Kass skärm på Toshiba Portege 7020

Elektronikrelaterade (på komponentnivå) frågor och funderingar.
thepirateboy
EF Sponsor
Inlägg: 2109
Blev medlem: 27 augusti 2005, 20:57:58
Ort: Borlänge

Kass skärm på Toshiba Portege 7020

Inlägg av thepirateboy »

Jag har en Toshiba Portege 7020 där bara 2/3 av skärmen fungerar. Den nedersta delen är helt kass.

Är det någon som har en susning vad felet kan vara innan jag börjar riva isär allt? Är det själva skärmen eller drivkortet?

Bild
Användarvisningsbild
Henry
Inlägg: 24751
Blev medlem: 20 april 2005, 02:52:47
Ort: Lund

Inlägg av Henry »

Det första som jag tänker på är glapp i någon/några flatkablar som går mellan skärmen och drivkortet för då kan vad som helst hända med bilden och detta är ett exempel. Då dessa kontakter viks fram och tillbaka varje gång skärmen rör sig så kan dess efter en tid böjas sönder eller att ledningarna i dessa bryts eller att de helt enkelt lossnar från sin kontakter.

För att komma åt dess kablar så kan det vara lättast att komma åt genom att gå genom skärmen eller genom datordelen. Oavsett så måste något öppnas för att komma åt och jag har aldrig hållit på med denna typ och märke så jag har inte den blekaste om vilket som skulle vara lättast. Personligen hade jag nog dock börjat med skärmen då de normalt är lite enklare att öppna, men det är förstås ingen garanti.
thepirateboy
EF Sponsor
Inlägg: 2109
Blev medlem: 27 augusti 2005, 20:57:58
Ort: Borlänge

Inlägg av thepirateboy »

Det var flatkablarna mellan skärm-"kontrollerkort" på baksidan som på något vis börjat mögla sönder. Det räckte med att peta på dom så gick dom av intill lödningarna.

Lägger laptopen i bra och ha lådan tills vidare...
Skriv svar