Löda ihop ledbanor

Elektronikrelaterade (på komponentnivå) frågor och funderingar.
Melot
Inlägg: 1
Blev medlem: 16 juni 2009, 19:29:55

Löda ihop ledbanor

Inlägg av Melot »

Jag har lyckats med att bryta av ett kretskort till en TV. Det var ingen större bit som gick utav men stor nog för att ett par ledbanor skulle brytas av och TV:n sluta fungera (se bild). Är det möjligt att löda ihop dem igen?

Finns det några risker med det? (Tänker på brandfarlighet efteråt m.m.) och hur ska man gå tillväga för att löda ihop dem?

Bilder:
http://i40.tinypic.com/9apqfd.jpg
http://i43.tinypic.com/2zfn1ib.jpg
danielr112
Inlägg: 8092
Blev medlem: 18 januari 2009, 00:48:24
Ort: Alvesta, Småland

Re: Löda ihop ledbanor

Inlägg av danielr112 »

Löda du på.
Norpan
Inlägg: 2229
Blev medlem: 12 april 2008, 18:20:27
Ort: Småland

Re: Löda ihop ledbanor

Inlägg av Norpan »

Det är nog enklast att bara bygla banorna som hör ihop och skippa själva kortbiten om den nu inte måste vara där för att hålla nåt.
Användarvisningsbild
Housepainter
EF Sponsor
Inlägg: 1318
Blev medlem: 19 juli 2006, 18:50:38
Ort: Borås

Re: Löda ihop ledbanor

Inlägg av Housepainter »

EN kompis lyckades välta en tv som han hade med hem till mig när vi skulle spela xbox för tre år sedan. Tv:n blev kvar hemma och efter ett tag så plockade jag isär den och såg att ett kretskort hade blivit knäckt. Jag byglade banorna med vanlig kabel. Tv:n funkar än.
Användarvisningsbild
PerE
Inlägg: 1084
Blev medlem: 13 januari 2006, 08:54:05
Ort: Göteborg
Kontakt:

Re: Löda ihop ledbanor

Inlägg av PerE »

Sedan tror jag att apparaten skulle behöva en rengöring men det var kanske det du skulle göra :wink:
Skriv svar