PDF utskrift
Re: PDF utskrift
En sak man kan göra med acrobat men som inte fungerar med nåt fritt alternativb jag sett är forms, alltså dokument man kan fylla i och skriva ut.
Re: PDF utskrift
Scribus kan göra PDF-forms (inklusive javascript-triggers och såna grejer). Men den är lite speciell, du kan inte lägga formulärfält "inline" utan de måste vara egna rutor. T.ex. om en länk ska vara klickbar måste man alltså lägga en (tom, transparent) ruta precis ovanpå länken och det är den rutan som blir klickbar, inte själva länken.Glenn skrev:En sak man kan göra med acrobat men som inte fungerar med nåt fritt alternativb jag sett är forms, alltså dokument man kan fylla i och skriva ut.
Adobes PDF Writer kan väl inte göra forms? Man måste väl i såna fall designa dem i Acrobat?
Forms funkar i de PDF-läsare som stödjer det, alla PDF-läsare stödjer det inte. Foxit Reader klarar t.o.m. att spara ner ifyllda forms har jag för mig (något som Adobe Reader inte gör, den kan "bara" skriva ut dem eller skicka det ifyllda datat som mail).
