PIC ingång hög utan VCC, skadligt?

PIC, AVR, Arduino, Raspberry Pi, Basic Stamp, PLC mm.
Användarvisningsbild
Andy
Inlägg: 5893
Blev medlem: 26 september 2004, 18:24:52
Ort: Södern

PIC ingång hög utan VCC, skadligt?

Inlägg av Andy »

Det var kanske inte en helt solklar rubrik, frågan lyder:
Kan en PIC bli skadad (”dödad”) av att en (eller flera) I/O har spänning på sig utan att VCC har drivspänning? Detta underförstått att GND är ansluten och att potentialen på I/O pinne (pinnar) i förhållande till GND inte överstiger 5 – 5,5 volt.
Användarvisningsbild
Icecap
Inlägg: 26659
Blev medlem: 10 januari 2005, 14:52:15
Ort: Starup (Haderslev), Danmark

Inlägg av Icecap »

I databladet finns det alltid en "Electrical Specifications". Denna är saxat från PIC16F628A:
Voltage on all other pins (ej -MCLR & RA4) with respect to VSS... -0.3V to VDD + 0.3V

Så ja, det skadar definitivt.

Läs gärna databladet, det finns mycket matnyttigt där...
Användarvisningsbild
Andy
Inlägg: 5893
Blev medlem: 26 september 2004, 18:24:52
Ort: Södern

Inlägg av Andy »

Usch, det innebär då att om det finns insignaler från t ex givare till A/D pinne eller annan ingång och drivspänningen (VCC) försvinner på PICen så är den alltså toast! :?
Användarvisningsbild
Icecap
Inlägg: 26659
Blev medlem: 10 januari 2005, 14:52:15
Ort: Starup (Haderslev), Danmark

Inlägg av Icecap »

Jupp. Det finns även vissa strömgränser (står i databladet...) och det finns anledning till att jag ALDRIG designer något utan att skydda in- och utgångar.

Man kan komma långt med lite motstånd och dioder och lite tankeverksamhet.
xxargs
Inlägg: 10189
Blev medlem: 23 september 2006, 14:28:27
Ort: Södertälje

Inlägg av xxargs »

Man kan också få läge att systemet aldrig blir riktigt spänningsfri vid vaktmästar-reset om den hela tiden matas på med spänning från sensorn eller vad det nu är, även om strömmarna från sensorn är låga.
bearing
Inlägg: 11677
Blev medlem: 2 mars 2006, 01:01:45
Ort: Ängelholm

Inlägg av bearing »

Det sitter interna skyddsdioder mellan ingångarna och GND respektive VCC har jag på något sätt fått veta, antagligen hört i skolan. Det borde betyda att kretsen skulle spänningsmatas via ingången i ett sådant fall.
Användarvisningsbild
Icecap
Inlägg: 26659
Blev medlem: 10 januari 2005, 14:52:15
Ort: Starup (Haderslev), Danmark

Inlägg av Icecap »

Men då en diod har ca: 0,6V spänningsfall är det ändå för mycket.
Användarvisningsbild
Marta
EF Sponsor
Inlägg: 7487
Blev medlem: 30 mars 2005, 01:19:59
Ort: Landskrona
Kontakt:

Inlägg av Marta »

Gör ingen vetenskap av detta. Databladet säger 20mA genom skyddsdioderna. Med 220Ω i serie med ingången så är kretsen antagligen väl skyddad mot att gå sönder, förutsatt att max inspänning är 5V.

Om flera sådana ingångar utsätts för spänning så kan andra gränsvärden överskridas. Tror inte just detta är specati databladet, men det står bl.a. 250mA max in genom Vdd-pinnen, så det kanske kan vara ett riktvärde även här även om ström går åt andra hållet. Säg 10 ingångar möjligen kan tåla vars 20mA, det är min oprövade gissning.

Om spänningen är högre än 5V, även om motståndet räknats om till 20mA vid aktuell spänning, så kan Vdd "lyftas" beroende på vad som mera är inkopplat, Då kan spänningen bli så hög att något går sönde. En 5.1V zener kan hindra detta.

Blir det inte för långsamt så sätt t.ex. 10k som skyddsmotstånd, då är där mera marginaler. Är det en rå och otrevlig signalkälla så bör det till mera skydd.
Matte
Inlägg: 218
Blev medlem: 4 april 2007, 19:54:17
Ort: Stockholm

Inlägg av Matte »

Tänkte bara säga att det funkar ganska bra...picen gick precis som den skulle tills man slog av I/O:n. dock är det inget jag skulle gort i design utan glömde löda en via. Dock tog det lite tid att förstå varför den dog då insignalen blev låg :-)
Användarvisningsbild
Andy
Inlägg: 5893
Blev medlem: 26 september 2004, 18:24:52
Ort: Södern

Inlägg av Andy »

Tack Marta! Raka besked utan omsvep, sånt uppskattas verkligen! :)
Användarvisningsbild
bengt-re
EF Sponsor
Inlägg: 4829
Blev medlem: 4 april 2005, 16:18:59
Skype: bengt-re
Ort: Söder om söder
Kontakt:

Inlägg av bengt-re »

Den kan "gå igång" på spänning från ingångar och skapa mycket märkliga fenomen därav... Martas råd är klart sunda. En dV krets för att ge en säker POR gör också god nytta då den hindrar kretsen att gå igång iftast iaf. (en krets som när spänningen är under säg 2,8-3V drar 30-40mA, men till skillnad ifrån en bleeder så stutar den att dra ström när spänningen är över säg 3V för att spara på ström.). 5.1V Zener är annars en bra pryl...
Skriv svar