverse-engineering' rita upp ett schema så kan man förhoppningsvis reda ut vad som är vad.
X-IL
EF Sponsor
Inlägg: 8590
Blev medlem: 3 december 2008, 07:47:20
Ort: Hallstahammar

Re: Stegmotordrivkort

Inlägg av X-IL »

Tycker mig känna igen kortet just från nån spansk eller fransk sida som jag snubblat in på, men ingen aning längre om vad det var för sida.
blueint
Inlägg: 23238
Blev medlem: 4 juli 2006, 19:26:11
Kontakt:

Re: Stegmotordrivkort

Inlägg av blueint »

Ser spontant ut som H-brygga + kontroller IC. Beteckning på dito IC skulle hjälpa.
H.O
Inlägg: 6020
Blev medlem: 19 mars 2007, 10:11:27
Ort: Ronneby

Re: Stegmotordrivkort

Inlägg av H.O »

Det är i alla fall ett unipolärt kort (inga H-bryggor vad jag kan se) då det bara finns 4 transistorer till varje motor och inga high-side drivers eller liknande vilket behövs om MOSFETarna varit "brygg-kopplade". Ändå rätt konstigt att dom driver "vanliga" MOSFET'ar direkt från PIC'en...

Det är såklart omöjligt att säga genom att bara titta på en bild men DIP-switcharna kan väl vara för att ställa hel- och halvsteg t.ex.

Det sitter ju två reläer prceis intill den "extra" plinten, två växlande reläer = 6 anslutningar, reläerna aktiveras väl av någon av pinnarna i LPT-porten.

En 555:a tyder på att kortet kanske har inbyggd oscillator för "handkörning" av motorerna och då kanske de andra kontaktdonen är för att ansluta "pulståget" från oscillatorn till respektive "steg-ingång" medelst en tryckknapp eller vad man nu vill, evetneullt kan en extern potentiometer anslutas för att ställa pulsfrekvensen. Alternativt är 555:an en del av någon form av chargepump-funktion.

Men som sagt, bara kvalificerade gissningar från mitt håll.
Skriv svar