Har diverse prylar som går på batteri och tänkte skaffa mig laddningsbara så jag slipper köpa nya hela tiden. Har batterier av typ AA/AAA samt 9V. Verkar vara NiMH som gäller nu för tiden.
Först och främst behöver jag en laddare, helst under 500 kr.
Har hittat GP Powerbank Universal på Dustin Home (http://www.dustinhome.se/pd_5010088773.aspx) som ser ut att klara det jag vill, dock har de snålat in så jag måste ladda två AA/AAA-batterier samtidigt. (Antar att de också bör vara ungefär likvärdigt urladdade, lite problematiskt med grunkor som har udda antal batterier).
Hittade nu även 69-847-57 som faktiskt har det jag eftersöker.
Sen funderar jag också på vilka batterier jag ska köpa. Nu när jag letar runt lite ser jag att "9V"-batterierna verkar ha värdelös kapacitet: ca 200mAh för NiMH jämfört med ca 500mAh för alkaliska.
Några rekommendationer?
Val av batteriladdare
Re: Val av batteriladdare
Hej thomasa88.
Den bästa laddaren för AA samt AAA är Maha MH C-9000. Detta påstående står inte bara jag för utan en stor del av batteriexperterna på många forum.
Det är som du säger inget bra alternativ att ladda parvis, detta kräver att bägge cellerna har samma kapacitet samt laddningstillstånd och IR.
Det finns ett flertal laddare för 9 voltbatterier på Clasisjön och Kjell&Co för ca 160-170 kr.
Jag hade tidigare Vanson Electronics
Typ: BC1HU föregångare som laddade med 500mAh istället för 700 mAh som denna nyare typ gör, den funkade väl sådär innan den gick sönder. Cellerna blev rätt heta har jag för mig och laddningen av 9 voltarna tog 14 h.
BC1HU kom 2004 och har ju en hel del år på nacken, mycket vatten har runnit under broarna sen dess.
Mahas C-9000 är avsevärt bättre faktiskt, den finns på chargeit.se och kostar runt 600:-, väl investerade pengar.
Jag skrev tidigare en recension om den:
"Med denna laddare/testare/konditionerare har MAHA Powerex satt en ny standard på hur man kan tillverka en produkt efter användarnas önskemål.
Vad är det då med denna produkt som är så fantastiskt?
Jo, den inte bara laddar dina AA samt AAA batterier den kan även se när det är dags att köpa nya.
Nickelmetallhydridbatterier = NiMH, är inga batterier som bara går och går, de behöver också skötas om. Detta klarar denna laddare med glans, den kan tom. ge nytt liv i dina gamla batterier som de flesta har som ligger och skräpar någonstans.
Den erbjuder ett stort antal olika lägen, vanlig laddning, urladdning, refresh & analyze, forming charge samt cykling av cellerna, varje fack övervakas samt ger information individuellt på den stora belysta displayen. Den laddar/urladdar samt analyserar NiMH, NiCd samt även de nya cellerna med låg självurladdning, Sanyo Eneloop, MAHA Imedion, Varta Ready2Use mfl.
Denna laddare är större än de flesta laddare som kan ladda fyra AA/AAA celler, detta beror dels på att det är mer plats mellan cellerna för att de inte ska bli så varma, det är också lättare att sätta i och ta bort cellerna med detta mellanrum samt att displayen ska vara tillräckligt stor så att du ser vad som presenteras på den.
För att få ut det mesta utav dina nyköpta NiMH celler bör du göra en så kallad formerande laddning, detta är för att jämt distribuera ut elektrolyten i cellen. Detta innebär att dina celler blir fullt laddade med en gång, inte efter 5-10 laddningar som vanliga laddare kanske kan klara av, en del hävdar tom. att denna första laddning är lika viktig som 100 milaservicen på din nya bil. Ni kommer väl ihåg bruksanvisningen till era mobiltelefoner för 4-10 år sedan att verkligen se till att mobiltelefonbatteriet blir laddat i 16 timmar.
