Elfa-alternativ till diod.

Elektronikrelaterade (på komponentnivå) frågor och funderingar.
Användarvisningsbild
sYph
Inlägg: 9
Blev medlem: 9 november 2009, 17:02:27
Ort: Timrå

Elfa-alternativ till diod.

Inlägg av sYph »

Hallå gubbar, nu har jag tagit mig vatten över huvudet och bestämt mig för att försöka reparera nät-delen i en 22" tft jag fick av en bekant.
Jag har lyckats lokalisera ett par trasiga komponenter och tänkte byta ut dessa för att se om det blir någon förbättring.
De felande komponenterna är en kondensator samt 2 dioder, jag har hittat kondensatorn och en utav dioderna på ELFA med hjälp utav skriften på dessa komponenter.
Men jag går bet på den sista dioden, men jag har dock hittat databladet till den men är lite för dåligt insatt för att kunna välja en lämpling ersättare.
Och detta är då något jag tror ni med enkelhet kan hjälpa mig med.

Länk till databladet: http://www.vishay.com/docs/88554/byv26dgp.pdf

Tack på förhand!
//Micke

EDIT: Efter att ha suttit och surfat runt i x antal timmar så gled jag in på ett forum där en kille hade fimpat nätspännings-delen på kretskortet, jag trodde inte att drivaren till belysningen gick på 12 volt så jag hade inte ens tänkt tanken på att mata den med 12v istället.
Så efter att ha gjort några mindre ingrepp samt lött fast 2 kablar så står nu skärmen fungerandes på mitt skrivbord, ett helt gäng repor men man kan ju alltid ställa den i förrådet och använda den till servrarna.
Me happy! :)
Norpan
Inlägg: 2229
Blev medlem: 12 april 2008, 18:20:27
Ort: Småland

Re: Elfa-alternativ till diod.

Inlägg av Norpan »

Finns inte nåt bra hos ELFA, det finns ju som går att använda men i mycket större kapsling.
Måste det vara just ELFA, de är ganska dåliga på switchdioder.
Det intressanta annars är spänningståligheten baklänges Vrrm 800V, strömtålighet framlänges If 1A, och återhämtningstid Trr 75ns.
Fungerar med en UF4006 eller UF4007, 4006 har samma värden och 4007 tål 200V till.
Skriv svar