Jag beställde här om veckan från http://www.futurlec.com/
Sedan får jag ett brev från posten arlanda att tullen undrar vad det är för innehåll och vad det är värt, så jag måste skicka ett kvitto till dem.
Nu åke jag säkert på lite moms och lite extra pill innan jag får hem skiten!
Någon annan som råkat ut för samma sak eller har tips om hur jag undviker detta nästa gång?
Undvik genom att bara beställa från privatpersoner (e-bay) och be dem skriva ner värdet till några få dollar eller skriva gift/no value. har sluppit hittills.
Jag åkte på exakt samma sak när jag beställde från eio.com. Fick precis samma förfrågan från tullverket förra veckan. Hoppas de inte slänger på en massa mums (moms) nu!
Någon gång när jag beställde från Futurlec så hade Tullen öppnat brevet och kollat. Då ser dom ju vad det är och dom ser kvittot på allt. De andra gångerna har de struntat i att kolla, vad jag vet. Så det verkar konstigt att de inte kan göra samma sak i era fall.
Jag tycker det är väldigt omständigt att de inte öppnar paketet. Det hade inte gjort mig något om de nu var nyfikna. Istället skickar de alltså ett brev från arlanda ner till skåne för att be mig skicka tillbaks en ordersedel --> leveransen dröjer ytterligare en vecka. -mummel- Jag vill ha mina leksaker nuu!
Köpte några komponenter från Activeparts på Ebay, de klistrade på nån lapp med värdet på innehållet. Så fick jag betala skatt på de samt 50 spänn i hanteringsavgift!!!
Tackar vet man onsemi som skickar grejjer med UPS.
När jag beställde från Futurlec så följde en räkning med från Posten. Dock utan bäst-före-datum (sista betalningsdag i folkmun).
Gick en månad så kom påminnelse... Attans då!
Jag fick lite prylar jag köpt på Ebay skickade till mig med UPS och två veckor efter att jag hade fått paketet så kom det ett brev ifrån UPS med ett inbetalningskort för moms och tull.
Räkna alltid med att få betala 25% moms + ev tull avgift + postens administrationsavgift när du beställer saker utanför EU så slipper det komma som en överraskning. Dessutom så ska du ju betala moms + ev tull när du handlar från ett ikke EU land, sedan att paket slinker igenom då och då är en annan sak.