Ett mode som C9000 har är just Forming charge, detta innebär att du stoppar i en cell, väljer mode med tryckknapparna (upp eller ner) tills markören står på ”Forming charge”, där trycker du Enterknappen, sen väljer du vilken kapacitet din cell har, ex. 2500 mAh, detta upprepas för varje cell sen sköter laddaren resten.
Vad är då resten? Jo laddaren laddar dina celler med 0,1 C i 16 timmar, vilar en timme för att sedan ladda ur dem i fem timmar = 0,2 C, vila en timme igen för att slutligen ladda cellerna 16 timmar. Detta med vilotid i en timma är dels för att dina celler skall svalna, dels för att IEC standarden föreskriver en timmes vila innan kapaciteten mäts, denna standard är till för att batteritillverkarna skall ha samma mätmetoder när de uppger kapaciteten på batterier de marknadsför. Detta läge kan du även använd med dina gamla celler du har för att försöka få liv i dem igen, det kanske inte alltid går men det är värt ett försök. Du ska göra en urladdning först innan du kör detta läge. Även med helt nya celler.
0,1 C, 0,2 C? Med beteckningen C menas den av batteritillverkaren uppgivna nominella kapaciteten på dina batterier. Om du har tex. 2500 mAh celler så är C i just detta fall 2500 mAh. 0,1 C är då följaktligen 250 mA med dessa batterier.
En del laddare måste laddas parvis (parallellt), detta innebär att laddaren avbryter laddningen när kanske en utav cellerna är överfull och det andra halvfullt, eller om du laddar och använder celler med olika kapacitet, detta ger en obalans när du sedan använder cellerna i applikationer som har fler än en cell. Om en cell är dåligt laddat så tar det slut före de andra, detta kan leda till att cellerna med mer kapacitet laddar de med sämre kapacitet, om detta sker till sin spets (den sämre cellen töms helt) så kan det polvända, DVS. bli förstört eller med mycket begränsad kapacitet i fortsättningen. MH-C9000 laddar ej parallellt utan individuellt DVS. varje fack har en egen avkännare av laddningstillstånd.
Den tid då batteritillverkarna hävdade att cellerna skulle tömmas helt är förbi, detta gällde NiCd tekniken, dina NiMh celler skall ej tömmas helt, de skall laddas då man märker en kapacitetsförlust.
Cykling av celler: Ett annat mode är cykling, med detta mode kan du se om cellerna förbättras med upprepad laddning/urladdning, denna cykling kan upprepas upp tom, 12 ggr. C9000 lagrar kapacitetsmätningarna så att du kan titta på dem senare för att se om cyklingarna har gett effekt. Standardvärdet för laddning är 1000mA och för urladdning 500mA.
C9000 har ett urladdningsläge också.
Har du nånsin undrat över hur mycket kapacitet du förlorat när dina celler legat oanvända ett bra tag?, nu har du chansen att kontrollera detta, du kan även urladda Alkaliska celler med C9000 för att kontrollera om dina ”superceller” verkligen är värda sitt namn. Du kan inte ladda Alkaliska celler med C9000.
Urladdningsmodets standardvärde är 500mA men det kan du lätt ändra beroende på vilken kapacitet dina celler har med 100 mA steg upp till 1000mA, den laddar ur din cell till den når 0,9 Volt och displayen visar kapaciteten i mAh, vilket voltvärde din cell har samt tiden det tog att urladda din cell. Denna information visas till du tar ut cellen från laddaren.
NiMh celler laddas normalt ur med 0,2 C, Alkaliska med ca 100 mAh.
När dina celler åldras så ökar den interna resistansen, C9000 kollar av detta värde och kommer att visa ”HIGH” om dina cellers interna resistans har ökat till den punkt då det inte längre är säkert att ladda dem med en hög ström.
Får du detta ”HIGH” i displayen så är det dags att byta ut dina celler mot nya.
