Blinka på/av med enkel logik

Elektronikrelaterade (på komponentnivå) frågor och funderingar.
shootking
Inlägg: 163
Blev medlem: 27 juli 2004, 14:11:09

Blinka på/av med enkel logik

Inlägg av shootking »

Jag ska bygga en varningslampa till min pelletspanna. Tänkte lösa detta med några röda lysdioder som jag vill ska blinka när larmutgången från pannan går igång. Pannan har 24V ut på larmutgången. Detta tänkte jag använda för att driva själva kretsen.

Jag skulle vara tacksam för tips på hur jag kan bygga en krets som blinkar på/av hela tiden. Har hittat scheman på asynkron vippa (heter det så?) men vill inte ha två dioder eller diodgrupper som blinkar, utan en diod eller grupp som blinkar på/av.

Drivning av lysdioder har jag hittat massor med information om så den biten fixar jag nog, likaså att trigga en krets med spänningen från larmutgången. Det är själva logiken som ska göra att dioderna blinkar som jag behöver hjälp med. Är inte så erfaren när det gäller konstuktion men kan bygga efter ritningar...

Tack på förhand!

/Shootking
Senast redigerad av shootking 18 december 2008, 11:55:51, redigerad totalt 1 gång.
Användarvisningsbild
Micke_s
EF Sponsor
Inlägg: 6741
Blev medlem: 15 december 2005, 21:31:34
Ort: Malmö

Inlägg av Micke_s »

EN NE555:a och en 7805 kanske.

edit: http://ourworld.compuserve.com/homepage ... en/555.htm
kopplad som astabil eller oscillator. Den klarar driva 200mA så 6-8 dioder borde inte vara något problem. 7805 för sänka spänningen från 24v till 5v.
blueint
Inlägg: 23238
Blev medlem: 4 juli 2006, 19:26:11
Kontakt:

Inlägg av blueint »

Det går att göra ännu enklare. Man köper en blinkande lysdiod + förkopplingsmotstånd.
Användarvisningsbild
Micke_s
EF Sponsor
Inlägg: 6741
Blev medlem: 15 december 2005, 21:31:34
Ort: Malmö

Inlägg av Micke_s »

fast då är du begränsad till de lysdioder som blinkar.
shootking
Inlägg: 163
Blev medlem: 27 juli 2004, 14:11:09

Inlägg av shootking »

Tänkte göra flera lysdioder (som ett X) som blinkar, och det vore ju snyggt om de blinkar samtidigt.
Nerre
Inlägg: 27386
Blev medlem: 19 maj 2008, 07:51:04
Ort: Upplands väsby

Inlägg av Nerre »

Man kan väl använda den blinkade lysdioden som en oscillator? För den drar väl inte lika mycket ström när den är tänd som när den är släckt?

En blinkande LED och en drivtransistor typ?


Vi har nån billig julgrans-slinga (fick på köpet när jag köpte kameraprylar på Teneriffa för en massa år sen) hemma som blinkar, den är seriekopplad och EN av glödlamporna är en bimetall-blinklampa och resten vanliga lampor.
shootking
Inlägg: 163
Blev medlem: 27 juli 2004, 14:11:09

Inlägg av shootking »

Det sista förstod jag inte så det får nog bli en lösning med en NE555 och lite kondingar och motstånd. Sen ska det nog blinka bra!
Nerre
Inlägg: 27386
Blev medlem: 19 maj 2008, 07:51:04
Ort: Upplands väsby

Inlägg av Nerre »

Om du kopplar en blinkande lysdiod

Vcc--|>|---+---[R]--- GND

Så kommer punkten + att pendla mellan jord och (Vcc minus diodspänningsfallet). Om du då kopplar den med ett motstånd till basen på en NPN-transistor med jordad emitter så kommer den blinkande lysioden förhoppningsvis att slå på och av transistorn.

Till kollektorn på den transistorn kopplar du då dina lysdioder och seriemotstånd (transistorn behöver dimensioneras efter vilken ström det kommer bli genom den).
Användarvisningsbild
jesse
Inlägg: 9241
Blev medlem: 10 september 2007, 12:03:55
Ort: Alingsås

Inlägg av jesse »

Vare sig du köper en 555:a eller en blinkdiod att styra de andra med (555:an är ju roligare, då kan du reglera hastigheten) så kan du koppla alla lysdioderna i serie med ett motstånd upp till 24 V så slipper du bränna så mycket effekt som om du hade använt 5 volt och behövt parallellkoppla dioderna. Mot GND använder du en transistor (open collector), jag tror 555' an har en inbyggd open collector-transistor på utgången, är det inte så? Den borde väl tåla 24 volt?
Användarvisningsbild
Icecap
Inlägg: 26781
Blev medlem: 10 januari 2005, 14:52:15
Ort: Starup (Haderslev), Danmark

Inlägg av Icecap »

555'ans utgång är en totem-pole, alltså tål den INTE 24V.
Användarvisningsbild
Micke_s
EF Sponsor
Inlägg: 6741
Blev medlem: 15 december 2005, 21:31:34
Ort: Malmö

Inlägg av Micke_s »

Du kan ju alltid komplementera med en transistor och ett motstånd för att kunna driva lysdioderna direkt från 24v, 555 behöver fortfarande 7805, 7812 eller liknande, men där räcker en to92 kapslad sak om du har en extern transistor.
Skriv svar