Min Pioneer VSX-409 receiver har blivit helt knasig i volymkontrollen. När jag vrider på volymratten hoppar volymen precis som den vill (oftast dit jag inte vill).
När jag använder fjärrkontrollen för att ändra volym fungerar det utmärkt. Nån som stött på detta fenomen? Skulle vilja laga den och kränga iväg den.
Det är förmodligen en kolbanepotentiometer. De slits. Byt ut mot ny. Har man tur är det bara oxid. Får man in lite rengörinsspray på kolbanan kan det gå.
Det kan vara konstigt. Är det en motor som styr volymratten när du använder fjärkontrollen? Om det är det kanske det beror på att det glappar lite när du tar på den rent fysiskt.
Eller också är det en digital kontrol med ett klick-klick-klick ratt till att räkna upp/ner. Dessa glapper, antagligen pga. ålder, En liten konding kan vara svaret.