Avstånd mellan led på en matris

Elektronikrelaterade (på komponentnivå) frågor och funderingar.
whynot
Inlägg: 545
Blev medlem: 15 december 2005, 01:47:52
Ort: Eskilstuna

Avstånd mellan led på en matris

Inlägg av whynot »

Har sett på några fina LED-matriser här på forumet, Maze, Chorus t.ex
en har ~30 mm mellan leden och en har 13 mm. Vad är lämpligt på
en matris med storleken 2 x 1 m om man ska se på den på 10-40 m?
Priset skiljer ju mycket om man har 2000 st eller 11000 st
Vilket är smartast att ha, RGB eller röd,grön,blå?
Användarvisningsbild
AntiZ
Inlägg: 321
Blev medlem: 22 februari 2007, 13:34:14
Ort: V. Husby
Kontakt:

Inlägg av AntiZ »

Kan inte svara direkt på vad som blir lämpligt på 10-40 meter, men du kan ju alltid prova med en 2x2 | 3x3 matris och skicka ut lite olika färger och se om det går att skilja dem åt.

För text och enklare bilder borde 30 mm funka. Ger uplösnig på ca 66x33 "pixlar", detta ger ju inte så imponerande grafik!

Vill man har lite mer avancerade bilder (eller mindre text) så måste man ju trycka ihop pixlarna... 13 mm ger 130x66 "pixlar" (Min SonyEricsson T300 en av de första med färgskärm hade ~100x80 pixlar och den gav rätt ok bilder och 4-5 rader text var inga problem).

Men allt beror på vad du ska ha denna display till. Räcker det med att visa Rött eller blått ex, så borde 30 mm ge en bra "bild". Men ska det till någon form av grafik... Då är det nog bara att packa dioderna :)

Det är inte bara priset för dioderna som skiljer, ska man göra den själv så ska inte lödarbetet glömmas bort. :(

Separata dioder eller RGB? Tja, det blir lite mer arbete med separata då det blir ett par ben till att löda, samt ev. ett par kablar till att dra.

Vet inte om man måste matcha dioderna i ljusstyrka (ögar reagerar ju olika på olika frekvenser så bara för att alla lyser med 100 så kanske ögar tycker grönt är jättestarkt). Men det går säkert mjukvarumässigt justera.

Vad ska du driva allt med?
Användarvisningsbild
Micke_s
EF Sponsor
Inlägg: 6741
Blev medlem: 15 december 2005, 21:31:34
Ort: Malmö

Inlägg av Micke_s »

En varning med vanliga RGB dioder är att spridningen är olika för olika färger. Där är nog separata lysdioder bättre. Kanske 2st av någon färg och se till att matcha spridningsvinklarna.
whynot
Inlägg: 545
Blev medlem: 15 december 2005, 01:47:52
Ort: Eskilstuna

Inlägg av whynot »

Skulle kanske börja med att bara använda en färg då kan jag packa dom lite tätare med samma antal.
Får hem 100 st röda och 100 st gröna nästa vecka så kan prova då hur det kommer att lysa.
Ska användas till en anslagstavla så vill kunna ändra enkelt så någon typ av minne som
man kan skicka informationen till bör det väl vara.
Användarvisningsbild
Maze
Inlägg: 435
Blev medlem: 8 juni 2004, 18:49:29
Ort: Göteborg

Inlägg av Maze »

En tumregler för att räkna ut avståndet som behövs för att pixlarna ska börja "gå ihop" är att ta avståndet mellan pixlarna gånger 75. Ska du köra video ska du minst ha 64x48 pixlar eller mer. Ska det bara vara enklare grafik kan du ta ner upplösningen. Om det ska vara hålmonterade dioder så är det en för varje färg som gäller. Däremot finns det trevliga SMD dioder men de kostar ofta mer och behövs först när avstånden blir mindre än 10mm.
whynot
Inlägg: 545
Blev medlem: 15 december 2005, 01:47:52
Ort: Eskilstuna

Inlägg av whynot »

Det finns plåt med 5 mm hål med delningen 7,5 mm om man sätter en led
i varannat hål skulle det bli 128 x 64 skulle det bli lagom avstånd?
Skulle lämplig storlek på korten vara t.ex 32 x 4 dioder? Skulle bli
495 mm x 75 mm stora, går då att göra i moduler om t.ex 4 eller 8 kort.
Vad är lämpligt eller lämpliga nätagg ? blir några A
Användarvisningsbild
maha
EF Sponsor
Inlägg: 1685
Blev medlem: 22 november 2005, 09:47:02
Ort: Jakobstad, Finland

Inlägg av maha »

Hur har du tänkt sköta drivningen av LED:arna? Det är en betydligt större och viktigare frågeställning än nätaggregatet. :wink:
whynot
Inlägg: 545
Blev medlem: 15 december 2005, 01:47:52
Ort: Eskilstuna

Inlägg av whynot »

Det hoppas jag också få svar på :) något liknande som å Mazes verkar väl bra.
Att jag tänkte på nätagget var att det blir en hel del ström.
Skriv svar