Det första Voltvärde som visas i displayen är ett mått på hur dina celler mår, runt 1,45 V visas med helt nya färska celler, när de börjar komma upp över 2,0 V så är det snart dags att se sig om efter nya celler.
Nu när vi har tittat på några bonuslägen kan vi titta på den normala laddningen.
Stoppa in en cell tryck på mode välj charging med piltangenterna, välj mA med tangenterna, klart, fortsätt likadant med resterande celler. Om du är intresserad av en fullare laddning, låt dina celler ligga kvar ytterliggare två timmar i din laddare efter ”Done” visas.
Det går också bra att bara stoppa i cellerna och sedan lämna laddaren, cellerna laddas då med 1000mAh.
C9000 standardladdning är 1000mA. Detta standardläge fungerar ypperligt för alla AA celler men kan behövas sänkas för AAA celler med lägre kapacitet.
Gillar du inte standardvärdet för laddning kan du ändra på det med några knapptryckningar, från 200 mA upp till 2000 mA med 100 mA intervaller. NiMh-cellstillverkarna rekommenderar en laddningsström mellan 0,5C till 1,0 C för att få en stark termineringssignal från cellerna.
En ”underhållsladdning” med 100 mA appliceras mot slutet av laddningen i två timmar, efter det så underhållsladdas cellerna med 10 mA så länge de sitter kvar i laddaren.
Denna underhållsladdning är inte tillräcklig för att kompensera för självurladdningen hos normala NiMh celler. Cellerna bör tas ur från laddaren efter avslutad laddning.
C9000 började säljas sent i december 2006. De tidigare enheterna hade problem med termineringen av en del celler, detta är nu avhjälpt och C9000 är numer en mycket bra och prisvärd laddare, enkel nog att användas av tillfälliga användare men erbjuder också avancerade lägen för de som bättre vill förstå konditionen av våra batterier eller om vi vill matcha celler i applikationer som kräver fler celler.
Liknande produkter: La-Crosse BC900
Kundtjänst: Köpt i USA, reklamerad och utbytt i sverige pga, MAHAS treåriga garanti.(Min första enhet gick sönder), Kontaktade http://www.chargeit.se/ för utbyte utan problem.
Köpt hos: thomas-distributing.com
Pris: 600.00"
Anders
Den bästa laddaren för AA samt AAA är Maha MH C-9000. Detta påstående står inte bara jag för utan en stor del av batteriexperterna på många forum.
Det är som du säger inget bra alternativ att ladda parvis, detta kräver att bägge cellerna har samma kapacitet samt laddningstillstånd och IR.
Det finns ett flertal laddare för 9 voltbatterier på Clasisjön och Kjell&Co för ca 160-170 kr.
Jag hade tidigare Vanson Electronics
Typ: BC1HU föregångare som laddade med 500mAh istället för 700 mAh som denna nyare typ gör, den funkade väl sådär innan den gick sönder. Cellerna blev rätt heta har jag för mig och laddningen av 9 voltarna tog 14 h.
BC1HU kom 2004 och har ju en hel del år på nacken, mycket vatten har runnit under broarna sen dess.
Mahas C-9000 är avsevärt bättre faktiskt, den finns på chargeit.se och kostar runt 600:-, väl investerade pengar.
Jag skrev tidigare en recension om den:
"Med denna laddare/testare/konditionerare har MAHA Powerex satt en ny standard på hur man kan tillverka en produkt efter användarnas önskemål.
Vad är det då med denna produkt som är så fantastiskt?
Jo, den inte bara laddar dina AA samt AAA batterier den kan även se när det är dags att köpa nya.
Nickelmetallhydridbatterier = NiMH, är inga batterier som bara går och går, de behöver också skötas om. Detta klarar denna laddare med glans, den kan tom. ge nytt liv i dina gamla batterier som de flesta har som ligger och skräpar någonstans.
