Jag har problem med att jag blir statiskt uppladdad varje gång jag har suttit i bilen. När man sedan ska stänga dörren från utsidan så får man en förhållandevis kraftig stöt. Eller kanske inte så jättekraftig, men obehaglig. Speciellt eftersom man vet att den kommer. *ryser*
Jag har hört att man kan sätta fast något metallföremål under bilen som sedan ligger emot marken när man kör. Det ska tydligen hjälpa mot att man blir uppladdad. Är det någon som vet om det stämmer? Kan man i så fall ta en jordfläta eller liknande? Och man vill ju inte att det slår gnistor när metallen skrapar i marken när man kör heller. Kommer det göra det omman låter en jordfläta ligga mot marken?
Ladda sedan ur dig med att hålla i nyckeln och låt ljusbågen hoppa mellan den och nyckeln så slipper du få ont. Eller så har du och har ett en megaohmsmotstånd i fickan och laddar ur dig med det ist för med nyckeln så gör det inte ont alls. Jordflätan fungerar inte så bra. problemet är att du får annan potensial än bilen när man gnuggar sig emot sätet, Testa esd-armband på dig när du kör. Hjälper det, så är problemet mellan dig och sätet och inte mellan bilen och marken. De flesta däck innehåller kimrök vilket är svagt konduktivt, så normal är inte bilen speciellt laddad.
Men om jag håller i karossen under hela utstigningen så borde jag väl få samma potential som bilen under urstigningen? Men jag får ändå en stöt när hela jag är ute ur bilen, utan att jag har släppt handen om chassit. Då är det väl inte sätet som är boven?
Jag har tagit för vana att hålla i dörrens överkant när jag kliver ur bilen, och då får jag ingen stöt då jag har kontakt med bilen när jag sätter ner fötterna på marken. Gör jag det inte så kan det göra ont... Då får jag tom en stöt av garageporten när jag ska öppna den
att det finns två möjligheter, hjälper inte dörrknepet så är bekymret att bilen laddas.. Burna inte så mycket.. Eller gör som balterna, släpa en snutt jordfläta i backen... Bara att skruva fast i reservhjulsbaljan..
Ofta så beror den statiska elektriciteten på att man sitter och gnider sig mot sätet och blir uppladdad. Ta lite sköljmedel på en fuktad trasa eller svamp och gnid in i sätet så ska du se att det blir bättre.
Jag ska gå ut till bilen och prova lite. Om det är sätet som laddas så borde man väl få en stöt när man tar i någon jordpunkt i bilen när man sitter i sätet. Är det så?
henkebenke: Misstänker att det extra stolsöverdraget jag har i min bil kan ha något att göra med saken, men jag är inte säker.
HÄR diskuteras fenomenet på STCS forum. Jag skrattar åt han som påstår att det beror på dålig jord mellan motor och kaross. Hoppas jag har rätt så jag inte behöver skämmas.
Startmotorn är likssom jordad i motorn.. och den behöver superkontakt för att kunna glufsa i sig några 100 amp när man startar den. Och lyser lamporna på bilen så har karrossen kontakt med motorn och batteriet. Så nä.. skratta tryggt på du !
Den "pärla" man kan få beror på att man laddas upp i förhållande till bilen naä man hasar sig ur bilen, ta på en nylonjacka och dessa moderna lättviktsbyxor, då ska du få se att du kan avlösa Ringhals ett tag.
Jag såg en bilreklam där de hade en "feature": en ledande plastlist på överkanten av dörrklädslen för att ta bort en sån statisk laddning.
Att hålla på en kraftig målad kant hjälper inte värst mycket, målningen isolerar.
På grund av en skada har min bildörr ett punkt där den skavar lite och det är blankt metall, det punkt ligger bra i handen när jag kliver ut och jag får aldrig en smäll fast min kollega jag hade med ett tag hade inte samma rutin och fick så man hörde det jämt.
Så det finns olika sätt men alla går ut på att se till att du har elektrisk kontakt med chassin under utstigningsprocessen (wow, vilket fint ord), det kan vara en rostfri skruv ett lämpligt ställe, en ledande plastbit eller liknande.
Problemet är inte att det är statisk elektricitet gentemot jord, så mycket kan asfalt + skosula inte leda och när det är regn och fuktigt i luften händer det inte eller hur?
Apropå statisk elektricitet så har jag fått lära mig att man ska passa sig jäkligt noga för att ta i en helikopter innan den landat och laddat ur sig i marken. Rotorbladens friktion mot luften ska tydligen skapa en REJÄL uppladdning som man inte mår särskilt bra av att få genom kroppen.
Det kanske finns någon som vet mer om det här intressanta fenomenet?