Lovade ju vid ett tidigare tillfälle att lägga ut lite högmatningsfräsning. Nu så har det inte blivit av, förrän nu.
Men som då utlovat så var det inga korta verktyg med 8000mm/min i bordmatning i Weldox 900 som fick ställa upp. Istället så blev det långa verktyg med Seco's nya 100mm high feed fräs som fick tugga i sig lite Uddeholm Impax Supreme. Skärdjupet är då blygsamma 1.5mm och matningen bara 4500mm/min.
Räknade lite på det och klumpen väger väl från början ca 1,5ton Vi kör bort ca 400-500kg material och det tar ca 1tim 40min att grovköra spåren. Finkörningen tar ett par skift....
Men skyffeln står ju en meter framför biten och det är ganska mycket vidvinkel på kameran. Tyckte att skyffeln fick proportioner som gör att biten ser mindre ut på bilden än vad den egentligen är.
Det är lite omvänd situation. Våran produktionstekniker tycker att vi kör för hårt med maskinerna.......
Just det där är ett backhus till en dragbänk. I de två spåren som vi fräser på filmen sitter det 2st backar. Och ett lock ovanpå som håller ihop huset så det inte spricker. Dessa backar griper tag i ämnesrör i diameter ca 100mm och kall-drar dom till hydralcylindrar.
Typ sådana här rör måste ju dras någonstans.
Det här är nr3 vi gör då dom är lite för klena så de spricker sönder av belastningen till slut.
500kilos lekanden till Moorlink kopierfräser vi fram ur solida ämnen av smidd rundstång ss2541. Grovkörning med high feedare där också. Används vid förtöjning av oljeplattformar. http://www.moorlink.com/pages/39-anchor ... wivel.html Lite flammiga efter handslipning som sker för att inte lämna några bearbetningmärken som kan vara en brottanvisning. Har för mig att dom här provas med 600ton belastning och får inte brista även fast detaljen är skrot sedan. Normal belastning är upp till 60ton. Men det är bara som jag har för mig. Kan vara fel.
Relativt snart så kommer vi att bearbeta några kolvar som sitter i propellernaven på fartyg och används för att ställa vinkeln på bladen.
Ganska rejäl grej det där måste jag säga, slår iaf det jag kör i min maskin på arbetet i det mesta. Är stationerad på en Mikron WF3 vill jag minnas och liknar den här ganska mycket. Fast den jag använder mig av saknar alla skydds kåporna runt om. Ett ständigt städande när man använder den här maskinen då allt bara far ut i hela verkstaden.
Blir inte så mycket större saker än kanske några kg som bearbetas i den och maskinen gillar inte allt för stora saker för då vibrerar det en hel del kan jag säga. Men kör mest små plock i den och det fungerar den utmärkt till skulle vara en lagom maskin att ha hemma i garaget om man hade haft något.
Det blir lite missvisande när man jämför med småbitar. Då kan man hinna över biten på någon sekund. Man får en lite skev bild av hur fort det går när detaljerna är stora.
Det här är ju ett arborrverk som har ett arbetsrum som inte är sådär jättelångt. Tidigare körde jag en lite äldre bäddfräs med 6200mm i slaglängd. Vi hade ett jobb i vanliga svetsade konstruktioner där vi pinade skiten ur en vanlig 63mm lättfräs. Hade 4mm skärdjup och drog på upp till 4000mm/min i bordmatning. Ca 40hk petade vi i den stackaren (380-400volt 90A in i motorn). Såg inte fort ut när man såg fräsen köra 5meter långa skär. Firman som hade gjort bitarna tidigare skröt om att de körde 750 mm/min i bordmatning.
Men den bäddfräsen har inte motoreffekt i vare spindel eller matningsmotorer för att orka med det som är på filmen. Så det mest fantastiska är att det går att köra såpass i det materialet med ett så långt o klent verktyg utan för mycket vibrationer. 350mm långt och 80mm dia.
Senast redigerad av Micke_71 27 maj 2008, 19:09:33, redigerad totalt 1 gång.
Ja det var ju lite redigare tag om man säger så angående verktygsstorlek och ingrepp.
Men visst sätter man upp en detalj som är en 80-100mm lång och 15-20mm bred och sen planar av den med en 40mm fräs på 4000mm/min och lagom spindelfart på runt 1600-2000rpm så ser det ut att gå fort utav f*n. Men kör man samma sak med en detalj som är 800-1000mm så kommer det se lite långsammare ut.
Roligaste som finns är att köra mycket kurvor och svängar som är rätt tight och där finish och annat inte är så noga för det skall till nästa maskin så man kan fläska på rediga varv och matningar så det sprutar härligt med spån.
Ah längtar nästan tills det är dags för jobb igen nu.