Den erbjuder ett stort antal olika lägen, vanlig laddning, urladdning, refresh & analyze, forming charge samt cykling av cellerna, varje fack övervakas samt ger information individuellt på den stora belysta displayen. Den laddar/urladdar samt analyserar NiMH, NiCd samt även de nya cellerna med låg självurladdning, Sanyo Eneloop, MAHA Imedion, Varta Ready2Use mfl.
Denna laddare är större än de flesta laddare som kan ladda fyra AA/AAA celler, detta beror dels på att det är mer plats mellan cellerna för att de inte ska bli så varma, det är också lättare att sätta i och ta bort cellerna med detta mellanrum samt att displayen ska vara tillräckligt stor så att du ser vad som presenteras på den.
För att få ut det mesta utav dina nyköpta NiMH celler bör du göra en så kallad formerande laddning, detta är för att jämt distribuera ut elektrolyten i cellen. Detta innebär att dina celler blir fullt laddade med en gång, inte efter 5-10 laddningar som vanliga laddare kanske kan klara av, en del hävdar tom. att denna första laddning är lika viktig som 100 milaservicen på din nya bil. Ni kommer väl ihåg bruksanvisningen till era mobiltelefoner för 4-10 år sedan att verkligen se till att mobiltelefonbatteriet blir laddat i 16 timmar.
Ett mode som C9000 har är just Forming charge, detta innebär att du stoppar i en cell, väljer mode med tryckknapparna (upp eller ner) tills markören står på ”Forming charge”, där trycker du Enterknappen, sen väljer du vilken kapacitet din cell har, ex. 2500 mAh, detta upprepas för varje cell sen sköter laddaren resten.
Vad är då resten? Jo laddaren laddar dina celler med 0,1 C i 16 timmar, vilar en timme för att sedan ladda ur dem i fem timmar = 0,2 C, vila en timme igen för att slutligen ladda cellerna 16 timmar. Detta med vilotid i en timma är dels för att dina celler skall svalna, dels för att IEC standarden föreskriver en timmes vila innan kapaciteten mäts, denna standard är till för att batteritillverkarna skall ha samma mätmetoder när de uppger kapaciteten på batterier de marknadsför. Detta läge kan du även använd med dina gamla celler du har för att försöka få liv i dem igen, det kanske inte alltid går men det är värt ett försök. Du ska göra en urladdning först innan du kör detta läge. Även med helt nya celler.
0,1 C, 0,2 C? Med beteckningen C menas den av batteritillverkaren uppgivna nominella kapaciteten på dina batterier. Om du har tex. 2500 mAh celler så är C i just detta fall 2500 mAh. 0,1 C är då följaktligen 250 mA med dessa batterier.
En del laddare måste laddas parvis (parallellt), detta innebär att laddaren avbryter laddningen när kanske en utav cellerna är överfull och det andra halvfullt, eller om du laddar och använder celler med olika kapacitet, detta ger en obalans när du sedan använder cellerna i applikationer som har fler än en cell. Om en cell är dåligt laddat så tar det slut före de andra, detta kan leda till att cellerna med mer kapacitet laddar de med sämre kapacitet, om detta sker till sin spets (den sämre cellen töms helt) så kan det polvända, DVS. bli förstört eller med mycket begränsad kapacitet i fortsättningen. MH-C9000 laddar ej parallellt utan individuellt DVS. varje fack har en egen avkännare av laddningstillstånd.
Den tid då batteritillverkarna hävdade att cellerna skulle tömmas helt är förbi, detta gällde NiCd tekniken, dina NiMh celler skall ej tömmas helt, de skall laddas då man märker en kapacitetsförlust.
Cykling av celler: Ett annat mode är cykling, med detta mode kan du se om cellerna förbättras med upprepad laddning/urladdning, denna cykling kan upprepas upp tom, 12 ggr. C9000 lagrar kapacitetsmätningarna så att du kan titta på dem senare för att se om cyklingarna har gett effekt. Standardvärdet för laddning är 1000mA och för urladdning 500mA.
C9000 har ett urladdningsläge också.
