340 rpm sätter inte någon fart på vattnet - det behövs mera, men jag håller med om 3400rpm låter lite högt - du får ta din mick på headsetet mot motorn när den snurrar och samtidigt spela in - därefter i en ljudediteringsprogram granska efter återkommande sekvenser/cykler - mät tiden mellan dessa och gör invers så får du det i Hz och sedan ta det gånger 60 för rpm.
har man förkopplingsmotstånd så kan motorerna gå betydligt långsammare.
om det är motorer som går dygnet runt så förvånar det inte mig om kolen går slut - kanske dags och titta på borstlösa dito med lite egen mekande få den ansluten mot axeln - något som går erkänt länge, är billiga och borstlösa är tex. datorfläktar även om formfaktorn inte är det bästa.
om du har råd att omvandla 12 volt till 230 med växelriktare - en skärmspolemotor - fast där brukar det vara glidlagren som börja strula efter kanske något års drift.
är du den exprimentelle typen - motorn och drivkortet från en skrotad HD om man lyckas lura drivkortet att hålla igång motorn... - där har man glidlager som håller erkänt länge
