Kabel till CCD-kamera

Elektronikrelaterade (på komponentnivå) frågor och funderingar.
Användarvisningsbild
AndersG
EF Sponsor
Inlägg: 9247
Blev medlem: 25 februari 2008, 17:10:58
Ort: Mariehamn
Kontakt:

Kabel till CCD-kamera

Inlägg av AndersG »

Köpte en liten billig CCD från Kjell som jag tänkte stoppa in i en fågelholk nästa vår. Avståndet mellan trädet och köksfönstret är väl ca 5m. Vill gärna ha en tunn kabel så jag slipper borra jättestora hål i fönsterkarmen. Vad tror ni om Elfa 55-750-97? 82pF/m? Eller någon kanske har ett bättre förslag?

Jag kan ju iofs testa koppla en 470p konding över videosignalen och se hur illa den far?

Jag behöver tre trådar (vcc, video, audo) ev fyra om jag skall ha separat matning för IR belysningen jag tänkte sätta.
peter555
Inlägg: 6047
Blev medlem: 12 februari 2006, 10:02:22

Inlägg av peter555 »

Den där går säkert utmärkt, jag körde med ca 20 m vanlig 4-tvinnad teleledning utan problem förut när jag testade.
Användarvisningsbild
netrunner
Inlägg: 5510
Blev medlem: 4 februari 2005, 12:26:05
Ort: 127.0.0.1

Inlägg av netrunner »

Dom där kamerorna är jättevanliga för dom som vill ha billiga säkerhetskameror. Det finns baluner att köpa på Ebay för att man ska kunna använda vanlig TP cat5 kabel då den är billig per meter.

För att vara laglig bör du kanske även sätta en dekal vid dörren till fågelholken:
Bild
(så du inte kränker pippins privatliv) :wink:
peter555
Inlägg: 6047
Blev medlem: 12 februari 2006, 10:02:22

Inlägg av peter555 »

Det går antagligen bra att köra utan balun om du bara ska ha några meter kabel.
Användarvisningsbild
AndLi
Inlägg: 18551
Blev medlem: 11 februari 2004, 18:17:59
Ort: Knivsta
Kontakt:

Inlägg av AndLi »

Jag brukar inkräkta på hästarnas privatliv i lastbilen med en ca 10 år gammal CCD modul från kjelle.

Till den använder jag en 6-7m lång och skarvad riktigt tunn coax, vet inte riktigt pF värdet på den. Men jag har inte märkt några problem. Nu är iof min modulsvart/vit. Sen går det en vanlig telekabel för matning av modul & inbyggd ir.
Användarvisningsbild
bengt-re
EF Sponsor
Inlägg: 4829
Blev medlem: 4 april 2005, 16:18:59
Skype: bengt-re
Ort: Söder om söder
Kontakt:

Inlägg av bengt-re »

Med balun eller hellre obas/bas // bas/obas omvanlare så går det utmärkt att köra en kamera 500meter på DL-1000 när man väl trimmat in kompensationsnätet.

Bästa i ditt läge är att testa med någon enklare kabel och sen titta på signalen i andra ändan och se om du behöver kompensera den, men 5 meter bör fungera med rätt risig kabel
Användarvisningsbild
AndersG
EF Sponsor
Inlägg: 9247
Blev medlem: 25 februari 2008, 17:10:58
Ort: Mariehamn
Kontakt:

Inlägg av AndersG »

Jag testade lägga en 470p konding över videosignalen och såg ingen skillnad, så det borde vara grönt.
Skriv svar