Har du nånsin undrat över hur mycket kapacitet du förlorat när dina celler legat oanvända ett bra tag?, nu har du chansen att kontrollera detta, du kan även urladda Alkaliska celler med C9000 för att kontrollera om dina ”superceller” verkligen är värda sitt namn. Du kan inte ladda Alkaliska celler med C9000.
Urladdningsmodets standardvärde är 500mA men det kan du lätt ändra beroende på vilken kapacitet dina celler har med 100 mA steg upp till 1000mA, den laddar ur din cell till den når 0,9 Volt och displayen visar kapaciteten i mAh, vilket voltvärde din cell har samt tiden det tog att urladda din cell. Denna information visas till du tar ut cellen från laddaren.
NiMh celler laddas normalt ur med 0,2 C, Alkaliska med ca 100 mAh.
När dina celler åldras så ökar den interna resistansen, C9000 kollar av detta värde och kommer att visa ”HIGH” om dina cellers interna resistans har ökat till den punkt då det inte längre är säkert att ladda dem med en hög ström.
Får du detta ”HIGH” i displayen så är det dags att byta ut dina celler mot nya.
Det första Voltvärde som visas i displayen är ett mått på hur dina celler mår, runt 1,45 V visas med helt nya färska celler, när de börjar komma upp över 2,0 V så är det snart dags att se sig om efter nya celler.
Nu när vi har tittat på några bonuslägen kan vi titta på den normala laddningen.
Stoppa in en cell tryck på mode välj charging med piltangenterna, välj mA med tangenterna, klart, fortsätt likadant med resterande celler. Om du är intresserad av en fullare laddning, låt dina celler ligga kvar ytterliggare två timmar i din laddare efter ”Done” visas.
Det går också bra att bara stoppa i cellerna och sedan lämna laddaren, cellerna laddas då med 1000mAh.
C9000 standardladdning är 1000mA. Detta standardläge fungerar ypperligt för alla AA celler men kan behövas sänkas för AAA celler med lägre kapacitet.
Gillar du inte standardvärdet för laddning kan du ändra på det med några knapptryckningar, från 200 mA upp till 2000 mA med 100 mA intervaller. NiMh-cellstillverkarna rekommenderar en laddningsström mellan 0,5C till 1,0 C för att få en stark termineringssignal från cellerna.
En ”underhållsladdning” med 100 mA appliceras mot slutet av laddningen i två timmar, efter det så underhållsladdas cellerna med 10 mA så länge de sitter kvar i laddaren.
Denna underhållsladdning är inte tillräcklig för att kompensera för självurladdningen hos normala NiMh celler. Cellerna bör tas ur från laddaren efter avslutad laddning.
C9000 började säljas sent i december 2006. De tidigare enheterna hade problem med termineringen av en del celler, detta är nu avhjälpt och C9000 är numer en mycket bra och prisvärd laddare, enkel nog att användas av tillfälliga användare men erbjuder också avancerade lägen för de som bättre vill förstå konditionen av våra batterier eller om vi vill matcha celler i applikationer som kräver fler celler.
Liknande produkter: La-Crosse BC900
Kundtjänst: Köpt i USA, reklamerad och utbytt i sverige pga, MAHAS treåriga garanti.(Min första enhet gick sönder), Kontaktade http://www.chargeit.se/ för utbyte utan problem.
Köpt hos: thomas-distributing.com
Pris: 600.00"
Anders
Re: Val av batteriladdare
Har läst lite och verkar vara en bra laddare. Dock såg jag något klagomål på att den hade en standardström på 1000mA som den sedan switchade för att få lägre strömmar, vilket kunde ge problem med celler som har hög resistans.
Funderade på om det skulle gå att dra ut sladdar för att ladda 9V-batterier, men då förlorar jag temperaturskyddet och slutladdningen på 200mA i två timmar lär ju knäcka dem eftersom de har så låga kapaciteter.
Kanske ska börja köra mina batteridrivna kreationer på 4*NiMH/3*Alkaliska istället för 9V+regulator, så får jag både mer kapacitet och slipper slösa bort den med en regulator.
