Har byggt ett Megasquirt till min bil. Det har börjat klydda, tappar kontakten med laptopen, motorn dör osv. Har börjat felsöka och reagerade på att en MOV i strömförsörjningsdelen var varm, 40° kanske. Är detta normalt eller blir den varm när den jobbar med att släcka störningar och ska normalt vara sval? Misstänker något med strömförsörjningen eftersom kommunikationen Megasquirt - Laptop dör samtidigt som motorn. Råkade tappa en 12 V-kabel på höljet för ett halvår sedan och brände upp lite kopparbanor och komponenter, lagade det men det kanske är något från den händelsen som spökar igen.
MOV1 uppe till vänster:
Det skulle kanske kolla vad du har för inspänning. Att den blir varm borde rimligtvis bero på att den leder om inte någon annan komponent i närheten värmer upp den, men om det beror på att den är skadad eller på störningar är svårt att veta. Om laddningsregulatorn är skadad så hamnar utspänningen ganska nära aktiveringsspänningen för varistorn. Annars skulle du kunna testa med ett LC-filter före kretsen och se om det hjälper.
Ett skydd mot avbrott när lasten är induktiv. Strömmen vill fortsätta i induktorerna, och kan den inte det byggs en (negativ) spänning upp i stället, vilket pajjar grejjer. Här kan strömmen återledas tillbaks i systemet via D13+D11 istället. Anledningen till att dubbla med zener är att säkerställa en spänning i närheten av batterispänningen när strömmen återleds.
Ett skydd mot avbrott när lasten är induktiv. Strömmen vill fortsätta i induktorerna, och kan den inte det byggs en (negativ) spänning upp i stället, vilket pajjar grejjer. Här kan strömmen återledas tillbaks i systemet via D13+D11 istället. Anledningen till att dubbla med zener är att säkerställa en spänning i närheten av batterispänningen när strömmen återleds.
Jo, jag fattar dioden, men zenern, det enda den gör är att clampa inspänningen till max (eller min) -12,7V
Fixade felet igår så nu brummar motorn igen
Mätte 5 V utgången på spänningsregulatorn U5 och den var ca 4,5 V och sjönk sakta ner mot 3,2. Bytte mot en 7805 och felet var samma. Misstänkte kortslutning och pillade bort D19. Då fungerade det igen. Alltså har D19 varit trasig och kortslutit "lite" mot jord.
Kan någon med mer kunskap än jag förklara vad D19 gör? Vet inte mer om zenerdioder än att de leder vis en viss spänning. Har den fungerat som ett överspänningsskydd, så att vid mer än 5,6 V har den kortslutit mot jord?
Jo. Själv har jag använt LM2931 för ett liknande projekt och den har en massa dylikt inbyggt, dvs skydd för överspänning, felpolariserbing etc. Men det skadar ej att vara försiktig.