UPS i bil?

Elektronikrelaterade (på komponentnivå) frågor och funderingar.
Användarvisningsbild
gOry
Inlägg: 5119
Blev medlem: 6 juni 2003, 22:41:25
Ort: Stockholm
Kontakt:

UPS i bil?

Inlägg av gOry »

Har en UPS utan batteri liggandes, tanken var att ansluta bilbatteriet istället
dvs generatorn laddar bilbatteriet som i sin tur förser upsen.
Funkar detta eller är de för mkt spikar osv som kan förstöra upsen eller elektroniken man ansluter till den?

Tanken var att kunna få ut 230Vac i bilen.
xxargs
Inlägg: 10189
Blev medlem: 23 september 2006, 14:28:27
Ort: Södertälje

Inlägg av xxargs »

hmm 12-volt på en UPS kan inte vara en så stor dito.

nästa problem du kan stöta på är att desa inte vill starta innan dom är anslutna mot 230 Volt - kolla detta

en 150/300 Watt fyrkantvågriktare kostar inte många spänn och har ofta cigarettöndarruttag - förmodligen har din lilla UPS också fyrkantvåg och ev. samma bekymmer som kan uppstå när det kopplas till vissa tper last (switchade omvandlare, switchade adaptrar etc. medans glödlampa och lysrör med drossel funkar utmärkt).

kinkig last kan kräva en sinus-omvandlare för att lasten eller omvandlaren inte skall gå hett trots liten belastning.
Användarvisningsbild
gOry
Inlägg: 5119
Blev medlem: 6 juni 2003, 22:41:25
Ort: Stockholm
Kontakt:

Inlägg av gOry »

Jorå den startar utan 230V är inte det som är hela grejen :lol:

den är på 670VA/370W
och på utgången så är den en sinusvåg
Det är en Riello Win Dialog 09? om de säger nått.

Ska bila långt så de vore skönt att kunna ladda digitalkameror, telefoner osv i bilen.
xxargs
Inlägg: 10189
Blev medlem: 23 september 2006, 14:28:27
Ort: Södertälje

Inlägg av xxargs »

Då är det bara att prova - spänningarna är inte högre i en bil än vad som är lämpligt för att ladda en blybatteri i UPS:n - 14 - 15 Volt borde inte vara någon större problem, speciellt inte med lite last och du får spänningfall i kabeln - dock skulle jag fundera på en kraftdiod i serie mot växelriktaren och ändå sätta in en passande 12-volts batteri i växelriktaren - då går den en stund även när bilen är avstängd och nyckeln urdraget ur låset - ciggarettändaruttaget är i många bilar bortkopplad då... (man drar inte tom bilbatteriet av misstag heller om man glömmer att stänga av växelriktaren)

jo en sak till 370 Watt ger runt 30 ampere - något att tänka på om du skall dra fullast, men så länge du hålller dig under 80 Watt ala ladda laptop så bör det inte vara någon problem med via cigarrettuttaget.
Skriv svar