Några åsikter om vilka batterier jag bör välja? Tänkte mig low discharge rate för min räknare medan pryttlar som äter upp strömmen snabbt får vanliga.
Funderade på om det skulle gå att dra ut sladdar för att ladda 9V-batterier, men då förlorar jag temperaturskyddet och slutladdningen på 200mA i två timmar lär ju knäcka dem eftersom de har så låga kapaciteter.
Kanske ska börja köra mina batteridrivna kreationer på 4*NiMH/3*Alkaliska istället för 9V+regulator, så får jag både mer kapacitet och slipper slösa bort den med en regulator.
Några åsikter om vilka batterier jag bör välja? Tänkte mig low discharge rate för min räknare medan pryttlar som äter upp strömmen snabbt får vanliga.
Re: Val av batteriladdare
För miniräknare och annat med mer än > 1 år urladdningstid och förvaringstid (typ reservficklampan i bilen som man aldrig kollar) så skulle jag hålla mig kvar på kända märkens primärbatterier (engångsbatterier), helst av lithiumtyp om det går (läcker inte korrosivt om de mot förmodan skulle börja läcka). Medans högförbrukare där man bränner mer än 4 uppsättningar batterier per år så bör man om det går, ersätta med uppladdningsbara dito.
Idag finns det NiMh-batterier som klarar > 1 år lagring med lite användbar laddning kvar, dock förstås på bekostnaden av kapaciteten gentemot batterier med max mAh, som dock är ganska tomma efter 2-3 månaders lagring. Att ha NiMh och NiCd-batterier i långsamförbrukare som klockor, miniräknare mm. är ingen hit då dessa djupurladdar batteriet bortom räddning innan low-batterimärket lyser då vid små strömmar så kan de laddas ur mycket djupare kemiskt innan spänningen sjunker gentemot normal användning. Har skrotat flertal NiMh och NiCd den vägen...
för ficklampor så kör och väljer jag numera uteslutande varianter med Lithiumbatterier och uppladdningsbara LiIon-batterier (CR123-storlek)
dom uppladdningsbara CR123-batterierna (vanson) som såldes av klas i sjön för några år sedan har visat sig extremt hållbara för att vara LiIon-batterier, ingen självurladdning som märks och verkar inte tappa strömförmågan med ålder trots högförbrukande ficklampa (dvs drifttiden har inte ändrar sig speciellt mycket) som man annars tycker sig se på varenda laptopbatteri redan efter ett år...
Idag finns det NiMh-batterier som klarar > 1 år lagring med lite användbar laddning kvar, dock förstås på bekostnaden av kapaciteten gentemot batterier med max mAh, som dock är ganska tomma efter 2-3 månaders lagring. Att ha NiMh och NiCd-batterier i långsamförbrukare som klockor, miniräknare mm. är ingen hit då dessa djupurladdar batteriet bortom räddning innan low-batterimärket lyser då vid små strömmar så kan de laddas ur mycket djupare kemiskt innan spänningen sjunker gentemot normal användning. Har skrotat flertal NiMh och NiCd den vägen...
för ficklampor så kör och väljer jag numera uteslutande varianter med Lithiumbatterier och uppladdningsbara LiIon-batterier (CR123-storlek)
dom uppladdningsbara CR123-batterierna (vanson) som såldes av klas i sjön för några år sedan har visat sig extremt hållbara för att vara LiIon-batterier, ingen självurladdning som märks och verkar inte tappa strömförmågan med ålder trots högförbrukande ficklampa (dvs drifttiden har inte ändrar sig speciellt mycket) som man annars tycker sig se på varenda laptopbatteri redan efter ett år...
Re: Val av batteriladdare
Djupurladdning var inte så bra, och hade väl tänkt trycka i batterier i ett antal sådana apparater. Jag ska nog hålla mig till primärbatterier för tillfället.
Tack båda två för all information
Tack båda två för all information
